Elhunyt Hollósi Miklós emeritus

Szomorú szívvel tudatjuk, hogy Hollósi Miklós, az MTA rendes tagja, az ELTE TTK Kémiai Intézet Szerves Kémia Tanszékének professor emeritusa életének 75. évében, szeptember 22-én türelemmel viselt hosszú betegség után elhunyt.

"Hollósi Miklós 1941-ben született Budapesten. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem vegyész szakán végzett 1965-ben, egyetemi doktori disszertációját is itt védte meg 1967-ben. Egész életében egyetlen munkahelyen, az ELTE TTK Szerves Kémiai Tanszékén dolgozott, 1982-től egyetemi docensként, 1991-től egyetemi tanárként. 1993–2006 között a Szerves Kémiai Tanszék vezetője volt. Az MTA 1998-ban levelező, 2004-ben rendes tagjává választotta.

Hollósi Miklós fő kutatási területe a peptidkémia és a kiroptikai spektroszkópia volt. Kajtár Márton tanítványaként dolgozott DAAD-ösztöndíjasként a heidelbergi Max Planck Intézetben (1971–1972), itt ciklopeptidek szintézisével és vizsgálatával foglalkozott Theodor Wieland csoportjában. Több évig dolgozott a Brandeis Egyetemen és a Wistar Intézetben is vendégkutatóként, illetve vendégprofesszorként. Saját intézetében a Kiroptikai Szerkezetvizsgáló Laboratórium vezetője volt.

A peptidszintézisek területén elsősorban ciklopeptidek, glikopeptidek és foszfopeptidek előállításával foglalkozott. Nemzetközileg elismert kutatásokat folytatott a kiroptikai és a vibrációs spektroszkópia területén. Vizsgálta az Alzheimer-kór szerkezeti biokémiai vonatkozásait.

Tehetsége nagyfogú szerénységgel párosult, munkatársai és hallgatói szeretettel vették körül.

Személyében egy nagy műveltségű, széles látókörű, kiemelkedő iskolateremtő tudóst és barátot veszítettünk el.
Forrás: MTA.hu, http://mta.hu/mta_hirei/elhunyt-hollosi-miklos-kemikus-az-mta-rendes-tag...
Penke Botond"

2016.09.29.