Nagysikerű szerkezeti kémia és biológia konferencia Karunk szervezésében

2023.06.30.
Nagysikerű szerkezeti kémia és biológia konferencia Karunk szervezésében
Az ELTE Természettudományi Kara volt a szervezője a 2023. június 22-24. között megrendezésre kerülő iNEXT-Discovery "Szerkezeti kémia és biológia kísérleti és számítási aspektusai" c. nemzetközi tudományos konferenciának, amely lehetőséget teremtett a szerkezeti kémia és biológia területén dolgozó szakemberek közötti tartalmas viták, tudáscsere és kapcsolatépítés számára a H-2020 keretében.

Az iNEXT-Discovery konzorcium hálózatba foglalja a röntgen-diffrakció, az NMR, a krio-EM és a biofizika további nagyműszereit üzemeltető vezető európai létesítményeket, amelyek hozzáférési szolgáltatásaikat külső felhasználói közösségek, gyakran a területen előzetes tapasztalattal nem rendelkező kutatók számára teszi hozzáférhetővé. A partnerek közös kutatások révén továbbfejleszthetik módszereiket, integrálhatják és népszerűsíthetik a szerkezeti biológia területén elért szakmai eredményeiket, például konferenciákelméleti kurzusok és gyakorlati tanfolyamok széles skálájának szervezésén keresztül. 

Az iNEXT-Discovery az Európai Bizottság Horizont 2020 programjából 2020 és 2024 között finanszírozott szerkezeti kémiai és biológiai projekt. A társulás egy magas színvonalú tudományos szakmai közösség, amely hatékonyan épít az eredeti iNEXT-konzorcium (2016-2020) tapasztalataira. az ELTE közel 20 éve oszlopos tagja ennek a tudományos hálózatnak is.

A háromnapos iNEXT-Discovery Annual Meeting konferenciára több, mint 120 résztvevő, 25 kiemelkedő és rangos előadó érkezett egész Európából (Oxford, Frankfurt, Zürich, Barcelona, Varsó, Brüsszel stb.). Több, mint 30 poszterrel jelentkezett a fiatalabb korosztály és 10 neves cég nyújtott anyagi támogatást a konferencia megszervezéséhez (Richter, EuroApi, stb.).

Az előadások olyan témák széles körét érintették, mint a fehérjék előállításának különböző nehézségei, az eltérő szerkezetvizsgálati módszerek előnyei, alkalmazhatóságai és korlátai, valamint az élő rendszerekben történő in situ vizsgálatok kivitelezésének új aspektusai. Az előadók megosztották kutatási eredményeiket, kudarcaikat és sikereiket, gyakorlatias szemszögből is, élénk vitákat kiváltva és innovatív ötleteket generálva. A résztvevőknek lehetőségük nyílt az iNEXT-Discovery keretein belül megvalósuló workshopok, szakmai tréningek megismerésére, valamint a legkülönbözőbb hátterű, ámde az európai hálózatból érkező szerkezetkutatói szempontok alapján gondolkodó szakemberekkel való kapcsolatteremtésre.

A konferencia programfelelőse Perczel Adrás, az ELTE Kémiai Intézet professzora volt. Az előadók között szerepelt Dr. Harald Schwalbe, az iNEXT-Disco konzorcium igazgatósági tagja, aki előadásában részletezte az NMR spektroszkópia használatát a SARS-CoV-2 vírus RNS-ek szerkezeti felépítésének elemzése területén. Phillip Selenko előadásban a sejten belüli NMR-spektroszkópia megvalósításának lehetőségeit elemezte.

A konferencián Daren Fearon a röntgenkrisztallográfia új lehetőségeit vette számba, amit a nagy áteresztőképességű krisztallográfiai fragmens szűrés technikája biztosít, illetve kifejtette, melyek az előnyei és hátrányai a mesterséges intelligencia felhasználásával fejlesztett úttörő módszereknek. Robbie Josten előadásában az AlphaFill modellről osztott meg hasznos információkat.

Matthias Schmidt bemutatta a krio-EM technikával vizsgált fehérje-rendellenességek okozta betegségek kutatásának eredményeit. Az amiloid-szerkezetvizsgálatok atyja, Roland Riek pedig előadásában kifejtette a funkcionális amiloidok szerepét többek között az emberi szervezet hormon-raktározási folyamataiban.

Bruno Klaholzakiknek nevéhez fűződik a humán riboszóma egyik szerkezetmeghatározása (2015) - előadásában beszélt a krio-elektronmikroszkópia rohamos fejlődéséről és azokról a fejlesztésekről, amelyek segítségével még tovább növelhető a módszer felbontóképessége.

Az ELTE a konferencia egyik házigazdájaként nagy létszámban képviseltette magát az eseményen: három szakmai előadással, négy rövid poszter-bemutatóval és 12 poszterrel, amelyből egy elnyerte az Ígéretes Kutatás poszter-díjat (Promising Research Poster Prize).

A konferencia programjában üde egyveleget képzetek az iNEXT struktúrát bemutató, valamint a szakmai eredményeket és kérdéseket taglaló előadások. A találkozó résztvevői között jelen voltak a szerkezeti biológia és kémia által használt műszereket és kiépíthető infrastruktúrákat kínáló cégek képviselői is (pl. Jeol, Jasco, Thermo Fisher, AuroScience, Bruker).