Az ELTE TTK két fiatal oktatója részesült a Gács András-díjban

2023.04.13.
Az ELTE TTK két fiatal oktatója részesült a Gács András-díjban
Csikvári Péter, az ELTE TTK és a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatója és oktatója, valamint Pálvölgyi Dömötör, ugyancsak az ELTE TTK Matematikai Intézet és a Számítógéptudományi Tanszék kutatója-oktatója kapta a rangos elismerést a matematika egyetemi oktatásban nyújtott kiváló teljesítményéért. A hagyományoknak megfelelően az ELTE Aula Magnában megrendezett Matematikus Hangverseny keretében került sor a díjátadóra.

A Gács András-díjat a hagyományok szerint az ELTE dísztermében tartott Matematikus hangverseny keretében adják át. A kuratórium idén ismét két oktatót is méltónak ítélt a díjra.

Csikvári Péter 2011-ben szerzett PhD fokozatot. Kiemelkedő tudományos munkáját már eddig is számos díj fémjelzi, korábban elnyerte az Erdős-díjat, az Akadémiai Ifjúsági Díjat, emellett a Grünwald Géza emlékérem és a Patai díj büszke tulajdonosa is, kombinatorikával és statisztikus fizikával foglalkozó konferenciák rendszeres előadója, meghívott vendége. Kutatómunkája mellett nagyon fontosnak tartja a tanítást is, külföldön szerzett oktatási tapasztalatait és szemléletét a hazai oktatásban is törekszik meghonosítani, miközben az egyetemi tudományos diákköri élet szervezésében is aktív szerepet vállal.   

A másik díjazott, Pálvölgyi Dömötör egyetemi adjunktus ugyancsak birtokosa már a Grünwald Géza emlékéremnek, emellett kutatói munkája elismeréseként a Marie Curie és a Bolyai ösztöndíjat is elnyerte. Szervezőként és előadóként is gyakori résztvevője kombinatorikával és kombinatorikus geometriával foglalkozó tudományos konferenciáknak. Tudományos munkássága mellett rendkívül komolyan veszi a témavezetést, tanítást is, számos szakdolgozat és PhD témavezetőjeként az egyik legnépszerűbb oktatónak számít.   


Pálvölgyi Dömötör (balra) és Csikvári Péter (jobbra) a díjátadó alkalmával.

Gács András-díjat 2017-ben a család alapította azzal a céllal, hogy az egyetemi matematikaoktatásban kiemelkedő, sok diákot motiváló fiatal matematikus oktatókat jutalmazzák. A díj névadója Gács András (1969-2009) matematikus, aki kutatási eredményei mellett sokoldalúságával, nyitottságával és humorával hatott inspirálóan a diákokra.

A díjazott matematikusok a díszoklevél és a maguk által választhatott játékos tárgyjutalom mellett a hazai egyetemi élet díjazásai között kiemelkedő mértékűnek számító 200-200 ezer forintos díjazásban és egy különleges műtárgy elismerésben is részesülnek. A díj elbűvölő, összetett, megfejthetetlen formája jelképezi, hogy a szellemi teljesítmény és a személyes varázs, a tudományos eredmények és a fiatal kollégák iránti felelősségérzet, vagyis a tehetség, a szorgalom és a szüntelen kíváncsiság nem választhatók el egymástól.

A GÁCS ANDRÁS-DÍJAT ELNYERT MATEMATIKUSOK

2018.

  • Röst Gergely, a szegedi SZTE TTIK Bolyai Intézet Matematikai Tanszékcsoport Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszék adjunktusa,
  • Zábrádi Gergely, az ELTE TTK Matematikai Intézet, Algebra és Számelmélet tanszékének adjunktusa vehette át.

2019.

  • Elekes Márton, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatója, az ELTE Matematika Doktori Iskola oktatója kapta az elismerést.  

2020.

  • Bérczi-Kovács Erika, az ELTE TTK Operációkutatási Tanszékének adjunktusa
  • Szeszlér Dávid, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar Számítástechnikai és Információelméleti Tanszékének docense

2021.

  • Besenyei Ádám, ELTE TTK Alkalmazott Analízis és Számításmatematikai Tanszék docense
  • Nyul Gábor, Debreceni Egyetem Algebra és Számelmélet Tanszékének adjunktusa

2022.

  • Bérczi Kristóf, az ELTE TTK Matematikai Intézet Operációkutatási Tanszékének adjunktusa
  • Frenkel Péter, az ELTE Algebra és Számelmélet Tanszékének habilitált docense

2023.

  • Csikvári Péter, az ELTE TTK és a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatója és oktatója
  • Pálvölgyi Dömötör András, ELTE TTK Matematikai Intézet és a Számítógéptudományi Tanszék kutatója-oktatója

Borítókép: Gács András-díj. A díj talapzata egy euklideszi objektum, egy téglatest. Ehhez kapcsolódik mozgékony, rugalmas rögzítettséggel a díj, amelynek formai ihletője egy véges projektív sík, a híres Fano-sík egy modellje, mely Gács András kutatási területéhez, a véges geometriához kötődik.