A 2007. május 16-i Kari Tanács határozatának 4. sz. melléklete

Vélemény a Térítési és Juttatási Szabályzat Természettudományi Kari különös részére

1.§ (Kari Ösztöndíjbizottság)

(1) A kari ösztöndíjjellegű juttatások pontos felhasználásáról a Kar Ösztöndíjbizottsága dönt. Elnöke a Kari Hallgatói Önkormányzat szociális elnökhelyettese, továbbá tagjai a Kari Hallgatói Önkormányzat által delegált hat fő és a Tanulmányi Osztály vezetője

(2) Az Ösztöndíjbizottság működését az általa kidolgozott és a Kari Tanács által jóváhagyott ügyrendje határozza meg.

 

2.§ (Ösztöndíj jogosultság)

(1) A kar hatáskörébe utalt támogatási összeg terhére adható támogatásokat a hallgatók a szabályzat 10. §-a szerint kaphatják meg.

 

3.§ (Kari keretösszeg felosztása)

(1) A kar hatáskörébe utalt támogatási összeg felosztása a következőképp történik:

            (a) teljesítmény alapú ösztöndíjon belül

                        (aa) tanulmányi ösztöndíjra a szabályzat 6. § (3) b) pontja szerinti összeget

                        (ab) intézményi szakmai tudományos és közéleti ösztöndíjra a szabályzat 9.§ (1) b) pontja szerinti összeget, ezen belül

                                   - szakmai ösztöndíjra 25%-ot

                                   - tudományos ösztöndíjra 27%-ot

                                   - közéleti ösztöndíjra 30 %-ot

                                   - kari sport- és kulturális ösztöndíjra 18%-ot

            (b) szociális alapú ösztöndíjon belül

                        (ba) rendszeres szociális ösztöndíjra a szabályzat 9. § (5) bekezdése szerinti összeg 96%-át;

                        (bb) rendkívüli szociális ösztöndíjra a szabályzat 9. § (5) bekezdése szerinti összeg 4%-át

            (c) a szabályzat 4.§ (6) bekezdésében meghatározott jogcímen belül

                        (ca) kari hallgatói jutalomra a szabályzat 30.§ (2) b) pontjában meghatározott összeg 56%-át

                        (cb) kari egyszeri támogatásra a szabályzat 30.§ (2) b) pontjában meghatározott összeg 44%-át

 

3/A.§ (Az intézményi működési költségek támogatására)

(1) A szabályzat 7. § (3) bekezdésében meghatározott támogatási formára a Kari Ösztöndíjbizottság és a Tanulmányi Osztály javaslata alapján az oktatási dékánhelyettes tesz javaslatot az Oktatási Igazgatóság számára.

 

4. § (Tanulmányi ösztöndíj)

(1) A karon a szabályzat 10.§ (2) pontja szerinti hallgatók kaphatnak tanulmányi ösztöndíjat, legfeljebb a szak első felvételétől számított, a szak képzési idejének megfelelő számú félévben.

(2) Más tudományegyetem természettudományi karának azonos szakjáról, szakpárjáról felsőbb évre átvett hallgató a Karon töltött első szorgalmi időszak első hónapjában, máshonnan átvett hallgató az első juttatási félévben tanulmányi ösztöndíjban nem részesülhet.

(3) A más karon folytatott tanulmányok beszámításának feltétele, hogy a hallgató azon tanulmányait is államilag támogatott képzés keretében folytassa.

(4) Minden hallgató alapösztöndíjra jogosult, ha mintatanterve szerint nem tud 30 kreditet felvenni.

 

5.§ (Tanulmányi ösztöndíj számításának rendje)

(1) A tanulmányi ösztöndíjat az Egységes Tanulmányi Rendszerbe bevitt adatok alapján az ELTE TTK Tanulmányi Osztálya számítja ki a TTK Különös rész 7.§ szerint

(2) Tavaszi félév esetén az ösztöndíjak megállapítására legkésőbb március 5-én, őszi félév esetén legkésőbb október 5-én kerül sor, az addig az Egységes Tanulmányi Rendszerbe bevitt adatok alapján.

 

6.§ (Ösztöndíjszámításhoz használt fogalmak)

(1) Összes teljesített kredit: az adott félévet megelőző utolsó lezárt félévben (továbbiakban utolsó félév) az ösztöndíjra jogosult hallgatók által teljesített kreditek száma.

(2) Egy kreditre járó összeg: a rendelkezésre álló ösztöndíjkeret és az összes teljesített kredit számának hányadosa.

(3) Egy tanegységre jutó összeg: az utolsó félévben egy adott tanegységet teljesítő, a Természettudományi Karon regisztrált ösztöndíjra jogosult hallgatók számának, a tanegység kreditértékének és az egy kreditre járó összegnek szorzata.

