Palla László a Fizikai Fődíj idei kitüntetettje

Kiemelkedő elméleti fizikai eredményeiért Palla László, az ELTE TTK Fizikai Intézet (Elméleti Fizikai Tanszék) tanszékvezető egyetemi tanára kapta 2013. május 6-án az MTA Fizikai Tudományok Osztálya által adományozott Fizikai Fődíjat. Fizikai Díjban részesült Cserti József, a TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék egyetemi docense.

A 2013. évi Fizikai Fődíj kitüntetettje, Palla László fizikus a kvantumtérelmélet és a húrelmélet témájában végzett kimagasló kutatásai mellett oktatómunkájáért, a tudományos utánpótlás képzésében játszott meghatározó szerepéért és tudománydiplomáciai tevékenységéért részesült az elismerésben. Tudományos eredményei jelentőségét 113 publikáció és több mint 1500 független hivatkozás mutatja. Az MTA doktora „központi szerepet játszik a magyar elméleti-matematikai fizika egyik meghatározó irányzatának továbbvitelében, tevékenysége joggal nevezhető iskolateremtőnek” – áll a munkásságát összefoglaló méltatásban.

A Fizikai Díjban részesült Cserti József legjelentősebb eredményeit a grafén vizsgálatában érte el. A szakterület kutatásába már 2006-ban bekapcsolódott, e tárgyú munkáira csaknem 250-szer hivatkoztak. A korábbi években, a normál-szupravezető hibrid rendszerek elektronikus transzporttulajdonságait alapvetően befolyásoló Andrejev-reflexió tanulmányozása során szerzett ismeretei egy újabban nemzetközileg nagy érdeklődést kiváltó témában, a topologikus szigetelők és szupravezető rendszerek vizsgálatában hozhatnak jelentős eredményeket. Fizikai Díjjal tüntették ki Simon Ferencet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyetemi tanárát is.
Forrás: http://www.elte.hu/hir?id=NW-4603

2013.05.22.