Hidrogeológusaink az EU Közös Kutatóközpontjában jártak

2022.10.05.
Hidrogeológusaink az EU Közös Kutatóközpontjában jártak
Az ELTE hidrogeológusai egy együttműködés által az Európai Bizottság geeli Közös Kutatóközpontjában jártak. Többek között meglátogatták a JRC RADMET laboratóriumát, ahol a nukleris bomlásmérésre szolgáló eszközöket és eljárásokat tekinthettek meg, felkeresték a 225 m mélyen található HADES laboratóriumot, emellett egy radioaktivitás mérésére fókuszáló workshopon is részt vettek.

Az ELTE Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra felszínalatti vizek természetes radioaktivitásával foglalkozó hidrogeológusai, Erőss Anita, Hegedűs-Csondor Katalin és Baják Petra 2022. szeptember 26-29. között az ELTE és az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja között létrejött együttműködés keretében ellátogattak az Európai Bizottság geeli Közös Kutatóközpontjába (European Commission’s Joint Research Centre - JRC-Geel).

A látogatás során megtekintették a JRC RADMET laboratóriumát, mely a nukleáris bomlásmérésre, a kapcsolódó nukleáris adatok meghatározására, valamint a környezeti minták és különböző anyagok radiológiai jellemzésére szolgáló műszerek széles skálájával rendelkezik. Ellátogattak a referencia anyag készítő laboratóriumba is, ahol megnézték azokat a műszereket, eszközöket, melyekkel különböző mintákat (pl. élelmiszer, ivóvíz, cement stb.) készítenek az európai laborokat összehasonlító mérési kampányokhoz. Egy kis- és egy nagyenergiájú részecskegyorsítót is megtekinthettek. A GELINA gyorsítóval a 15 MeV-ig tartó energiatartományt vizsgálják, míg a MONNET gyorsítóval nagyobb energiatartományban kísérleteznek (24 MeV-ig). A gyorsítókkal vizsgálják pl. a nukleáris reaktorokban végbemenő bomlásokat, de a technológiát használják az anyagelemzésben, a régészetben és az orvoslásban is.

A hidrogeológusok felkeresték a 225 m mélyen található HADES (High-Activity Disposal Experimental Site) laboratóriumot. A laboratóriumot a geológiai környezetben történő nukleáris hulladéklerakás vizsgálatához építették ki egy több, mint 100 m vastag agyagrétegbe. A föld alatti alagútrendszerben található a JRC alacsony aktivitású minták mérésére alkalmas laboratóriuma is. Az ott található gamma-spektrométerekkel kivételes pontosságú méréseket hajtanak végre a kozmikus sugárzás okozta zavarok nélkül. Az együttműködés keretében kiküldött hazai vízminták egy részét is itt mérik.


A képen balról jobbra: Baják Petra, Erőss Anita és Hegedűs-Csondor Katalin.

A hét második felében a környezeti radioaktivitás mérésére fókuszáló workshopon vettek részt, a JRC kutatói mellett az SCK CEN (Belga Nukleáris Kutatóintézet) munkatársaival és a University of Hasselt kutatóival együtt. Az ELTE hidrogeológusait Erőss Anita mutatta be. A bemutatkozásokat követően az analitikai módszerekre, az eredmények értékelésére fókuszáló tudományos előadások következtek. Erőss Anita a csoport felszínalatti vizek radioaktivitásával kapcsolatos kutatási eredményeit ismertette. A workshop további célja az intézmények közötti együttműködés elősegítése volt.

Az ELTE - JRC-Geel együttműködés keretében hazai kutatási területekről származó vízminták teljes nuklidspecifikus mérésére és urán izotóparány meghatározására kerül sor, mely az egyetemi laborkapacitás hiányában nem valósulhatna meg. Az eredmények egyrészt a felszínalatti áramlási rendszerek és transzportfolyamataik jellemzésére használhatók, másrészt az egészségügyi kockázatbecsléshez és a biztonságos ivóvízellátáshoz járulnak hozzá.


Borítókép: Hegedűs-Csondor Katalin, Erőss Anita és Baják Petra.