A Kari Tanács 2005. október 19-i határozatának 1. sz. melléklet

A Természettudományi Kar Szervezeti és Működési Szabályzatának
5. számú melléklete

Az intézetigazgató, a tanszékvezető, az intézeti tanszékvezető és más nem önálló szervezeti egység vezetője megbízásának rendje a Természettudományi Karon.

I.
Az intézetigazgató és az önálló tanszék vezetőjének megbízása

Az intézetigazgatói megbízásra és annak megismétlésére pályázat útján kerül sor.

Az intézetigazgatói megbízásra pályázhat az adott intézethez tartozó olyan teljes munkaidőben foglalkoztatott egyetemi tanár, aki a pályázat kiírásának évében 62. életévét még nem töltötte be, vagy nem tölti be, és megbízatása idején más intézményben vezetői feladatot nem lát el.

Intézetigazgatói megbízás csak 65 éves korig adható.

Az intézetigazgatói pályázatot az intézethez tartozó oktatók, kutatók értekezlete véleményezi.

A Kari Tanács az intézethez tartozó oktatók, kutatók értekezlete titkos szavazással kialakított véleményének ismeretében véleményezi[1] a pályázatot.

Az intézetigazgatót az összoktatói értekezlet, a Kari Tanács és az Egyetemi Tanács véleményét is megismerve a dékán bízza meg. Ha a pályázato(ka)t véleményező testületek egybehangzó álláspontot fogalmaztak meg, akkor a dékán a megbízás során nem térhet el ettől. Ha a testületek eltérő véleményt fogalmaztak meg, akkor a dékán az álláspontok mérlegelése után hozza meg döntését, azonban arról és annak indokairól a megbízás átadása előtt írásban tájékoztatnia kell a Kari Tanács tagjait.

A megbízás három évre szól és pályázat útján egy alkalommal megismételhető.

Az önálló tanszék vezetőjének megbízására és a megbízás megismétlésére pályázat útján kerül sor.

A pályázat elbírálására a dékán 3-5 tagú bíráló bizottságot küld ki. A bíráló bizottság egy tagját úgy kell felkérni, hogy az olyan habilitált, vagy MTA doktora fokozattal/címmel rendelkező személy legyen, aki nincs munkaviszonyban az egyetemmel, egy másik tagját pedig a tanszék munkatársai közül kell felkérni.

A bíráló bizottság a beérkezett pályázato(ka)t véleményezi, véleményét írásban köteles megadni és titkos szavazással is kifejezni.

A Kari Tanács a Tanszék Tanácsa és a bíráló bizottság véleménye ismeretében szintén véleményt nyilvánít.

Az önálló tanszék vezetőjét a megjelölt vélemények és az Egyetemi Tanács véleménye alapján a dékán bízza meg. Ha a pályázatokat véleményező testületek egybehangzó álláspontot fogalmaztak meg, akkor a dékán a megbízás során nem térhet el ettől. Ha a testületek eltérő véleményt fogalmaztak meg, akkor a dékán az álláspontok mérlegelése után hozza meg döntését, azonban arról és annak indokairól a megbízás átadása előtt írásban tájékoztatnia kell a Kari Tanács tagjait.

A megbízás legfeljebb öt évre szól és több alkalommal megismételhető. A második és a további megismétléshez Kari (és az Egyetemi) Tanács jelenlévő tagjainak kétharmados többségű támogatása szükséges.

II.
Az intézeti tanszék és más nem önálló oktatási, tudományos szervezeti egység
(intézeti központ, laboratórium, csoport, kihelyezett tanszék stb.)
vezetőjének megbízása

Az intézeti tanszék vezetőjének személyére és a megbízás időtartamára az intézeti tanács az intézeti tanszék véleményére figyelemmel tesz javaslatot. Az intézeti tanszék vezetőjét a Kari Tanács véleménye ismeretében a dékán bízza meg.

A felterjesztés kialakításának részletes szabályait az intézet szervezeti és működési szabályzatában kell meghatározni.

Más nem önálló oktatási, tudományos szervezeti egység vezetőjének megbízását, ha az egység az intézeten belül működik az intézeti tanács felterjesztésére, illetve az adott egység kollektívájának véleménye ismeretében a dékán bízza meg. Intézeten belül működő ilyen egység vezetői megbízására és annak időtartamára vonatkozó felterjesztés kialakításának részletes szabályait az intézet szervezeti és működési szabályzata tartalmazza.

III.
Vegyes rendelkezések

Eredménytelen intézetigazgatói, illetve önálló tanszékvezetői pályázat esetén a vezetői teendők ellátására — intézetigazgató esetén az intézeti tanács felterjesztésére —, az újabb pályázat elbírálásáig a dékán ideiglenes megbízást ad ki.

Az ideiglenes megbízásokat a vezetői megbízás ismétlésekor nem lehet beszámítani.

 



[1] E melléklet szövegében ahol a Kari Tanács hatásköre szerepel az ELTE SzMSz jelenleg folyamatban lévő módosításának az Egyetemi Tanács határozatával elfogadott szövege szerint — véleményezési vagy javaslattételi — automatikusan hatályosul.