Eötvös Loránd Tudományegyetem                                               DT- 79/2002. (T-9)
Természettudományi Kar                                                             Budapest, 2002. február 21.
Dékáni Titkárság                                                                         

Emlékeztető és Határozatok
a Kari Tanács 2002. február 20-án (szerdán) megtartott üléséről

I.

A Kari Tanács a napirendet a kiegészítéssel együtt 4 tartózkodás mellett elfogadta.

II.

A Kari Tanács titkos szavazással

Ponyi Tamás egyetemi adjunktusi kinevezését határozott időre a Genetika Tanszékre 42 igen, 2 nem, 2 érvénytelen szavazattal,

Szakmány György egyetemi adjunktusi kinevezését határozott időre a Kőzettan Geokémia Tanszékre 39 igen, 5 nem, 2 érvénytelen szavazattal,

Domokos Mátyás újabb egyetemi adjunktusi kinevezését részfoglalkozásban határozott időre az Algebra és Számelméleti Tanszékre 41 igen, 2 nem, 3 érvénytelen szavazattal,

Dr. Magyarfalvi Gábor egyetemi adjunktusi kinevezését határozott időre az Általános és Szervetlen Kémia Tanszékre 39 igen, 5 nem, 2 érvénytelen szavazattal támogatta.

Orgoványi Judit egyetemi tanársegédi kinevezését határozott időre a Kémiai Technológiai és Környezetkémiai Tanszékre 40 igen, 3 nem, 3 érvénytelen szavazattal,

Varga Jenő egyetemi tanársegédi kinevezését határozott időre a Szerves Kémia Tanszékre 41 igen, 2 nem, 3 érvénytelen szavazattal,

Tóth Tamás egyetemi tanársegédi kinevezését határozott időre a Geofizika Tanszékre 42 igen, 2 nem, 2 érvénytelen szavazattal,

Vincellér Zoltán egyetemi tanársegédi kinevezését határozott időre az Információs Rendszerek Tanszékére 45 igen, 1 nem szavazattal támogatta.

Józsa Sándor tudományos munkatársi kinevezését határozatlan időre a Kőzettan Geokémia Tanszékre 42 igen, 3 nem, 1 érvénytelen szavazattal,

Szabados Ágnes tudományos segédmunkatársi kinevezését határozatlan időre részfoglalkozásban az Elméleti Kémia Tanszékre 40 igen, 2 nem, 4 érvénytelen szavazattal,

Nikovits Tibor műszaki tanári kinevezését határozott időre az Információs Rendszerek Tanszékre 41 igen, 2 nem, 3 érvénytelen szavazattal támogatta.

III.

A Kari Tanács titkos szavazással

Dr. Ádám György professor emeritus részére a tiszteletbeli doktor és professzor cím adományozását 38 igen, 5 nem, 3 érvénytelen szavazattal,

Dr. Nagy Károly professor emeritus részére a tiszteletbeli doktor és professzor cím adományozását 41 igen, 3 nem, 2 érvénytelen szavazattal javasolja.

IV.

A Kari Tanács engedélyezte, hogy Kampis György tanszékvezető egy évig távol maradjon.

(A Kari Tanács a határozatot ellenszavazat nélkül 5 tartózkodás mellett hozta.)

V.

A Kari Tanács az Egyetemi Tanácsi előterjesztésekről a következő véleményt alakította ki:

1.    A Társadalomtudományi Kar alapítását támogatja. Határozottan kéri, hogy az Egyetemi Tanács a Kar alapítására vonatkozó határozatának részeként már most foglaljon állást a létrehozandó Kar elhelyezéséről. A jelenlegi BTK Szociológiai Intézet bővítményeként létrejövő új Kar elhelyezésére Lágymányoson nem lát lehetőséget. Ez utóbbit az indokolja, hogy a Szociológiai Intézet ideiglenes elhelyezést nyert csak a lágymányosi campuson, a TTK ígéretet kapott arra, hogy az Intézet onnan lehetőség szerint mielőbb kiköltözik. A SE Trefort-kerti épületét Rektor Úr erre a célra ígérte felszabadítani — aminek ellentmondanak a Pedagógiai és Pszichológiai Kar alapításáról szóló dokumentumban említett elhelyezési tervek.

(A Kari Tanács a határozatot 32 igen, 5 nem, 9 tartózkodás mellett hozta.)

2.    A Pedagógiai és Pszichológiai Kar alapítását nem támogatja.

(A Kari Tanács a határozatot 12 igen, 16 nem és 18 tartózkodás mellett hozta.)

A Bárczi Gusztáv Főiskolai Kar megmaradása jelentősen gyengíti a korábbi javaslatot. A Kari Tanács korábbi állásfoglalása — a létesítendő Kar szerepe a tanárképzésben a pedagógiai és pszichológiai tárgyakra korlátozódjon. A szakmódszertani egységek azon a Karon maradjanak, ahol a szakot oktatják — nem kapott kellő hangsúlyt.

Az Oktatásmódszertani Központ feladatai részben átfedik a TTK távlati elképzeléseit. A Természettudományi Kar ugyanis az oktatástechnikai feladatokat saját hatáskörében kívánja továbbra is ellátni, mert ahhoz megfelelő kapacitással, színvonalas személyi és tárgyi feltételekkel rendelkezik. Megfelelő technikai-tartalmi feltételekkel és távlati elképzelésekkel rendelkezik a távoktatás témakörében is, ezért az e feladatot a jövőben ellátandó szervezetekről és azok hovatartozásáról konkrét és részletes javaslat ismeretében kíván csak állást foglalni.

