Eötvös Loránd Tudományegyetem                                               DT-170/2005. (T-9)
Természettudományi Kar                                                             Budapest, 2005. április 7.
Dékáni Titkárság                                                                         

Emlékeztető és Határozatok
a Kari Tanács 2005. április 6-án (szerdán) megtartott rendkívüli üléséről

 

Napirend előtt a dékán felkérte Török Júlia tanácstagot, hogy Détári László távolléte miatt működjön közre az Ügyrendi Bizottság munkájában.

I.

A Kari Tanács a napirendet és az előterjesztések sorrendjét — először a bejelentésekre kerüljön sor — ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

II.

A bejelentések között a dékán tájékoztatást adott az Egyetemi Tanács 2005. április 4-i ülésén hozott, a Kart érintő határozatokról: a két Matematikus Tanszékcsoport egyesülését 2005. november 1-jei hatállyal, valamint az intézetesítés lehetőségének megvizsgálását elrendelő döntésekről.

A dékán tájékoztatást adott a rektor 2005. március 31-én a csoportos létszámleépítésről hozott, Kart érintő döntéséről. E döntés kezdeményezi 141 közalkalmazott — köztük 85 oktató-kutató — közalkalmazotti jogviszonyának megszüntetését. A kezdeményezés kereken 120 álláshely megszüntetését jelentené.

A dékán bejelentette, hogy

·        Arató Gergely az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára megértően fogadta a Kar ellehetetlenülő helyzetéről adott tájékoztatását.

·        A Kari Tanács közvetkező ülése 2005. április 20-án lesz.

III.

1)  A Kari Tanács, bár szakmai szempontok nem indokolják, de a Természettudományi Karra kirótt bérmegtakarítás végrehajtása érdekében javasolja az Egyetemi Tanácsnak a TTK Idegen Nyelvi Központ mint szervezeti egység megszűntetését úgy, hogy a 2004/2005-ös tanév lezárását még végezzék el. Az Egyetemi Tanács gondoskodjon arról, hogy a folyamatban lévő képzéseket, a képzésben résztvevő hallgatók, jogaik csorbítása nélkül, más szervezeti egységben befejezhessék.

     Ezzel egyidejűleg kezdje meg a kari nyelvoktató egységek integrálását, azaz az egyetemi nyelvi központ létrehozását. Ez a nyelvi központ legyen felelős: a nyelvoktatás szervezéséért minden kar minden diákja számára; biztosítsa a nyelvvizsgázási lehetőséget; vigye tovább az emelt szintű nyelvoktatást.

     Ennek a nyelvi központnak a megalakításával az egyetem követné a nagy hazai egyetemek modern gyakorlatát; az egyetem egészén egységes lenne a nyelvoktatás szerkezete; a különböző karok hallgatói azonos lehetőséget kapnának a nyelvi képzésre; az egyetem elősegítené a hallgatók belső mobilitását; egységessé válna a nyelvi kreditek megítélése; fenntartható lenne a nyelvi sokszínűség; ésszerűbben lehetne alkalmazni a külföldi anyanyelvi oktatókat; egységessé válna a különböző nyelvi szolgáltatások ára; megmaradnának a szaknyelvi oktatást és nyelvi továbbképzést támogató pályázási lehetőségek.

     (A Kari Tanács a határozatot ellenszavazat nélkül 2 tartózkodás mellett hozta. A részszavazások eredményét a hangfelvétel tartalmazza.)

2)  A Kari Tanács a Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék mint szervezeti egység megszüntetését sem szakmai, sem tudománypolitikai szempontból nem támogatja. Javasolja azonban, hogy a tanszék működőképességének határáig elsősorban a Természettudományi Karra háruló, a tanszék profiljába tartozó feladatok ellátásának minimumáig, kerüljön sor a tanszék létszámának csökkentésére.

     (A Kari Tanács a határozatot 3 nem és 6 tartózkodás mellett hozta. A részszavazások eredményét a hangfelvétel tartalmazza.)

kmf.


Láng Ferenc s.k.
dékán


Kisfaludy Gyula s.k.
a Kari Tanács titkára