Javaslat a Földrajz alapszak tantervében a 2010/11. tanévtől bevezetendő változásokra

(Elfogadta a Földrajz- és Földtudományi Intézet Tanácsa 2009. dec. 1-i ülésén)

 

Az FFI Földrajztudományi Központja – a szakfelelős irányításával, a szakirányfelelősök, a tanszékek és a hallgatók képviselőinek részvételével – áttekintette a Földrajz alapszak tantervét, értékelve a képzés eddigi tapasztalatait.

 

Az áttekintés alapján javasolt MÓDOSÍTÁSOK A KÉPZÉS ALAPSZERKEZETÉT NEM ÉRINTIK. Nem változik a szak képzési célja, a szakirányi szerkezet (a szakirányválasztás változatlanul önkéntes és kötelező, előzetes szelekció nélküli), a tanterv moduláris alapszerkezete, a záróvizsga szerkezet és követelmények, fennmarad a szakon az Általános földrajz szigorlat, a Geográfus diploma megszerzéséhez az új szerkezetben is 180 kredit teljesítése szükséges. A módosított tantervi háló a szakindítási dokumentumban szereplő háló szerkezetét követi.

 

Aktualizálásra került ugyanakkor

a tárgyfelelősi kör (az eltávozott kollégák pótlása)

Jelentősen módosult

az előfeltételrendszer (itt a képzési tapasztalatok alapján az előfeltételek jelentős szűkítésére került sor, szigorú előfeltételként – néhány további kisebb kivételtől eltekintve - lényegében csak az első féléves Földrajzi helyismeret, mint kritériumtárgy valamint a Szigorlat marad fenn),

a kurzusok szemeszterenkénti helye (ezáltal jelentősen csökkennek a mintatanterv szerint haladók esetében a félévek közötti terhelési, óra- és vizsgaszám tekintetében megvolt aránytalanságok)

 

A tárgyak között csak néhány kisebb változtatásra került sor (a választható tárgyak körében több modulon belül nagyobb tárgycsoportok kerültek kialakításra, ezáltal növelve a választhatóság szabadságát, néhány esetben a kötelező teljesítési követelmény, illetve választhatóság módosult, csekély óraszám- és ehhez kötődő kredit-változással). Új elemként beépült a tantervi hálóba a hat hetes szakmai gyakorlat.

 

Nemes Nagy József s.k.

egyetemi tanár, szakfelelős