(4) Az alapösztöndíj mértéke: 30 mínusz a mintatanterv szerint felvehető kreditek száma szorozva az adott félévben 1 kreditre jutó összeg.

 

7.§ (A tanulmányi ösztöndíj számítása)

(1) Az ösztöndíjat minden, az ösztöndíjra jogosult hallgatók által felvett és teljesített tanegységhez külön-külön számítjuk ki. Az egy tanegységre jutó ösztöndíj számításához az alábbi ábrát használjuk:

Az ábra jelölései:

n: a tárgyat teljesítők száma

a: a tárgyat jeles érdemjeggyel elvégzők száma

b: a tárgyat jó érdemjeggyel elvégzők száma

c: a tárgyat közepes érdemjeggyel elvégzők száma

d: a tárgyat elégséges érdemjeggyel elvégzők száma

 

P: Az egy tanegységre jutó összeg


A kiszámított arányok:

   

Az erre a tanegységre jutó ösztöndíjak:

   

 

(2) Minden hallgatónak minden elvégzett tanegységére a fenti algoritmus alapján adódik egy ösztöndíjrészlet. Ezeket a részeket összeadva megkapjuk a hallgató az adott félévre járó tanulmányi ösztöndíját. Ezt öttel osztva adódik a hallgató egy hónapra jutó ösztöndíja.

(3) Amennyiben a kiszámított ösztöndíj havi összege nem ér el egy, félévenként a Kar Ösztöndíjbizottsága által meghatározott értéket, a hallgató ösztöndíjat nem kap.

(4) Az így fennmaradó pénzösszeget a többi hallgató között, a már meglévő ösztöndíjak arányában elosztjuk, és az így keletkezett összegeket fizetjük ki.

 

8. § (Tudományos ösztöndíj)

(1) A tudományos ösztöndíjra félévenként lehet pályázni, kiemelkedő tanulmányi eredmény és a TDK munkájában való részvétel alapján, a félév szorgalmi időszakának harmadik hetének végéig.

(2) A pályázatokat csak az erre a célra kialakított pályázati űrlapon lehet benyújtani. Az űrlapot a félév első hetétől elérhetővé kell tenni a Hallgatói Irodában, valamint a Hallgatói Önkormányzat honlapján.

(3) A pályázatokról és a megítélt támogatás mértékéről a Kari Ösztöndíjbizottság dönt a pályázati kiírás mellékletét képező pontrendszer figyelembevételével. A pályázati pontrendszert a kérvények beadása előtt megismerhetővé kell tenni.

 

9. § (Szakmai ösztöndíj)

(1) A szakmai ösztöndíjra a képzési követelményekben szereplő szakmai gyakorlatokon való részvétel alapján lehet pályázni a Kari Ösztöndíjbizottság által meghatározott határidő betartásával.

(2) A pályázatokat csak az erre a célra kialakított pályázati űrlapon lehet benyújtani. Az űrlapot a félév első hetétől elérhetővé kell tenni a Hallgatói Irodában, valamint a Hallgatói Önkormányzat honlapján.

(3) A pályázatot a szakmai gyakorlaton résztvevő hallgatók egyszerre, közösen adhatják be.

(4) A pályázatnak tartalmaznia kell:

(a) a résztvevők névsorát, adatait

(b)a gyakorlatot vezető tanár(ok), vagy a tanszékvezető hivatalos igazolását a részvételről.

(5) A pályázatokról és a megítélt támogatás mértékéről a Kari Ösztöndíjbizottság dönt.

 

10. § (Kari közéleti ösztöndíj)

(1) A kari hallgatói önkormányzat tisztségviselőinek közéleti ösztöndíjának mértékét a kari hallgatói önkormányzat saját alapszabályában szabályozza.

(2) A Karon közéleti ösztöndíjra pályázhatnak azok a hallgatók, akik a félév folyamán kiemelkedő munkát végeznek a kari hallgatói élet megszervezése, segítése érdekében.

(3) A közéleti ösztöndíjra félévenként lehet pályázni, a félév szorgalmi időszakának harmadik hetének végéig.

(4) A pályázatokat csak az erre a célra kialakított pályázati űrlapon lehet benyújtani. Az űrlapot a félév első hetétől elérhetővé kell tenni a Hallgatói Irodában, valamint a Hallgatói Önkormányzat honlapján.

(5) A pályázatokról és a megítélt támogatás mértékéről a Kari Ösztöndíjbizottság dönt.

 

 

 

11. § (Kari sport- és kulturális ösztöndíj)

(1) A kari sport- és kulturális ösztöndíjra félévenként lehet pályázni, a félévek szorgalmi időszakának harmadik hetének végéig.

(2) A pályázatokat csak az erre a célra kialakított pályázati űrlapon lehet benyújtani. Az űrlapot a félév első hetétől elérhetővé kell tenni a Hallgatói Irodában, valamint a Hallgatói Önkormányzat honlapján.

