Kenjük ne kenjük? - fényvédő szerek használatának környezeti vonatkozásai

Kenjük ne kenjük? - fényvédő szerek használatának környezeti vonatkozásai
03/30

2023. március 30. 17:00

ELTE TTK Lágymányos, Északi Tömb 0.83-as Eötvös-terem

03/30

2023. március 30. 17:00 -

ELTE TTK Lágymányos, Északi Tömb 0.83-as Eötvös-terem


Az ELTE Kémiai Intézet 2007 szeptemberében indította az Alkímia ma programot. A sorozat elsősorban a kémia iránt érdeklődő 11. és 12. évfolyamos középiskolásoknak szól, de a szervezők örömmel látnak mindenkit, aki szeretné nyomon követni a tudományág legfrissebb eredményeit.

A Földre érő ultraibolya fény (UV) számos káros hatással van az emberi szervezetre, beleértve a tartós bőrkárosodást és égést, valamint a különböző látás problémákat. Gyengíti az immunrendszert, valamint a legsúlyosabb esetekben a melanómás és bőrrákos megbetegedések kialakulásának fő okozója. Ezen hatások ellen fényvédő készítményekkel védekezhetünk, melyek leggyakrabban szerves vegyületeket és szervetlen (nano)részecskéket tartalmaznak, amelyek szerepe összetett: visszaverik, szórják és elnyelik az UV-fényt. Az előadás során, ezen kozmetikai adalékanyagok tulajdonságairól, a különböző kozmetikai termékekben történő alkalmazhatóságuk szabályozásáról, analitikai meghatározhatóságukról, és mind a humán-, mind a vízi ökoszisztémákra kifejtett környezeti hatásukról is szó lesz.

Előadó: Vasanits Anikó az ELTE Kémiai Intézetének adjunktusa

Kísérlet: Kiss Edina az ELTE Kémiai Intézet módszertani csoportjának munkatársa, középiskolai tanár

„Fényes” kísérletek, az előadáshoz kapcsolódóan.

A látványos bemutatókkal, kísérletekkel, kvízjátékokkal és más meglepetésekkel színesített előadásokat élőben közvetíti a Galileo Webcast tudományos portál, és utólag is megtekinthetők a sorozat Facebook-oldalán. A kurzus 2009 óta tanárok számára akkreditált harminc órás, térítésmentes továbbképzést is nyújt.

ELTE TTK Kémiai Intézet

Népszerű kémia

Youtube