A kémia evolúciója 2.
2024. november 21. 17:00 - 17:00
ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.83.) és online
2024. november 21. 17:00 - 17:00
ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.83.) és online
A két kutató négyrészes, látványos kémiai kísérletekkel szemléltetett előadássorozata, a "Kémia evolúciója" időutazás az anyag (atomok, molekulák) birodalmában az ősrobbanástól napjainkig.
Első előadásunkban hosszú utat jártunk be… 13,7 milliárd évtől kb. 4,0 milliárdig. Kialakult az elemi részecskék „háromféleségéből” a kémiai elemek „118-félesége”, amelyekből egyszerű vegyületek keletkeztek. Néhány elem és vegyület különleges tulajdonsága (elsősorban a szén, plusz nitrogén, oxigén – ill. a víz) valamint a Föld és a Naprendszer sajátos körülményei hozzájárultak a kémiai sokféleség megsokszorozódásához. A folyamatosan érkező sugárzási energia kényszere nemcsak a molekuláris szerkezetek (peptidek, nukleotidok, lipidek, szénhidrátok) kialakulásához, hanem a reakciók egymásra épüléséhez, a folyamatok önszerveződéséhez is vezetett. Ezzel az anyagi világ teljesen új minősége jöhetett létre: kialakult az ÉLET.
Dormán György gyógyszerkémikus, a Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem címzetes egyetemi tanára, Róka András, az ELTE Kémiai Intézet egyetemi docense, a látványos kémiai előadások mestere.
Az ELTE Kémiai Intézet 2007-ben indult Alkímia ma sorozata elsősorban a kémia iránt érdeklődő 11. és 12. évfolyamos középiskolásoknak szól, de a szervezők örömmel látnak mindenkit, aki szeretné nyomon követni a tudományág legfrissebb eredményeit. A látványos bemutatókkal, kísérletekkel, kvízjátékokkal és más meglepetésekkel színesített előadásokat élőben közvetíti a Galileo Webcast tudományos portál, és utólag is megtekinthetők a programsorozat Facebook-oldalán és a Youtube-on.