Vegyész az atomerőműben

Vegyész az atomerőműben
03/28

2019. március 28. 17:00 - 18:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83.)

03/28

2019. március 28. 17:00 - 18:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83.)


A Kémiai Intézet tudományos-ismeretterjesztő sorozatának következő előadója Kerner Zsolt Gábor tudományos főmunkatárs.

Napjaink nagy villanygyárai – az atomerőművek – egyben vegyi üzemek is. A biztonságos működés és a hulladékok feldolgozása elképzelhetetlen kémiai kontrol nélkül. De hogyan működik egy atomerőmű? Milyen szerkezeti anyagokból épül fel? Mik a jellemző károsodási mechanizmusok? Rozsdásodik-e a rozsdamentes acél? Összefügg-e a sugárzás és a korrózió? Mit csináljunk a radioaktív szennyeződésekkel? Az előadás ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Kerner Zsolt Gábor, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Felületkémiai és Katalízis Laboratóriumának tudományos főmunkatársa. Szakterülete az atomreaktorokban magas hőmérsékleten végbemenő korróziós folyamatok vizsgálata.

A 2007 óta futó „Alkímia ma” sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.