Kétszáz fiatal tudós, köztük 11 TTK-s kapta meg a Bolyai Ösztöndíjat

Július 2-án, csütörtökön, a „Bolyai-napon”vehették át az ösztöndíj elnyerését tanúsító oklevelüket az új ösztöndíjasok, továbbá emlékplakettben részesült az a tizenöt fiatal kutató, akik az értékelő testület szerint a leginkább kiemelkedő tudományos teljesítményt nyújtották az ösztöndíj futamideje alatt.

 

Az idén a legtöbb pályázatot (57%) az egyetemekről nyújtották be, a második helyen az MTA kutatóhálózatából, kutatóhelyeiről (36%) érkező pályázatok állnak. A három fő tudományterület között a következőképpen oszlanak meg a nyertes pályázatok: matematikai és természettudományok – 34,5%, élettudományok – 32%, humán- és társadalomtudományok – 33,5%.

 

TTK-s nyertesek:

Hajdu Tamás

Biológiai tudományok

 

Horváti Kata

Kémiai tudomány

MTA–ELTE Peptidkémiai Kutatócsoport

Ispánovity Péter Dusán

Fizikai tudomány

 

Jüttner Alpár

Operációkutatás

MTA–ELTE Egerváry Kutatócsoport

Nagy Péter

Biológiai tudományok

 

Pap Gyula

Matematika

MTA–ELTE Egerváry Kutatócsoport

Solti Ádám

Mezőgazdasági tudomány

 

Szabados Ágnes

Kémiai tudomány

 

Vásárhelyi Gábor

Közlekedéstudomány

 

Zábrádi Gergely

Matematika

 

Zafeiris Anna Kinga

Közgazdaságtudomány

MTA–ELTE Statisztikus és Biológiai Fizika Kutatócsoport

„A Bolyai-nap azért örvendetes esemény, mert megerősíti azt, hogy a magyarországi tudományos életben van utánpótlás, létezik olyan fiatal generáció, amely kiváló teljesítményével kiérdemli az Akadémia támogatását, továbbfejlődésének lehetőségét, ideális esetben pedig az akadémiai doktori címhez való eljutását‟ – mondta az ünnepségen Lovász László, az MTA elnöke. „Nyilvánvaló számunkra: ahhoz, hogy húsz év múlva Magyarországon színvonalas – ha lehetséges, a jelenleginél is színvonalasabb, világméretekben is eredményesebb – kutatás folyjon, az egyetemek jelentik a kulcsot” – mondta.

 

A pályázók számának növekedése Lovász László szerint jól mutatja, hogy egyre többen szeretnének a tudomány világában érvényesülni. A nagyszámú pályázat mellett idén a bírálók száma is nőtt: összesen 451-en vettek részt a folyamatban, és ismerkedhettek meg fiatalabb pályatársaik kutatási témájával, munkájával.

 

Kosztolányi György, a Bolyai-kuratórium elnökének értékelése szerint a fiatal kutatóknak szóló ösztöndíjrendszer kialakításával az Akadémia hasonlóan jeles és magasztos célt követett, mint gróf Széchenyi István, aki birtokainak egyévi jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudós Társaság megalapítására. „A tudomány generációkon átívelő társadalmi tevékenység, hiszen mindannyian mesterektől vesszük át az ismereteket, a fogásokat, és adjuk tovább a következő generációknak, a tanítványoknak. Ez a tudomány művelésének meghatározó sajátossága” – mondta Kosztolányi György. Szerinte az ösztöndíjrendszer azóta is a tudomány reformját testesíti meg.

 

A teljes cikk, valamint a teljes névsor itt található: http://mta.hu/mta_hirei/2015-ketszaz-fiatal-tudos-kapta-meg-a-bolyai-janos-kutatoi-osztondijat-136584/.

2015.07.09.