A tűzijáték és ami mögötte van

2023.07.28.
A tűzijáték és ami mögötte van
Az ELTE Természettudományi Karán működő Budapest Aeroszol Kutató és Oktató Platform (BpART) Laboratórium munkatársai meghatározták Magyarország legnagyobb, szervezett tűzijátékának légkörkémiai tulajdonságait, valamint környezeti és egészségi hatásait. Eredményeik a D1 tudományos besorolású, rangos Environmental Pollution (IF=8.9) c. folyóiratban jelentek meg. 

A Szent István Napi tűzijáték kiegyensúlyozott megítéléséhez a hagyományok megtartása és a szórakozás igénye mellett a légkörkémiai hatásokat és ezek következményeit is célszerű megismerni. Ehhez járultak hozzá a Budapest Aeroszol Kutató és Oktató Platform (BpART) Laboratórium munkatársai két másik, hazai kutatócsoport együttműködésében Salma Imre professzor vezetésével. A 2014-2022 években kísérleti úton mért saját adataikat természettudományos módszerekkel feldolgozták, illetve szakmailag értelmezték.

Az aeroszol-részecskék számának koncentrációját, méreteloszlását és a meteorológiai állapotjelzőket nagy időfelbontású módszerekkel mérték Budapesten, majd az adatokat többféle szempontból kiértékelték. Meghatározták a füstcsóva terjedését a városban kifejezetten erre a célra létrehozott numerikus áramlástani (CFD) modellel, és megbecsülték a részecskék légzőrendszeri kiülepedését sztochasztikus, matematikai tüdőmodellel a mérési helyszínen, ülve szemlélődő felnőtt nő és ötéves gyermek esetén.

A kapott eredményeiket és következtetéseiket a rangos, D1 besorolású Environmental Pollution (IF=8.9) c. szakmai folyóiratban tették közzé, valamint a Magyar Kémikusok Lapja legfrissebb, 2023. júliusi-augusztusi, közös számában magyar nyelven is összefoglalták.

Az ELTE TTK Kémiai Intézethez tartozó BpART Laboratórium tagjai: Salma Imre, Weidinger Tamás, Vasanits Anikó, Thén Wanda, Vörösmarty Máté és Gyöngyösi András Zénó.
Bővebb információk a laboratóriumról és a kutatómunkáikról a honlapon találhatóak.

Borítókép: Timár Gábor, 2021.

Kapcsolódó hírünk: Salma Imre, a  BpART Laboratórium vezetője 2023 márciusában Széchenyi-díjban részesült.