Banach-Díj

A kiemelkedő doktori disszertációk jutalmazására alapitott Nemzetközi Banach-Dijat évente itéli oda a Lengyel Matematikai Társulat. A 20 ezer zlotyval járó dij fedezetét az Ericpol nevű lengyel IT vállalat biztositja, felismerve a matematika jelentőségét a modern világban. Kelet- és Észak-Európa 12 országából nyújthattak be pályázatot az utolsó három évben megvédett matematikai doktori disszertációk szerzői. A 14 beérkezett pályázat közül a zsűri ötöt emelt ki, a fődij nyertesén kivül egy-egy finn, norvég, lengyel és magyar (Végh László, ELTE) kutatóét. A dijat július 5-én a Krakkóban megrendezett 6. Európai Matematika Kongresszus keretében, nagy nemzetközi figyelem közepette adták át Máthé Andrásnak.

Máthé András 2009-ben védte meg a most dijazott "The isomorphism problem of Hausdorff measures and Hölder restrictions of functions" cimű PhD értekezését az Eötvös Loránd Tudományegyetem Matematika Doktori Iskolájában, Laczkovich Miklós akadémikus témavezetésével. Ebben a geometriai mértékelmélet egy fontos nyitott problémáját oldotta meg, megmutatva, hogy a különböző dimenziós Hausdorff-mértékek Borel-féle értelemben nem izomorfak. Máthé András 2008-tól az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetben dolgozott fiatal kutatói álláshelyen, majd 2009-ben elnyerte a nagy-britanniai Engineering and Physical Sciences Research Council posztdoktori ösztöndiját, amelynek keretében azóta Coventryben, a University of Warwick matematika tanszékén folytatja kutatásait.

Forrás

2012.07.23.