A Tanárképzési és Továbbképzési Koordinációs Központ valamint a Testnevelési és Sport Központ egyik Kar részeként sem kívánatos.

3.    A Tanárképző Főiskolai Kar megszüntetéséről szóló előterjesztést támogatja. A TFK Társadalomelmélet Tanszéket mint szervezeti egységet a TTK nem kívánja átvenni, de korábbi megegyezés szerint a tanszék két kollégáját igen. Ezért kéri, hogy a TFK megszűntetését kimondó állásfoglalás részeként vagy azt megelőzően az Egyetemi Tanács a TFK Társadalomelméleti Tanszékét szüntesse meg. A TFK Könyvtár Tanszék önálló marad, vagy megszűnik?

(A Kari Tanács a határozatot 42 igen, 1 nem, 3 tartózkodás mellett hozta.)

4.    A Testnevelési és Sportbizottság, valamint a Kulturális Bizottság megszüntetésére vonatkozó javaslatot nem támogatja.

(A Kari Tanács a határozatot 21 igen, 8 nem, 17 tartózkodás mellett hozta.)

Az Oktatásszervezési és Hallgatói ügyek bizottságához nem célszerű minden hallgatói ügyet koncentrálni, mert a különböző témákban kialakítandó koncepcionális megközelítések és gyakorlati teendők sok esetben „szakértői” felkészültséget igényelnek, ami az OHÜB esetében — különösen a sport és kulturális témákban — hiányzik, amit a szakértői testület nem pótolhat.

Az említett két bizottság összetételnek megváltoztatásával a fennálló összeférhetetlenség megszüntethető.

5.    A hallgatói sport –és kulturális normatíva elosztásáról és felhasználásáról szóló szabályzatot támogatja azzal, hogy az Oktatásszervezési és Hallgatói ügyek Bizottsága helyett a Testnevelési és Sportbizottság, illetve a Kulturális Bizottság kapjon hatáskört megfelelő átszervezés után.

(A Kari Tanács a határozatot ellenszavazat nélkül 5 tartózkodás mellett hozta.)

6.    Az Egyetemi Intézményfejlesztési Terv módosításához a következő észrevételeket teszi kérve, hogy további javaslatait  később tehesse meg:

Az egyes témáknál megjelölt összegszerűségek elnagyoltak, egyenetlenek, forrásuk nincs megjelölve. Összegek szerepeltetése csak költségszámítás alapján indokolt. Javasolja a fejlesztési terv kiegészítését a Lágymányoson menza, és egyéb szolgáltató egységek létesítésével, a közlekedési lehetőségek biztosításával.

A 4/6. pontban szereplő jövedelemigény nem korlátozható az informatikusokra. A 16. pontban szereplő felsorolásban a TTK lágymányosi kémiai épületét is kéri megjelölni.

7.    Korábbi, 2001. október 17-i állásfoglalását megismétli:

„A jelenlegi kari struktúra megváltoztatásával újra kell gondolni az Egyetemi Tanács összetételét, abban a kari képviselet arányát. Ezért kéri………………, hogy a kari szerkezet megváltozásával egyidejűleg kerüljön elfogadásra az Egyetemi Tanács összetételét tartalmazó határozat is”

(A Kari Tanács a határozatot ellenszavazat és tartózkodás nélkül hozta.)

VI.

A Kari Tanács a Kar Tűzvédelmi Szabályzatát a vitában elhangzott kiegészítéssel elfogadta.

(A Kari Tanács a határozatot 3 nem, 1 tartózkodás mellett hozta.)

VII.

A Kari Tanács a 2001/2002. tanév II. félévi üléstervét a melléklet szerint ellenszavazat nélkül 1 tartózkodás mellett fogadta el.

VIII.
Bejelentések

A dékán bejelentette, hogy:

·       Csányi Vilmos professzor Pázmány Péter felsőoktatási díjban, Marx György professor emeritus Nemes Nagy Ágnes díjban részesült.

·       Rohrsetzer Sándor egyetemi tanár, Mödlinger Gusztávné Odorfer Magdolna egyetemi docens és Kőrös Endre professor emeritus elhunyt.

·       A Gazdasági és Műszaki Osztálynak új vezetője van Dr. Pásztor Istvánné személyében.

·       Február 28-án Kari Fórum lesz a telefon és a hálózat működtetésével összefüggő kérdésekről.

Nagy Béláné tanácstag kéri az Egyetemi Tanácstagokat, hogy az egyetemi költségvetés tárgyalása során a Szociális Jóléti Alap 2%-os támogatása ne csorbuljon, utazási költségtérítésre pedig egyetemi keret legyen.

A dékán felhívta a figyelmet azokra az Alapítványokra, amelyek támogatását külön is kéri (Bolyai Kollégium 18156319-1-42, Pázmány-Eötvös Természettudományi Információs Alapítvány 18018473-1-42, FDSZ Nyugdíjas Segélyalapítvány 18018473-1-42)

A Kari Tanács következő ülése 2002. március 20-án lesz.

kmf.


Láng Ferenc s.k.
dékán


Kisfaludy Gyula s.k.
a Kari Tanács titkára