A 2007. május 16-i Kari Tanács határozatának 2. sz. melléklete

A TTK kari tanácsának véleménye az EDSz tervezetéről

A Kari Tanács — Kari Doktori Tanács és az intézetek írásos véleménye alapján — megtárgyalta az EDSZ tervezetét. Ezek alapján az alábbi határozatot hozta (az új szövegjavaslatok bold betűformával, a kihagyásra javasolt részek áthúzással, az indokló vélemény aláhúzott betűformával kiemelve).

Általános megjegyzések:

·       A KDT javasolja az EDT-n belüli képviseleti arányok módosítását, a kari képviselet helyébe a tudományterületi képviseletet érvényesítve

·       Az EDSZ több pontjában nem világos – miként a megfelelő kormányrendeletben sem - a doktori, a doktori oktatási illetve a képzési program megjelölések tartalma (azonossága illetve különbözősége), e fogalmak egyértelmű használata indokolt

·       A KDT – tekintettel a remélt külföldi vonzásra – javasolja az EDSZ végső változatának angol nyelvre való lefordítását és az egyetem honlapján való elhelyezését

·       Kiérleletlennek tűnik  a 48 és az 54 §-okban szereplő, doktori képzés nélküli fokozatszerzés menete, formája, kritériumrendszere, a jelentkezési kritériumok miben különböznek az egyéni képzéstől, hogyan kerül a véleményalkotó fórumok közé pl. a tanszék? (A szabályozás egyértelművé teendő, ha a törvényi feltételek megengedetté teszik az ilyen eljárást.)

A szabályzat egyes pontjait érintő javaslatok

3. § (3) Az Egyetemi Doktori Tanács karokat képviselő tagjaira – az érintett kari tanácsok egyetértésével - a kari doktori tanácsok (6.§)  tesznek javaslatot. A tagokat a Szenátus választja meg, és a rektor bízza meg.

6.§ túl sok Kari Doktori Tanácsot hoz létre. Ez nincs összhangban az Ftv. beidézett         147. §-ában felsorolt tudományterületekkel.

8 § (1) Az Egyetemi Doktori Tanács tanévenkénti első ülésén alakuló az Egyetemmel közalkalmazotti jogviszonyban álló tagjai közül elnökhelyettest választ.

A 11.§ -ban a tervezet számos olyan hatáskört telepít a kari doktori tanácsokhoz, amelyek a korábbi – működőképes – gyakorlatban a Doktori Iskolák tanácsai (illetve vezetőik) hatáskörébe tartoztak. 

E paragrafus e), f), g), j), k), q) és r) pontjaiban az érintett doktori iskola javaslatára kiegészítést javasoljuk. Elhagyandó az n) pont.

11.§  (2) A kari doktori tanács az (1) bekezdés o-p) és v)  a fentiekben kiegészített pontjaiban foglalt hatásköreit a doktori iskola vezetőjére ruházhatja.

30 § (1) Az államilag támogatott nappali tagozatos képzésben részt vevő hallgató, ha nem fejezte be a képzését az előírt 36 hónap alatta tanulmányait költségtérítéses formában  folytathatja.  (Elhagyandó, ellentétes az Ftv 76§-sal)

31 § (1) A képzés megkezdésétől számított három féléven belül ideje alatt a doktorandusz kérheti, hogy tanulmányait más doktori oktatási programban, más témával, vagy más témavezető irányításával folytathassa.

32. § 2) A Doktori Iskola Tanácsa a következő tanévben meghirdetendő programokról legkésőbb január 31-ig  április 30.-ig javaslatot tesz a kari doktori tanácsnak.

37. § ( 2) A határnapok módosítandók, mert ez a felosztás 5+7 hónapos félévet határoz meg, ellentmondva az (1) pontnak – vagy ott kell elhagyni a hathónapos jelzőt!

40. § (4) Ez az ETR-ben jelenleg technikailag nem megvalósítható, csak a doktori iskolák honlapjain.

51§ A doktori eljárás indítása szempontjából az Egyetemen a szorgalmi időszak szeptember 1-jétől május 31-ig  tart. (Védésekre jellemzően még június hónapban is sor kerül, a kiegészítést ez indokolja.)

56 § (6)A bizottság tagjait a kari doktori tanács az érintett doktori iskola vezetőjének javaslata alapján jelöli ki.

67 § (2) Idegen nyelvű eljárás esetén az oklevelet magyar és latin nyelven és valamint az eljárás nyelvén  is ki kell állítani.

77 § (3) A beszámolót minden év január 30-ig március 31.-ig kell eljuttatni az Egyetemi Doktori Tanács elnökéhez. A beszámolót az Egyetemi Doktori Tanács soron következő ülésén megtárgyalja.

A doktori eljárás elindításához beadandó Jelentkezési lapon szereplő kutatási terület a TTK doktori szervezetrendszerében nem ismert és bevezetni nem tervezett kategória. (Kihagyását javasoljuk, elég a doktori iskola és a doktori program megnevezése)

6. Melléklet: A kar nem támogatja a fokozatszerzés eljárási díjának 150 000 Ft-ra emelését (a díj változatlanul hagyását javasoljuk).

Határozat: A Kari Tanács a fentiekben megfogalmazott módosításokkal az EDSZ tervezetét egyhangúlag elfogadásra javasolja.

Budapest, 2007. május 17.


Michaletzky György s.k.
dékán