Az életerő trükkjei

Az életerő trükkjei
05/09

2024. május 09. 17:00

ELTE TTK Kémiai Intézet, 0.83 Eötvösterem 1117 Budapest, Pázmány Péter Sétány 1/A és online

05/09

2024. május 09. 17:00 -

ELTE TTK Kémiai Intézet, 0.83 Eötvösterem 1117 Budapest, Pázmány Péter Sétány 1/A és online


Az ELTE Kémiai Intézet 2007 szeptemberében indította az Alkímia ma programot. A sorozat elsősorban a kémia iránt érdeklődő 11. és 12. évfolyamos középiskolásoknak szól, de a szervezők örömmel látnak mindenkit, aki szeretné nyomon követni a tudományág legfrissebb eredményeit.

Wöhler 1828-ban, a karbamid ammónium-cianátból történő előállításával megdöntötte ugyan a vis vitalis elméletet, de nem adott választ arra az aggasztó kérdésre, hogy miért és hogyan égünk mindig „harminchat fokos lázban”. A válasz nagyon összetett. Az anyag szerveződésének minden szintje megjelenik a lenyűgöző működésben. Észbontó, hogy milyen meghatározó szerepe van ebben az elektron és a proton különleges (kvantummechanikainak nevezett) tulajdonságainak.

A tudósok sokáig büszkék voltak arra, hogy a termodinamika - a Hess-tétel - alkalmazható az élő rendszerekre. A megoldás azonban meglepően mégis abban kereshető, hogy a biológiai energiaátalakulás kikerüli a termikus kölcsönhatást. Többet jelent ez, mint a szervezetünkben mérhető elektromos (EKG és EEG) jelek! A mitokondriumok szintjén egyenesen elektromos szerkezetek vagyunk.

Előadó: Róka András, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi docense, a látványos kémiai előadások mestere

Miért szuper és miért okos az ELTE SuperSmartLab-je? Időközi beszámoló a hallgatói laboratórium építéséről.

Kísérlet: Tarczay György vegyész, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi tanára

A látványos bemutatókkal, kísérletekkel, kvízjátékokkal és más meglepetésekkel színesített előadásokat élőben közvetíti a Galileo Webcast tudományos portál, és utólag is megtekinthetők a sorozat Facebook-oldalán. A kurzus 2009 óta tanárok számára akkreditált harminc órás, térítésmentes továbbképzést is nyújt.

ELTE TTK Kémiai Intézet

Népszerű kémia

Youtube