Elhunyt Ahmed Hassan Zewail, vegyész, az ELTE díszdoktora

2016. augusztus 2-án elhunyt Ahmed Hassan Zewail, az Eötvös Loránd Tudományegyetem díszdoktora, a California Institute of Technology professzora. A Nobel-díjas kémikus 70 éves volt.

Ahmed Hassan Zewail 2010-ben „Society and Science in the 21st Century” (Társadalom és tudomány a 21. században) címmel tartott előadást Karunkon az Egyetem alapításának 375. évfordulója alkalmából alapított Nobel-díjas előadássorozat második előadójaként, és ekkor avatták a Kar előterjesztésére az ELTE díszdoktorává.

Több mint 600 tudományos cikk és 16 könyv szerzője volt, emellett kiemelkedő és úttörő szerepe volt a négy-dimenziós elektromikroszkópos kutatások kialakításában és fejlesztésében.

Ahmed Hassan Zewail a Kaliforniai Műszaki Egyetem (California Institute of Technology, röviden „Caltech”) Linus Pauling kémia- és fizikaprofesszora, továbbá az egyetemen működő „Ultragyors Tudomány és Technológia a Fizikai Biológiában Központ” igazgatója volt.

Egyetemi oklevelét az egyiptomi Alexandriai Egyetemen szerezte kémiából, doktori címet pedig a Pennsylvaniai Egyetemen (Egyesült Államok) kapott kémiai fizikából. 1999-ben a femtotudomány kifejlődésében játszott úttörő szerepe elismeréseképpen egyedül kapta meg a kémiai Nobel-díjat. Az ő kutatásai nyomán nyílt lehetőség az atomok kémiai reakciók közbeni, ún. átmeneti állapotának kísérleti megfigyelésére.

Kutatócsoportjával a közelmúltban kifejlesztette az ún. négydimenziós ultragyors elektronmikroszkópiát, amivel biológiailag érdekes minták szerkezetének meghatározása is lehetséges, miközben azokban biokémiai folyamatok zajlanak. A berendezés továbbfejlesztése élő sejtek megfigyelését is lehetővé teheti működés közben.

Ahmed Zewail 13 könyv és több mint 500 tudományos közlemény szerzője. Magyarul is megjelent önéletrajzi könyve (A fáraók földjének Nobel-díjasa; eredeti címén Voyage through Time – Walks of Life to the Nobel Prize) 17 nyelven, illetve kiadásban elérhető.  Világszerte tartott nyilvános előadásokat tudományról, oktatásról és a világbékéről. A fejlődő országok megsegítésére irányuló fáradhatatlan tevékenységét nagyra becsülik az egész világon. 2009-től az Egyesült Államok elnöke, Barack Obama mellett működő Tudományos és Technológiai Elnöki Tanácsadó Testület tagja volt. A tudomány és a társadalom érdekében végzett tevékenysége elismeréséül a Nobel-díjon kívül még nagyon sok más elismerésben volt része; 40 állami kitüntetés és akadémiai vagy egyetemi tiszteleti tagság birtokosa, és több bélyegen is megörökítették. Hollandiában, Olaszországban és az Egyesült Államokban négy nemzetközi tudományos díjat alapítottak, amelyek Ahmed Zewail nevét viselik. 2004 óta működik az általa létrehozott AZ alapítvány Kairóban, amelynek célja a „hasznos tudás” terjesztésének elősegítése és tehetséges egyetemisták díjazása a tudomány és a művészetek területén.

 Zewail professzort az utóbbi években egyre mélyebben foglalkoztatta a tudomány és a társadalom kapcsolatának sokrétű, komplex kérdésköre, a Föld és az emberiség sorsa.

Magyarországhoz két fontos esemény is fűzte. A 2006 augusztusában Budapesten rendezett 1. Európai Kémiai Kongresszus megnyitó plenáris előadását tartotta az ELTE TTK-n. 2009 novemberében a budapesti World Science Forum díszvendégeként a Parlamentben tartott előadást. E két esemény között jelent meg tudományos életrajzi könyvének magyar nyelvű fordítása is.

 

Csatolmány: 
Zewail professzor átveszi Mezey Barna rektortól az "Arts and Sciences Nobel-laureate Lecture Award-ELTE" kitüntetést

2016.08.26.