6. Az alapfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 180 kredit
6.1. A képzési ágon belüli közös képzési szakasz minimális kreditértéke: - ;
6.2. A szakirányhoz rendelhető minimális kredit: 50 kredit;
6.3. A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték: 9 kredit;
6.4. A szakdolgozathoz rendelt kreditérték: 10 kredit;
6.5. A gyakorlati ismeretekhez rendelhető minimális kreditérték: 40 kredit;
6.6. Intézményen kívüli összefüggő gyakorlati képzésben szerezhető minimális kreditérték: -
7. Az alapképzési szak képzési célja, az elsajátítandó szakmai kompetenciák:
A képzés célja olyan vegyészek képzése, akik elméleti és gyakorlati kémiai ismeretekkel, a rokon szakterületeken (pl. matematika, fizika, informatika, szakmai idegen nyelv) elfogadható alapismeretekkel rendelkeznek és az alapfokozat birtokában alkalmassá válnak elsősorban gyakorlati feladatok és problémák felismerését és önálló megoldását igénylő munkakörök ellátására a vegyipari termelésben, analitikai, minőségbiztosítási laboratóriumokban, valamint igazgatási, környezetgazdálkodási és környezetvédelemi területeken. Kellő mélységű ismerettel rendelkezzenek a képzés második ciklusát folytatni, illetve egyénileg és szervezett formában további tanulmányokat végezni.
Alapfokozat birtokában a vegyész – a várható szakirányokat is figyelembe véve – ismeri: a legfontosabb kémiai laboratóriumi módszerek elvét és gyakorlati alkalmazhatóságukat; munkája eredményeit – szakmai és nem szakmai körök számára – hatékonyan tudja kommunikálni idegen nyelven és az informatika eszközeit is felhasználva; képes továbbképzések segítségével új kompetenciákat elsajátítani.
Alapfokozat birtokában a vegyészek – a várható szakirányokat is figyelembe véve – alkalmasak: elsősorban gyakorlati problémák és feladatok felismerésére és önálló megoldására a vegyipari termelésben, akadémiai és ipari kutatóintézetekben, agrokémiai, élelmiszeripari, növényvédelmi, minőségbiztosítási, egészségügyi analitikai laboratóriumokban, valamint igazgatási, környezetgazdálkodási és környezetvédelemi területeken a napi műszerüzemeltetési, rutinmérési feladatok ellátására; a laboratóriumi nagyműszerek felelősségteljes működtetésére; a szakterületén önálló döntéshozatalra; munkájukat minőségtudattal, sikerorientáltsággal és megfelelő értékszemlélettel végezni.
8. A törzsanyag (a szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök):
– természettudományos alapozó ismeretek: 14-24 kredit (esetünkben 22 kredit)
matematika, fizika, informatika, általános gazdasági és menedzsment, minőségügyi és környezetügyi, EU ismeretek;
– szakmai törzsanyag: 82-92 kredit (esetünkben 89 kredit)
általános, szervetlen, analitikai, alkalmazott, szerves és fizikai kémia;
– differenciált szakmai ismeretek: 50 kredit
vegyész szakirányon: fizikai kémia, anyagtudomány; környezetkémia és -analitika; szerves kémia és biokémia; a makromolekuláris és polimerkémia; természettudományos ismeretek;
tanári szakirány: második szak szakterületi ismeretei, elméleti kémia, egyéb természettudományos alapismeretek, speciális kémiai ismeretek, pedagógiai, pszichológiai ismeretek.
9. Szakmai gyakorlat:
A gyakorlati képzés az elméleti anyag mélyebb megértését, a gyakorlati módszerek, eljárások megismerését szolgálja.
A külső szakmai gyakorló helyen, intézményben, erre alkalmas szervezetnél vagy felsőoktatási intézményi gyakorlóhelyen végzett szakmai gyakorlat időtartama legalább 6 hét.
10. Idegennyelvi követelmények:
Az alapfokozat megszerzéséhez legalább egy idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.