(3) A pályázatokról és a megítélt támogatás mértékéről a Kari Ösztöndíjbizottság dönt a pályázati kiírás mellékletét képező pontrendszer figyelembevételével.

 

12. § (Rendszeres szociális ösztöndíj)

(1) A rendelet 15. § (1) és (2) bekezdésében, valamint a 16. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott juttatások intézése központilag történik a szabályzat 22.§ és 23. § (1) bekezdése szerint.

(2) A TTK Kari Különös rész 3.§ (1) (ba) pontja szerinti támogatásra félévente lehet pályázni, a félév szorgalmi időszakának harmadik hetének végéig.

(3) A pályázatot erre a célra rendszeresített űrlapon lehet benyújtani. Az űrlapot a félév első hetétől elérhetővé kell tenni a Hallgatói Irodában, valamint a Hallgatói Önkormányzat honlapján.

(4) A pályázatokról és a megítélt támogatás mértékéről a Kari Ösztöndíjbizottság dönt, a pályázati kiírás mellékletét képező pontrendszer figyelembevételével. A pályázati pontrendszert a kérvények beadása előtt megismerhetővé kell tenni.

(5) A hallgató – az (1) bekezdést érintő juttatások kivételével – a szociális körülményeinek jelentős és tartós megváltozása esetén a félév során bármikor kérvényt nyújthat be a Kari Ösztöndíjbizottsághoz. Ebben az esetben a Kari Ösztöndíjbizottság jogosult visszamenőlegesen is megítélni a támogatást. Ilyen kérvények elbírálásáról a Kari Ösztöndíjbizottság a rendkívüli szociális ösztöndíj iránti kérelmek elbírálásával egy időben dönt.

 

13.§ (Rendkívüli szociális ösztöndíj)

(1) A TTK Kari Különös rész 3.§ (1) (bb) pontja szerinti támogatásra szolgáló keret a rendszeres szociális ösztöndíj odaítélésénél figyelembe nem vehető körülmények alapján elsősorban a hallgatók rendkívüli segélyezésére szolgál.

(2) Rendkívüli szociális esemény bekövetkezése esetén egyszeri támogatásra nyújtható be kérvény a Kari Ösztöndíjbizottsághoz.

(3) A Kari Ösztöndíjbizottság ezekről a kérelmekről havonta dönt.

(4) A Kari Ösztöndíjbizottság köteles közzétenni, hogy melyik hónapban mely napig beérkezett kérelmekkel foglalkozik.

(5) Rendkívüli szociális eseménynek minősül az egyszeri odaítélés szempontjából minden, a hallgató, illetőleg a családja anyagi körülményeit esetenként nehezítő esemény, különösen a házasság, gyerekszülés, haláleset, munkanélkülivé válás, súlyos baleset.

(6) A rendkívüli szociális ösztöndíj keretéből téríthető meg a hallgatónak az egyetemi tanulmányai közben letett első, legalább középfokú állami, illetőleg azzal egyenértékű nyelvvizsga (igazolt) díja.

 

14. § (Kari hallgatói jutalom)

(1) Jutalomra a Kar minden polgára javaslatot tehet. A javaslatot az erre rendszeresített pályázati űrlapon kell benyújtani, amelyet a pályázati kiírást követő héttől a Hallgatói Irodában, valamint az Önkormányzat honlapján elérhetővé kell tenni.

(2) A Karon a kiemelkedő tanulmányi és szakmai teljesítmény elismerésére a Kar Kiváló hallgatója cím szolgál.

(3) A Kar kiváló hallgatója címet a TB javaslatára a KT adományozza.

(4) A "Kar kiváló hallgatója" cím elnyerője jutalomban részesül.

(5) Az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát rendező felsőoktatási intézmény megbízása alapján, a konferencián történő sikeres szereplésért a megbízó felsőoktatási intézmény által meghatározott személyek, a megbízó által meghatározott mértékű támogatásban részesíthetők.

 

15. § (Kari egyszeri támogatás)

(1) A karon egyszeri támogatásként sport- tudományos- és kulturális támogatásra lehet pályázni.

(2) A pályázatot erre a célra rendszeresített űrlapon lehet benyújtani. Az űrlapot a félév első hetétől elérhetővé kell tenni a Hallgatói Irodában, valamint a Hallgatói Önkormányzat honlapján.

(3) A Kari Ösztöndíjbizottság ezeket a kérelmeket havonta bírálja el.

(4) A Kari Ösztöndíjbizottság köteles közzétenni, hogy melyik hónapban mely napig beérkezett kérelmekkel foglalkozik.

(5) A pályázatokról és a megítélt támogatás mértékéről a Kari Ösztöndíjbizottság javaslata alapján a Hallgatói Önkormányzat elnöke és a kar dékánja dönt.

