A Kari Tanács 2000. április 26-i ülése IV. határozati pontja (1. sz. melléklet)


Választások az Egyetemi és Kari Testületekbe

1. §

  1. Az egyetemi testületekbe való választás alapelveit az ELTE SzMSz 84. §-a tartalmazza.
  2. Ennek alapján a Természettudományi Karon

    1. Választható és választó az ELTE Természettudományi Karán minden közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott oktató, Professor Emeritus, kutató ha a választás napján már legalább hat hónapja a Karral közalkalmazotti jogviszonyban áll.
    2. Választható és választó az ELTE Természettudományi Karán minden közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott nem oktató és nem kutató ha a választás napján már legalább hat hónapja a Karral közalkalmazotti jogviszonyban áll.
    3. Az akadémia állományában, de az ELTE-n dolgozók — tanácskozási jogú képviselőjük kijelölésétől eltekintve — sem nem választhatók, sem nem választók.

I. Az Egyetemi Tanács tagjainak megválasztása az ELTE Természettudományi Karán

Az Egyetemi Tanács oktató, kutató képviselőinek megválasztása
2. §

  1. Az oktatók, kutatók képviselői választásának általános szabályait az ELTE SzMSz 85-88 §-ai tartalmazzák.
  2. Az ELTE SzMSz 13. § (5) bek a) pontja szerint a Természettudományi Kart az Egyetemi Tanácsban három egyetemi tanár vagy docens, valamint egy egyetemi adjunktus, tanársegéd vagy kutató képviseli.

3. §

  1. A Kari Tanács a Tanszékcsoporti Tanácsok javaslata alapján hozza létre a kari választási bizottságot, melyben minden Tanszékcsoportot egy fő képvisel.
  2. A bizottság maga választja meg az elnökét, állapítja meg ügyrendjét.
  3. A bizottság tagjai nem lehetnek jelöltek.
  4. A választási bizottság feladata a jelöltállítás és a választás szabályszerű lebonyolítása.
  5. Az így létrehozott választási bizottság elláthatja a Kari Tanács választásával kapcsolatos feladatokat is.

4. §

  1. Az Egyetemi Tanács tagjainak (póttagjainak) megválasztása jelöltlista alapján történik.
  2. Külön-külön jelöltlistát kell készíteni az egyetemi tanár vagy docens (tanári-docensi lista) és az egyetemi adjunktus, tanársegéd vagy kutató (oktatói-kutatói lista) tagjainak megválasztására.

5. §

  1. A jelölés Tanszékcsoportonként történik. Minden Tanszékcsoport mindkét listára legalább 1 jelöltet állít. A jelölt lehet más Tanszékcsoport tagja is.
  2. A TTK SZMSZ 11. § (5) bekezdésének megfelelően több Tanszékcsoport közösen is jelölhet.
  3. Jelölt lesz az, aki a jelölések legalább 50%-át megszerezte. A legtöbb jelölést kapott az elért százaléktól függetlenül felkerül a listára.
  4. Nem lehet jelölt az, aki hivatalból tagja az Egyetemi Tanácsnak.

6. §

  1. A tanszékcsoporti tanácsok jelölő és/vagy szavazatszedő és szavazatszámláló bizottságot hoznak létre, melynek tagja a Tanszékcsoportot képviselő, kari választási bizottsági tag is. A bizottság tagjai nem jelölhetők.
  2. A jelölő és/vagy szavazatszedő és szavazatszámláló bizottság

  1. A jelölés történhet jelölő gyűlés keretében is.

  1. Ha a jelölési eljárás végén nincs meg a kellő számú, — 5 egyetemi tanár vagy docens, illetve 2 egyetemi adjunktus vagy tanársegéd, kutató (5+2) — jelölt, a kari választási bizottság saját ügyrendje alapján egészíti ki a listákat.

7. §

A jelölés során megállapított jelölt-listákat és a jelölő és/vagy szavazatszedő és szavazatszámláló bizottságok összetételét a kari választási bizottság jegyzőkönyvben rögzíti. A kari választási bizottság elnöke gondoskodik arról, hogy a jegyzőkönyvet a Karon a jelölés lezárását követő hét napig közzétegyék.

