6. Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 180 kredit
6.1. A képzési ágon belüli közös képzési szakasz minimális kreditértéke: - ;
6.2. A szakirányhoz rendelhető minimális kreditérték: 50 kredit;
6.3. A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 9 kredit;
6.4. A szakdolgozathoz rendelt kreditérték: 10 kredit;
6.5. A gyakorlati ismeretekhez rendelhető minimális kreditérték: 40 kredit;
6.6. Intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzésben szerezhető minimális kreditérték: -
7. Az alapképzési szak képzési célja, az elsajátítandó szakmai kompetenciák:
A képzés célja fizikusok képzése, akik megszerzett ismeretek birtokában képesek tanulmányaikat a képzés második ciklusában folytatni, ill. egyénileg és szervezett formában további tanulmányokat végezni. Általános műveltségük, korszerű természettudományos szemléletmódjuk képessé teszi őket arra, hogy a műszaki és gazdasági életben, valamint az államigazgatásban irányító, szervező részfeladatokat lássanak el.
Alapfokozat birtokában a fizikus – a várható szakirányokat is figyelembe véve – ismeri: a fizika alapvető jelenségeit és az értelmezésükhöz szükséges alaptörvényeket; a megszerzett ismeretek birtokában képes további tanulásra, szakmai ismereteinek bővítésére.
Alapfokozat birtokában a fizikus – a várható szakirányokat is figyelembe véve – alkalmas: a fizika, ill. szakirányú ismeretek alkalmazására az ipari, gazdasági, oktatási és államigazgatási területen felmerülő kérdésekben; fizikai mérések elvégzésére, gyakorlati problémák megoldására más szakemberekkel együttműködve; fejlesztési folyamatok fizikán alapuló részének tervezésére és szervezésére; a mindennapi életben felmerülő természettudományosan értékelhető problémák nem szakemberek számára történő megfogalmazására; a természettudománnyal és a tudományszervezéssel kapcsolatos kérdések kommunikálására.
8. A törzsanyag (a szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök):
– alapozó ismeretek: 20-30 kredit
matematika; informatika és elektronika; természettudományos és közismereti alapismeretek, általános gazdasági és menedzsment, minőségügyi és környezetügyi, EU ismeretek;
– szakmai törzsanyag: 40-70 kredit
mechanika; hullámok és optika; termodinamika és statisztikus fizika alapjai; elektromágnesség, relativitáselmélet alapjai; atomfizikai és kvantumfizikai alapjai; kondenzált anyagok fizikája; mag és részecskefizika; fizikai laboratóriumok;
– differenciált szakmai ismeretek: 50-110 kredit
a) fizikus szakirány: elméleti fizika; felsőbb matematika; informatika és elektronika; fizikai laboratóriumok; természettudományos alapismeretek; speciális fizikai ismeretek;
b) környezetfizika, biofizika, alkalmazott fizika szakirányok: elméleti fizika; programozási ismeretek; felsőbb matematika; természettudományos alapismeretek, illetve szakirányú ismeretek;
c) tanári szakirány: második szak szakterületi ismeretei, elméleti fizika, egyéb természettudományos alapismeretek, speciális fizikai ismeretek, pedagógia pszichológia ismeretek.
9. Szakmai gyakorlat:
A gyakorlati képzés az elméleti anyag mélyebb megértését, a gyakorlati módszerek, eljárások megismerését szolgálja.
A külső szakmai gyakorló helyen, intézményben, erre alkalmas szervezetnél vagy felsőoktatási intézményi gyakorlóhelyen végzett szakmai gyakorlat időtartama legalább 6 hét.
10. Idegennyelvi követelmények:
Az alapfokozat megszerzéséhez legalább egy idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.