Polányi-díjas a Kémiai Intézetben

A Polányi Mihály Kuratórium idén az ELTE TTK Kémiai Intézete professzorának, Császár Attilának ítélte a Polányi Mihály díjat.

A fiatal kutatói díjat Miskolczy Zsombor (MTA TTK Molekuláris Farmakológiai Intézet) kapta.

Császár Attila vegyész, az MTA doktora (1998), az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára három évtizede nemzetközi szinten is kiemelkedő és elismert kutatója a kvantumkémiának, az elektron- és magmozgások elméletének, a molekulák szerkezetkutatásának, valamint a számí­tó­gépes mole­ku­la­spektrosz­kópiának. Az utóbbi években elért kiemelkedő kutatási ered­mé­nyei közé tarto­zik a spekt­rosz­kópiai hálózatok elméletének kidolgozása és azok alkalma­zása nagy­fel­bon­tású mole­kulaszínképek értelmezésére és asszignálására, a kvantumkémia negyedik kor­sza­ká­nak defi­niá­lá­sa és ennek kap­csán sokoldalú módszerfejlesztés a variációs ala­pú mag­moz­gás számítások területén, illetve egyes eg­zo­tikus­nak tekin­tett kémiai jelen­sé­gek (mint pl. az alagúthatás és a rezonanciák) vizs­gálata.

Az álta­la fejlesztett elmé­letek segítségével kiter­jedt számításokat végzett gya­kor­lati szem­pont­ból is fontos tudományos problémákra, mint pél­dául a földi üvegházhatás meg­értése. Ennek kapcsán egy IUPAC Task Group keretében nagymértékben hozzájárult a víz izotopológjai spektrumainak részletes megértéséhez.

Császár Attila eddig több mint 180 tudományos közleményt jelentetett meg, melyekre közel 5500 hivatkozás érkezett. H-indexe a hazai vegyészek között kimagaslóan magas, 42, a cikkeire érkező hivatkozások száma évente mintegy 650-nel emelkedik. 2011-ben jelent meg angol nyelven társszerkesztőként és szerzőként is jegyzett (tan)könyve, ,,Equilibrium Molecular Structures" címmel. 1997-ben elnyerte az Elsevier kiadó ,,Sir Harold Thompson" díját. 2010-ben a Svájci Kémiai Társaság előadó körútra hívta. Két tanítványa is elnyerte a Junior Príma dijat.

A Polányi-díjról:

A Polányi Mihály (1891 - 1976) fiziko- kémikusról elnevezett díjat a MTA Kémiai Tudományok Osztálya 1994 óta ítéli oda azoknak a kémikusoknak, akik Polányi Mihály kutatás eredményei nyomán haladva jelentős kutatási eredményeket értek el a kémiai tudományok különböző területein. A díjat története során az ELTE TTK Kémiai Intézetének több kutatója és (volt) doktorandusza elnyerte.

2013.02.21.