Mit mutatnak a kristályokba zárt folyadékcseppek?

Mit mutatnak a kristályokba zárt folyadékcseppek?
10/07

2019. október 07. 17:00 - 18:00

ELTE TTK Mauritz Béla terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, 00.524.)

10/07

2019. október 07. 17:00 - 18:00

ELTE TTK Mauritz Béla terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, 00.524.)


Guzmics Tibor vezető kutató előadása az ELTE Litoszféra Fluidum Kutató Laboratórium szervezésében.

Földünkön az egyedüliként működő nátrokarbonatit (nátriumban, káliumban, karbonátban és ritkafölfémekben dús) lávát produkáló vulkán az afrikai Oldoinyo Lengai. Keletkezése a geológia és geokémia egyik legvitatottabb és legizgalmasabb kérdése. Mivel nátrokarbonatit láva jelenlétére az Oldoinyo Lengai-on kívül máshol a Földön nem találtak eddig bizonyítékot, sokak szerint ez a láva a földtörténet során egyedüliként itt képződött és egy még nem ismert, nagy mélységű, rejtett földköpeny-forrásból származik. A kutatók a Kerimasi és Oldoinyo Lengai vulkánokról származó olvadékzárványok (a kristályokba bezárt apró magmacseppek) vizsgálatával bizonyítékot találtak arra, hogy a nátrokarbonatit magma a földtörténeti múltban többféle módon képződhetett és más geológiai helyszínen is létrejött.

Az ellenálló ásványok zárványaiban fosszilizálódott olvadék- és fluidumcseppekkel ellentétben az egykoron kiömlött karbonatit lávák a geológiai idők folyamán nyom nélkül eltűntek (pl. feloldódtak) és/vagy fosszilizálódás közben teljesen átalakultak. Nem meglepő tehát az, hogy részletes zárvány-vizsgálatok nélkül hiányos és ellentmondásos értelmezések születtek az alkáli és karbonatit magmák, valamint a fosszilis karbonatitok keletkezéséről. Ezzel kapcsolatban a ritkaföldfémek elsődleges (magmás) dúsulásának megértéséhez sem voltak természetes mintákból származó adatok.  Az általános és eddig széles körben elfogadott felfogással ellentétes Guzmics Tibor csoportja eredményeivel rávilágított arra, hogy

a világszerte egzotikus kőzeteknek és potenciális ritkaföldfém nyersanyagnak számító fosszilis karbonatitok nem tekinthetők olvadékoknak.

Olvadék- és fluidumzárványok vizsgálata nélkül, csupán a kőzetek tanulmányozásával nem lehetséges megmondani a kőzet-képződésekor jelenlévő magma és fluidum összetételét. Az előadásban a kutató egzotikus afrikai vulkánokról származó minták vizsgálatából kapott eredményeiket mutatja be.

Guzmics Tibor geológusként végzett az ELTE-n, majd doktori disszertációját is egyetemünkön védte meg.  A doktori fokozat megszerzése óta posztdoktori kutatóként dolgozik a Kőzettani és Geokémiai Tanszéken működő Litoszféra Fluidum Kutató Laboratóriumban. Jelenleg a „A Kerimasi és az Oldoinyo Lengai magmás folyamatainak rekonstruálása: 3D olvadékzárvány vizsgálatok” című, 4 éves NKFIH projekt vezető kutatója. Tudományos érdeklődésének fókuszában a karbonát- és az alkáli szilikátolvadékok keletkezése és petrogenetikai fejlődése áll, amelyeket kőzetminták ásványaiban található fluidum- és olvadékzárványok segítségével vizsgál.

A Szabó Csaba által alapított és vezetett Litoszféra Fluidum Kutató Laboratórium 1998-as alapítása óta közel száz nemzetközi publikáció, számtalan TDK és OTDK nyertes és helyezett dolgozat születésének helye. A Laborban dolgozó hallgatók és kutatók tág spektrumon vizsgálják a litoszférát, és a vele kölcsönható fluidumokat, legyen szó fluidum- és olvadékzárványokról, az alsókéreg és a felsőköpeny geokémiájáról, CO2 felszín alatti tározásáról, vagy olyan környezet- és urbángeokémiai kutatásokról, mint az egykori iparvidékek szennyeződéseinek geokémiai vizsgálata, vagy a radon eredete és koncentrációja a természetben és az épített környezetben. A Laboratórium a 2019. tavaszi szemeszterétől kezdődően minden hónap elején hétfő délutánonként előadássorozatot szervez, amelynek keretében a kutatócsoport egykori hallgatói (mára már elismert kutatók) mutatják be kutatási területeiket a hallgatóknak, valamit kutatótársaiknak. Az előadások nyelve angol.