Lendület Fiatal Kutatói Program

Az MTA-n negyedik alkalommal hirdették ki a Lendület Fiatal Kutatói Program nyerteseit. A kormány támogatásával idén 1 250 millió forint áll rendelkezésre a kimagasló teljesítményű kutatók elvándorlásának megállítását és a magyar tudományos kutatóhelyek versenyképességének növelését szolgáló kutatások finanszírozására. A program keretében 37 kutatócsoport kezdhet hozzá ígéretes kutatási tervei megvalósításához, a 18 most induló egyetemi kutatócsoport közül négy működik majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen.

Frei Zsolt asztrofizikus az általános relativitáselmélet igazolásának szempontjából fontos gravitációs hullámokat kutatja. Ezek nem csak az elméletet igazolnák, rendszeres észlelésük új lehetőséget nyitna az asztrofizikában az univerzum tanulmányozására. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatója csoportjával továbbra is szeretne részt venni az amerikai Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory munkájában, és közreműködni a nemzetközi extragalaktikus megfigyelésekben.

Józsi Mihály Krisztián immunbiológus a kórokozók elleni védelem szempontjából fontos komplementrendszer fő szabályozófehérjéjét, a H-faktort kutatja. A komplementrendszer működési zavarai számos betegségben, például az időskorban vakságot okozó makuladegeneráció vagy a súlyos veseelégtelenség kialakulásában játszanak szerepet. A Németországból hazatérő kutató az ELTE-n folytatja munkáját, amelytől azt várja, hogy új ismereteket szerez egyes betegségek kialakulásáról és gyógyítási lehetőségeiről.

Katz Sándor fizikus számára a Lendület a folytonosságot jelenti. Néhány éve megalakult kutatócsoportja új munkatársakkal kiegészülve a már megkezdett munkát folytathatja az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Céljuk, hogy pontosan megismerjék a protonok, a neutronok és a kvark-gluon plazma közti átmenet jellemzőit. Eredményeik hozzájárulhatnak a világ legalapvetőbb törvényeinek megértéséhez. A számításokhoz használt speciális számítógépes infrastruktúra pedig a tudomány más területein is hasznosítható.

Novák Zoltán kémikus az eddig ismert, úgynevezett katalitikus eljárások kiváltását lehetővé tévő módszereket keres. Célja az új, C-H aktiváláson alapuló hatékony szerves kémiai módszerek kifejlesztése, megértése és szintetikus alkalmazhatóságuk vizsgálata. Reményei szerint az ELTE-n felálló csoportjával együtt hozzájárulhat ahhoz, hogy bizonyos kémiai átalakítások egyszerűbben, kevesebb energia felhasználásával és környezetbarát úton is megvalósíthatóvá válhassanak.

Ugyancsak Lendület-kutatócsoportot alakíthat:

Bajnok Zoltán elméleti fizikus a kvantumtérelmélet kutatója. A négy alapvető kölcsönhatást – erős, gyenge, elektromágneses, gravitációs – és az anyagi világot felépítő elemi részecskék közös elméletét vizsgálja. Az MTA doktorának célja egy olyan csoport létrehozása az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont Részecske- és Magfizikai Intézetében, amely a különböző tudományterületeket összekapcsolva kerülhet közelebb a természet titkainak megértéséhez.

Takács Gábor elméleti fizikus az úgynevezett erősen korrelált kvantumrendszerek kutatója az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Háromdimenziós világunk egyes anyagainak alacsony dimenziós modellekkel való leírásától és megértésétől azt reméli, hogy újfajta, akár forradalmi technológiák kialakulásához vezethet. Mivel a kvantumtérelmélet egyben az alapvető részecskék és kölcsönhatásuk modellezésének is eszköze, a jobb megértéséből adódó eredmények önmagukban is hasznosíthatók lehetnek. Takács Gábor a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen hozza létre csoportját.

MTA

ELTE