8. §

  1. A választásokat az eredményes jelölés időpontját követő hét nap elteltével, de tizennégy napon belül kell megtartani.
  2. A szavazatokat a választás napján az erre a célra kijelölt szavazóhelyiségben lehet leadni.
  3. A kari választási bizottság a Kar választásra jogosult oktatóinak és kutatóinak névsorát választási névjegyzékben rögzíti. A szavazat leadására a választói névjegyzék alapján kerülhet sor.
  4. A választásra rendelkezésre álló idő alatt a jelölő és/vagy szavazatszedő és szavazatszámláló bizottságból legalább két főnek mindig a szavazóhelyiségben kell tartózkodnia. A bizottság aláírás ellenében adja át a szavazónak a szavazólapot.

9. §

  1. A választók a tanári-docensi listán maximálisan 5, az oktatói-kutatói listán maximálisan 2 jelöltre szavaznak.
  2. Az (1) bekezdésben meghatározottnál több jelöltre szavazatot tartalmazó szavazólap, valamint a jelöltlistán nem szereplő oktatókra leadott szavazatok érvénytelenek.

10. §

  1. A választás titkos. Ennek érdekében a szavazóhelyiségben szavazófülkét kell felállítani.
  2. A választók a szavazólapjukat lezárt urnába helyezik.

11. §

  1. A szavazásra rendelkezésre álló idő elteltét követően a választási bizottság a szavazatok összeszámlálása alapján úgy állapítja meg a választások eredményét, hogy a legtöbb igen szavazatot elnyert jelöltek a szavazatok sorrendjében foglalják el a testületben betölthető tagsági helyeket — három egyetemi tanár vagy docens, egy egyetemi adjunktus, tanársegéd vagy kutató —, illetőleg póttagok lesznek.
  2. A választás érvényességének feltétele, hogy a választói névjegyzékben szereplő szavazásra jogosultak több mint fele szavazzon
  3. Azonos szavazatszámot elérő jelöltek esetében a sorrendről a kari választási bizottság sorsolással dönt.
  4. A választást érvénytelenség esetén változatlan szabályokkal harminc napon belül meg kell ismételni.

12. §

  1. A kari választási bizottság a választás eredményét jegyzőkönyvben rögzíti, melyet a bizottság elnöke és két tagja ír alá.
  2. A választás eredményét tartalmazó jegyzőkönyvet a választást követő napon a Karon közzé kell tenni és 1 példányát az Egyetemi Választási Bizottság részére át kell adni.

13. §

A jelen szabályzat vonatkozásában a dékáni felügyelet alatt álló egységek egy tanszékcsoportot alkotnak. A tanszékcsoporti tanács jogait összoktatói értekezlet gyakorolja.

Az Egyetemi Tanács nem oktató- nem kutató közalkalmazott tagjának megválasztása
14. §

  1. Az Egyetemi Tanács nem oktató és nem kutató közalkalmazott tagja megválasztására vonatkozó szabályokat az ELTE SzMSz 89-90 §-a tartalmazza.
  2. A választói testület értekezletére a Természettudományi Kart képviselő küldöttek megválasztásáról e szabályzat 18. § (3) bekezdése rendelkezik.

II. A Természettudományi Kar Tanácsa oktató, kutató, és nem oktató-kutató közalkalmazott tagjainak megválasztása

15. §

  1. A választás tanszékcsoporthoz tartozó egységeknél tanszékcsoporti szinten, a dékáni felügyelet alatt álló oktatási egységeknél közösen, ill. a Dékáni Hivatalban történik.
  2. A választások lebonyolításáért a Kari Tanács által választott bizottság felelős.

16. §

  1. A Biológiai, a Fizikai, a Kémiai, az Informatikai, a Matematika I. és a Matematika II. Tanszékcsoportok három jelölő listát készítenek.

    1. Professzori, docensi lista: e listára a TSZCS-hez tartozó választható egyetemi tanárok, docensek jelölhetők. A listára minden választásra jogosult oktató és kutató szavaz.
    2. Oktatói-, kutatói lista: e listára a TSZCS-hez tartozó választható egyetemi adjunktus, tanársegéd, egyéb oktató (nyelvtanár, mérnöktanár, műszaki tanár) és kutató jelölhető. A listára minden választásra jogosult oktató és kutató szavaz.
    3. Nem oktatói- nem kutatói lista: e listára bármely, a TSZCS-hez tartozó nem oktatói és nem kutatói beosztásban foglalkoztatott személy jelölhető. Ugyanezek a személyek szavazhatnak a listára.

