Kémiai olimpiai sikerek

A versenyt alapvetően az orosz kormány támogatta, de a költségvetés csak az utolsó hetekben érkezett meg, így elég sok részletben a szervezőknek improvizálniuk kellett a bőséges támogatás ellenére is. (Több millió dollár volt az utóbbi években minden verseny összköltsége.) A verseny szakmai színvonalát ez jelentősen nem befolyásolta. Az orosz tradícióknak megfelelően viszonylag nehéz feladatokból sokat kaptak a diákok. A 8 elméleti feladat és a 3 laboratóriumi feladat még a legjobbaknak sem volt megoldható a rendelkezésre álló 5-5 órában, még úgy is, hogy a nemzetközi zsüri lerövidítette a feladatsorokat.

A magyar csapat az idén a versenyfelkészülés időszakában részt tudott venni a Nemzetközi Mengyelejev diákolimpián a Richter Gedeon Nyrt., a MOL Nyrt és az EGIS Nyrt. támogatásával. Ez a verseny a valamikori össz-szovjet versenyek utódja, de már más országok (pl. Töröko., Szaúd-Arábia) is részt vesznek rajta. Szakmai színvonala meghaladta az idén is a nagy olimpia szintjét, ezért azt érzem, hogy diákjaink ott elért eredménye is megérdemli a nyilvánosságot.

Az eredmények:
- Sályi Gergő, ELTE Apáczai Csere János Gimnázium, kémiatanára Villányi Attila, IChO aranyérem (6. helyezettként), Mengyelejev aranyérem (abszolút 1. helyezettként !)
-Székely Eszter, Fazekas Mihály Budapesti Általános Iskola és Gimnázium, kémiatanára Albert Attila, IChO aranyérem (22. hely), Mengyelejev bronzérem,
-Bolgár Péter, Eötvös József Gimnázium, Tiszaújváros, kémiatanára Kissné Ignáth Tünde, IChO ezüstérem (49. hely), Mengyelejev ezüstérem,
-Czipó Bence, Fazekas Mihály Budapesti Általános Iskola és Gimnázium, kémiatanára Albert Attila, IChO ezüstérem (88. hely)

A nemzetek között egyik olimpián sem létezik hivatalos verseny, de persze a csapatok átlagpontszáma alapján kialakul egy sorrend. A washingtoni olimpián a magyarok 71-ből az 5. helyre kerültek, ami kiemelkedően jó eredmény. Az első helyeken levő három ázsiai ország: Kína, Korea és Tajvan mindig kiemelkedik a mezőnyből feltehetően extenzív felkészülésük és számos motivált és tehetséges diákjuk miatt. Az USA eredménye négy távol-keleti versenyzőjével tized százalékokkal jobb volt, mint a mienk. Az idén sikerült a többi, általában jól szereplő ázsiai országot (India, Szingapúr, Vietnam, Japán Thaiföld, Vietnam) megelőznünk. Az európai országok közül Lengyelország (8.), Szlovákia (17.) ért el említésre méltó eredményt – a többi uniós ország a középmezőnybe vagy lejjebb került.
A Mengyelejev-olimpia 19 résztvevője közül átlagpontjaink alapján ott csak a versenyfeladatokat adó Oroszország diákjai voltak nálunk jobbak.

A magyar csapat szigorúan kéthetes válogatóját és előkészítőjét az ELTE Kémiai Intézete végezte. A tágabb keretbe az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny és a Középiskolai Kémiai Lapok levelező versenyének legjobbjait hívtuk meg. Egy hét képzés és felmérés után a legjobbakat hívtuk meg a második fordulóra. Az idei felkészítésben oktatóként közreműködött Kóczán György, Kotschy András, Magyarfalvi Gábor, Májusi Gábor, Nagy Péter, Szalay Zsófia, Szabó András, Szabó Ákos, Szalay Roland, Varga Szilard, Zihné Perényi Katalin és a Kémiai Intézet laborasszisztensei. A csapat kísérői Magyarfalvi Gábor és Kóczán György voltak. A kísérők munkáját szakmai megfigyelőként segítette Villányi Attila, aki saját költségén utazott velünk.

Magyarfalvi Gábor egyetemi adjunktus (ELTE TTK, Kémiai Intézet)

2013.07.26.