Magyar első a Nemzetközi Mengyelejev Diákolimpián

A négytagú csapat minden tagja érmet szerzett, átlagpontjaik alapján a résztvevő 17 ország közül csupán az orosz versenyzők előzték meg őket. Különleges siker, hogy a 118 versenyző legjobbja, Sályi Gergő, a budapesti Apáczai Csere János Gimnázium tanulója lett.

Az ezüstérmes diákok legjobbja is magyar, mégpedig Bolgár Péter, a tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium diákja volt. Debreceni Ádám, a váci Boronkay és Székely Eszter a budapesti Fazekas Gimnáziumból pedig a szoros versenyben bronzérmet szerzett.

A 47. Mengyelejev Olimpiára, ami a valamikori szovjet kémiaversenyek utódja, már jó ideje az orosz érdekszférán kívülről is érkeznek versenyzők.
Ez a verseny a Nemzetközi Kémiai Diákolimpia felkészülési idejében van, de feladatai tekintetében még annál is nehezebb és színvonalasabb. A háromfordulós, egy hetes versenyen elméleti és laboratóriumi problémák megoldását várták el a résztvevőktől, akik a magyar tanulmányi versenyek legjobbjai közül kerültek ki.

A verseny szakmai koordinátora a moszkvai Lomonoszov Egyetem. A taskenti helyszín is a Lomonoszov kihelyezett kara volt, de a programokból és a helyi résztvevők elbeszéléséből kiderült, hogy az üzbég kormányzat ugyan nem minden szempontból feddhetetlen és demokratikus, de az oktatási rendszerbe rengeteg pénzt és energiát fektet.

A magyar csapat részvételét az utazás költségeit fedező Richter Gedeon Nyrt, MOL Nyrt. és EGIS Nyrt. tette lehetővé a Magyar Kémikusok Egyesülete közreműködésével. A diákok válogatását és felkészítését középiskolai tanáraik mellett az ELTE Kémiai Intézete végezte.

A verseny hivatalos nyelve az orosz és az angol, de a kísérők a verseny előtti néhány órában lefordíthatják a diákok anyanyelvére a feladatokat. A verseny három versenynapjából kettő elméleti. Az első nap 8 problémát kell megoldani, a második nap a kémia 5 nagy területéről feladott 3-3 problémából területenként egy megoldását értékelik. A feladatok jellemzője, hogy az átlagos középiskolások tudásszintjétől igyekeznek nem nagyon messze elszakadni, de a kérdések megoldásához sok ötlet és gondolkodás szükséges.
Az idén a feladatsorokban szerepelt a ókori görög épületek festékeitől a gyógyszerek pontos célbajuttatásáig számtalan téma. A gyakorlati fordulón a hidrogén-peroxid bomlásának sebességét tanulmányozták a versenyzők.

iskola

kémiatanár

Sályi Gergő

1. helyezett, aranyérem

ELTE Apáczai Csere János Gimnázium, Budapest

Villányi Attila

Bolgár Péter

12. helyezett, ezüstérem

Eötvös József Gimnázium, Tiszaújváros

Kissné Ignáth Tünde

Debreceni Ádám

47. helyezett, bronzérem

Boronkay György Gimnázium, Vác

Kutasi Zsuzsanna

Székely Eszter

51. helyezett, bronzérem

Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Gimnázium

Albert Attila

További információk Magyarfalvi Gábortól, a csapat kísérőjétől, az ELTE adjunktusától kaphatók.

2013.05.10.