  1. A Földrajzi, a Geológiai és a Környezetfizikai Tanszékcsoportok, valamint a dékáni felügyelet alatt álló egységek két jelölőlistát készítenek

    1. Oktatói-, kutatói lista: a listára bármely, az egységekhez tartozó választható oktató, kutató jelölhető. A listára minden választásra jogosult oktató és kutató szavaz.
    2. Nem oktatói és nem kutatói lista: e listára bármely, az egységekhez tartozó nem oktatói és nem kutatói beosztásban foglalkoztatott személy jelölhető. Ugyanezek a személyek szavazhatnak a listára.

  1. A Dékáni Hivatal egy listát készít
  2. Nem oktatói és nem kutatói lista: e listára bármely, a Dékáni Hivatalban foglalkoztatott jelölhető. Ugyanezek a személyek szavazhatnak a listára.

  3. Nem lehet jelölt az, aki hivatalból tagja a Kari Tanácsnak.

17. §

  1. A jelölés oktatói, illetve nem oktatói- nem kutatói jelölőgyűlésen történik, melyre meg kell hívni minden szavazati joggal rendelkező, a szavazókörzetbe tartozó választásra jogosult munkatársat. Ha a TSZCS Tanács másképp nem rendelkezik, akkor a jelölőgyűlés a megjelentek számától függetlenül határozatképes, ha a gyűlés meghirdetése legalább egy héttel a jelölőgyűlés megtartása előtt megtörtént. A választás időpontja legalább egy, de legfeljebb három héttel követi a jelölőlista véglegesítésének időpontját.
  2. A választás titkos. A választásról jegyzőkönyvet kell készíteni.
  3. A jelöltlistán nem szereplő személyre leadott szavazatok érvénytelenek.
  4. A jelölés és a választás speciális részletére vonatkozólag a szavazókörzet kollektívájának belső szabályai az irányadók
  5. A választás akkor érvényes, ha a választásra jogosultak száma felénél többen leadták szavazatukat.

18. §

  1. A professzori, docensi listáról a Kari Tanács megválasztott tagjának (tagjainak) számít(anak) sorrendben a Kari SzMSz 6. § (3) bekezdésében meghatározott számú, legtöbb igen szavazatot elért személy(ek). A további jelöltek a rájuk leadott szavazatok sorrendjében válnak az első, második, ill. harmadik póttaggá.
  2. Az oktatói listáról a Kari Tanács megválasztott tagjának (tagjainak) számít(anak) sorrendben a Kari SzMSz 6. § (3) bekezdésében meghatározott számú, legtöbb igen szavazatot elért személy(ek). A további jelöltek a rájuk leadott szavazatok sorrendjében válnak az első, második, harmadik póttaggá.
  3. A nem oktató és nem kutató listáról minden 20 alkalmazott után egy küldöttet, de tanszékcsoportonként, illetve a 15. § (1) bekezdésében foglaltak szerint legalább egy küldöttet választanak, úgy, hogy a kari választási bizottság a választásra jogosultak kari összlétszáma alapján határozza meg a Tanszékcsoportonként választható küldöttek számát. Az így megválasztott küldöttek saját maguk közül titkos szavazással választják meg a Kari Tanács tagját és póttagjait. A küldöttgyűlés nem szavazó levezető elnöke, amennyiben személyében nem érintett, a Dékáni Titkárság vezetője, ha érintett, a dékán az elnök.
  4. A Természettudományi Kart az Egyetemi Tanács nem oktató és nem kutató tagjának megválasztásakor a (3) bekezdésben megjelölt küldöttek képviselik.
  5. Mindhárom listán az azonos szavazatszámot elérő jelöltek esetében a sorrendről a választási bizottság sorsolással dönt.
  6. A választások eredményét tartalmazó jegyzőkönyvet meg kell küldeni a dékánnak.

III. A Természettudományi Kar Tanszékcsoporti Tanácsa tagjainak megválasztása

19. §

  1. A Tanszékcsoporti Tanács a Tanszékcsoporti Tanácsi választások előkészítésére és a tanszékcsoport-vezetői megbízás véleményezésére legalább 3 tagú bizottságot hoz létre.
  2. A Tanszékcsoporti Tanácsok választása során e mellékletben foglalt alapelveket és eljárási szabályokat értelemszerűen alkalmazni kell.
  3. A Kari SzMSz 16. §-a alapján a Tanszékcsoporti Tanács létszámát, konkrét összetételét, a jelölés és a választás speciális szabályait a Tanszékcsoporti Tanács állapítja meg.
  4. A választások eredményét tartalmazó jegyzőkönyvet meg kell küldeni a dékánnak.

 

Elfogadta a Kari Tanács 2000. április 26-i ülésén.