Látogatói rekord a Tudományok Fővárosán

2019.09.25.
Látogatói rekord a Tudományok Fővárosán
Több mint tízezren látogattak el szeptember 21-én a kutatók világába kalauzoló színes fesztiválra, amelynek idén az ELTE lágymányosi campusa adott otthont. A rendezvényre az Egyetem is számos érdekességgel készült: standjánál a többi között vulkánkitörés-szimulációval, a környezetét folyamatosan érzékelő és a változásoknak megfelelően haladó LEGO-vonattal, valamint az augusztus 20-i tűzijáték csodaszarvasát megalkotó csapat drónraj-bemutatójával is találkozhattak az érdeklődők.

Innováció, nyitottság és kíváncsiság jellemezte az év legszínesebb tudományos kavalkádját, melyen az érdeklődők a legmodernebb technikai eszközökkel és kutatásokkal ismerkedhettek meg. Csaknem 40 kiállító összesen több mint 300 programmal várta a látogatókat. "Elgondolkodtató, hogy a most még furcsa és ismeretlen tárgyak egy napon talán az otthonunkba, az életünkbe is beköltöznek. Itt van például Cruzr robot, aki most még érdekesség, de nem kell sok időnek eltelnie ahhoz, hogy hamarosan akár a munkatársunkként vagy oktatónkként üdvözöljük" – mondta megnyitó beszédében Bartók Marcell, az esemény főszervezője, oldalán Cruzr-rel, a felhőalapú, intelligens humanoid robottal. A megnyitón beszédet mondott még Darázs Lénárd, az ELTE rektorhelyettese, Gulyás Tibor innovációért felelős helyettes államtitkár, Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes, Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója és Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója is. A köszöntőket látványos bemutató zárta: a jelenlévők közösen fellobbantották a „tudomány lángját”.

A lágymányosi campus Gömb aulájában voltak humanoid és mentőrobotok, drónok, meg lehetett vizsgálni egy valódi űrruhát, a planetáriumban megismerhették az érdeklődők az égbolt titkait, kipróbálhattak AR- és VR-szemüvegeket. Érdekességeket tudhattak meg a gyógyszerkutatásról, beülhettek egy pneumobilba és egy versenyautóba,

meteoritokat vehettek szemügyre mikroszkóppal, sőt csillagászati megfigyeléseket is végezhettek.

Az ELTE standján az intézmény virtuális túráját járhatták végig, valamint vulkánkitörés-szimulációt nézhettek meg, de a régészet, az őslények és az elektromosság világába is betekinthettek. A házigazda ELTE a szabadtéri helyszínen drónraj-bemutatóval, illetve izgalmas szabadesési kísérlettel kápráztatta el a közönséget Härtlein Károly mesteroktató közreműködésével. A tudományos témák iránt fogékonyak a nap során 22 előadás közül válogathattak olyan változatos témákban, mint a a térképészet, a gyógyszeripar vagy a robotok világa, de kiderült az is, hogyan hat az űrhajósok szervezetére a súlytalanságban eltöltött idő és hogyan kell megtervezni egy jövőbeli Mars-utazást.

A harmadik alkalommal megrendezett Tudományok Fővárosa fővédnöke Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, főtámogatója az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt, kiemelt támogatói pedig a National Instruments és a Richter Gedeon. A rendezvény házigazdája az Eötvös Loránd Tudományegyetem, szervezője a Vízió Budapest Tudománykommunikációs Ügynökség.

Forrás: ELTE

Tudományok Fővárosa

Tudományok Fővárosa

0

/

0

0

/

0