Junior Prima-díj

Az ELTE TTK Kémiai Intézetének munkatársa, Czakó Gábor és Kun Gábor, a Számítógéptudományi Tanszék tudományos munkatársa kapta idén a Junior Prima Díjat a Magyar Tudomány kategóriában. Az elismerést november 27-én adták át a Magyar Tudományos Akadémián.

Czakó Gábor 2008 és 2011 között az Emory University-n (Atlanta, GA, USA) az elméleti reakciódinamika terén végzett eredményes kutatómunkát, amit 2011 decemberétől az ELTE Kémiai Intézetében folytat. Cikkeit a világ legrangosabb tudományos folyóiratai, a Science, a PNAS és a JACS közölték. A hazatérése óta eltelt nem egész egy év alatt 9 cikke jelent meg nemzetközileg elismert folyóiratokban és az idei évben már több mint 200 hivatkozást kapott. Összesen 44 cikk szerzője és társszerzője, kumulatív impakt faktora 162, h-indexe 16 és publikációira ezidáig közel 600 hivatkozás érkezett.

Kivételesnek mondható az ELTE Kémiai Intézetének Molekulaszerkezet és Dinamika Laboratóriuma, hiszen immár két Junior Prima díjas tagja van, Mátyus Edit és Czakó Gábor.

Korcsmáros Tamás 2007-ben végzett az ELTE biológia szakán, majd az ELTE Biofizikai Tanszékén is dolgozott. 2009-ben alapította a Genetikai Tanszék NetBiol – Hálózatbiológiai csoportját, jelenleg is a Tanszék munkatársa. A sejten belüli jelátviteli és kommunikációs hálózatnak az öregedés és rákos megbetegedés miatti változásaival foglalkozik, a Predinet Elemző Kft. társtulajdonosa és ügyvezetője. Eredményei közé tartozik egy hiánypótló jelátviteli adatbázis létrehozása és kapcsolatrendszerének széles körű elemzése is. Kiemelkedő tehetséggondozó, a Kutató Diákokért Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Kun Gábor matematikus sokoldalú kutató, a fiatal matematikusnemzedék rendkívül ígéretes tagja. Fő területe, a diszkrét matematika és számítástudomány mellett algebrában, analízisben és logikában is jelentős eredményeket ért el. Az ELTE-n írt doktori disszertációja - amelynek fő eredménye egy alapvető fontosságú nyitott probléma megoldása, Feder és Vardi CSP-ről szóló véletlen algoritmusának determinisztikussá tétele - nemzetközi elismertséget hozott a számára. Az ELTE oktatóját a díjra Lovász László és Szemerédi Endre akadémikusok, valamint Szabó Csaba, az MTA doktora ajánlotta.

2012.11.29.