ÁLLAMI KITÜNTETÉSEK AUGUSZTUS 20. ALKALMÁBÓL

Az ELTE oktató-kutatói közül Sólyom Jenő, Horváth H. Attila és Márkus Éva vehettek át elismerésre méltó szakmai tevékenységükért magas állami kitüntetést 2017. augusztus 18-án a Pesti Vigadóban.
Az állami kitüntetéseket és szakmai díjakat 2017. augusztus 18-án Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere adta át augusztus 20-a alkalmából a Pesti Vigadóban.

Egyetemünk oktatói közül kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend Középkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át Sólyom Jenő fizikus, az ELTE TTK Fizikai Intézetének professor emeritusa.

Sólyom Jenő, Széchenyi-díjas akadémikus 1964-ben, diplomája megszerzése után került az MTA Központi Fizikai Kutatóintézet Szilárdtestfizikai Laboratórium akkor alakuló Szilárdtestelméleti Csoportjába, ahol azóta is dolgozik. Az ELTE-n 1992-ben a Természettudományi Kar Szilárdtestfizikai Tanszékén, majd 1998-ban a Komplex Rendszerek Fizikája Tanszékén nevezték ki egyetemi tanárnak. 1999 és 2002 között Széchenyi professzori ösztöndíjjal kutatott. Több neves külföldi kutatóintézetben volt vendégkutató, 1978 és 1980 között az Illinois-i Egyetemen, 1984 és 1985, valamint 1991 és 1992 között a Lausanne-i Egyetemen oktatott vendégprofesszorként. 1970-ben védte meg a fizikai tudományok kandidátusi, 1978-ban akadémiai doktori értekezését. 1987-ben választották az MTA levelező, 1993-ban pedig rendes tagjává. A szilárdtestfizika jeles kutatója 2007–2009 között, illetve 2017-től az Eötvös Loránd Fizikai Társulat elnöke.

Magas színvonalú munkájáért Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést kapott Horváth H. Attila, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar Neveléstudományi Intézetének egyetemi docense, és Márkus Éva, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító- és Óvóképző Karának dékánhelyettese, egyetemi docens.

Horváth H. Attila az ELTE PPK habilitált egyetemi docense. A veszprémi Pannon Egyetem Pedagógia-Pszichológia Tanszékének korábbi irányítója az MTA Neveléstudományi Szakbizottságának alelnöke. Fő kutatási területe az informális tanulás, a különféle tanulási módok és stílusok története, ill. minden egyéb vonatkozása.

Márkus Éva 1993-ban szerzett diplomát az ELTE BTK germanisztika szakán. 2001-ben kapott PhD-fokozatot, 2013-ban habilitált. 1996 óta dolgozik az ELTE Óvó- és Tanítóképző Karának Idegen Nyelvi Tanszékén tanársegédként, 1999-től főiskolai adjunktusként, majd 2002-től főiskolai docensként. 2007 óta az Idegen Nyelvi és Irodalmi Tanszék tanszékvezetője. Jelenleg kari dékánhelyettesként a tudományos ügyek felügyelete is hozzá tartozik. Kutatásai célja a magyarországi német nemzetiség keveréknyelvjárásának bemutatása, az etnikai kulturális identitásfejlődés távlatainak leírása.

Forrás: kormany.hu

2017.08.22.