(6) A kar hatáskörébe utalt támogatásokból a pénzügyi év végén esetleg megmaradó összeg felhasználására a Kari Ösztöndíjbizottság tesz javaslatot.

 

16. (Jegyzet előállítás támogatása, illetve elektronikus tankönyvek, tananyagok és a felkészüléshez szükséges elektronikus eszközök, valamint fogyatékkal élő hallgatók tanulmányait segítő eszközök beszerzése)

 

(1) A keretek 15% át a fogyatékkal élő hallgatók tanulmányait segítő eszközök beszerzésére, 85%-át a jegyzet előállítás, az elektronikus tankönyvek, tananyagok és a felkészüléshez szükséges elektronikus eszközök, beszerzésére kell fordítani.

(2). A fogyatékkal élő hallgatók tanulmányait segítő eszközök beszerzésére a kar fogyatékosügyi koordinátora tesz javaslatot.

(3) A jegyzet előállítás, az elektronikus tankönyvek, tananyagok és a felkészüléshez szükséges elektronikus eszközök beszerzésére fordítandó összeg pontos felhasználásáról félévente a Kar Jegyzetbizottsága dönt.

(4) A Jegyzetbizottság elnöke az oktatási dékánhelyettes, tagjai az intézetek által delegált egy-egy és a Hallgatói Önkormányzat által delegált öt fő.

(5) A Jegyzetbizottság működését az általa kidolgozott - és a Kari Tanács által jóváhagyott ügyrendje határozza meg.

(6) A (3) bekezdésbeli döntéshez a Jegyzetbizottság hallgató tagjai többségének egyetértése szükséges.

 

17. § (Köztársasági ösztöndíj)

(1) A pályázatokat a Karon a szakot gondozó Intézethez, vagy Iskolához kell benyújtani, ahol szakterületi rangsor készül a Kari Tanulmányi Bizottság által jóváhagyott szempontok szerint.

(2) A rangsorolt pályázatokat az Intézetek juttatják el a TO-ra.

(3) A Köztársasági Ösztöndíj pályázatok kari rangsorát a Kari Tanulmányi Bizottság készíti el a törvényi előírások szerint és terjeszti tovább az Egyetem felé.

 

18. § (Költségtérítés csökkentés)

(1) Részleges vagy teljes költségtérítési kedvezmény adható a költségtérítéses hallgatók számára a Karra összesen befizetett költségtérítési összeg maximum 2%-ig.

(2) Az a hallgató kaphat kedvezményt, akinek a tanulmányi átlaga eléri a 4,0 átlagot. Első évet kezdő hallgató esetén 110 pont feletti felvételi eredmény esetén adható kedvezmény

(3) A kedvezmény igénylésére kérvényt kell benyújtani az Oktatási Dékánhelyetteshez a szorgalmi időszak második hetéig. A kérelmekről a Kari Tanulmányi Bizottság dönt a szorgalmi időszak harmadik hetéig.

 

19.§ (Kreditfelvétel, kreditújrafelvétel)

(1) A kreditfelvételért, kreditújrafelvételért fizetendő díj a képzési és fenntartási normatíva összegének hatvanad része.

(2) A tanulmányaikat 2006. szeptember 1. előtt kezdő hallgatók esetén a kreditfelvételi és újrafelvételi díj nem lehet több, mint félévenként a hallgatói normatíva 25%-a (száz forintra kerekítve)

(3) Ha a 2006. szeptember 1. előtt felvett hallgató - beleértve a diplomamunka kreditjeit is – a képzésben előírt kreditmennyiség 110%-nak teljesítése után sem kaphat abszolutóriumot, akkor a 11.-13. félévi tanulmányai során kreditfelvételi díjat fizet, de ennek összege félévenként nem haladhatja meg a hallgatói normatíva 50%-át.

 

20. § (Költségtérítés visszatérítése)

(1) Amennyiben a hallgató a félév során tanulmányait – a félév feléig, bejelentve azt - félbehagyja, akkor a költségtérítés 80%-ának időarányos részét visszaigényelheti.

 

21. § (Térítési díjak)

(1) A karon az ugyanabból a tanegységből tett harmadik vizsga díja 1500 Ft, a további vizsgáké 3000 Ft.

(2) A vizsgáról való igazolatlan hiányzást követő vizsga esetén fizetendő díj: 3000 Ft.

(3) Vizsgakurzuson tett első vizsga ingyenes.

(4) A díjak évente változtathatók a KT döntése szerint.

 

22. § (Szolgáltatási díjak)

(1) A szolgáltatások díját a TTK HÖK-kel egyeztetve évente a dékán állapítja meg.

(2) A szolgáltatási díjakat a TO hirdetőtábláin és az ETR-ben kell közzétenni.

Budapest, 2007. május 17.


Michaletzky György s.k.
dékán