2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ projektek a Karon

Moduláris detektor és megvilágító rendszer fejlesztése alakos elemek fényszóródásának vizsgálatára, minden szögtartományban, elsősorban hematológiai alkalmazásra.

Konzorciumi tagok: NORMA Instruments Zártkörűen Működő Részvénytársaság, Eötvös Loránd Tudományegyetem

Projekt azonosítója: 2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00040

Szakmai kapcsolattartók a karon:

Kapcsolattartó az ELTE részéről: Dr. Csanád Máté (E-mail: csanad[at]elte.hu)

A Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ FIEK keretein belül zajló kutatás esetén: Dr. Kacskovics Imre

Az Atomfizikai Tanszéken zajló kutatás esetén: Dr. Csanád Máté

Projekt rövid leírása:

A projekt keretein belül létre akarunk hozni egy részegységenként állítható széles tartományban detektálni képes vizsgáló berendezést, amivel bármilyen mintáról, ami szuszpenzióként mikron méretű részecskéket tartalmaz, fény intenzitási térképet tudunk készíteni a szóródási szög függvényében. Mivel fényszóródás vizsgálatról van szó, így az ebből születő gyártásra optimalizált detektor egység lényegesen kisebb és olcsóbb módon kivitelezhető, mint versenytársainál. Az új mérőfej detektor rendszer viselkedése előre kellő pontossággal megsejthető így az iterációk száma, a tesztelési és beszerzési idők jelentősen csökkenthetőek, ezáltal versenyképesebb lesz, mint a létező megoldások. A projekt célja egy olyan detektor és megvilágító egység kifejlesztése, amely modulárisan állítható, és kellően nagy szögtartományban képes rögzíteni a mikronos nagyságrendbe eső alakos elemek fényszórási intenzitását. Ennek a rendszernek a segítségével pedig egy olyan újgenerációs hematológiai mérőrendszer születik, ami nagy idő és költséghatékonysággal piacra vezethető, méréstechnológiai szempontból tudományos alapokon optimalizált, és a későbbiekben igény szerint könnyen újra definiálható. A projekt során létre jövő eredmény egy olyan kompakt mérőműszer, ami rendelkezik egy fényforrással, ami megvilágít egy fluidikai áramlási cellát, a cellában áramló részecskékről szóródó fényt pedig egy nagy felbontású és mintavételi sebességű detektor ernyő fogadja, ami nullától egészen nagy szögtartományig képes rögzíteni a szóródó fények intenzitását, ami pedig egy mérésekkel optimalizált piacra vezethető detektor rendszerrel ellátott hematológiai optikai mérőfejet eredményez. A nagy látószögű optikai mérőrendszer kifejlesztése jelentős társadalmi problémára ad választ, hiszen nem csak korábbi tapasztalatokra hagyatkozva iterálással határozhatunk meg elégségesnek vélt optikai elrendezéseket, hanem sejttípusonként kimérhetővé válnak a pontos detektálási tartományok. A projekt során egy moduláris, nagy látószögű részecske vizsgáló berendezést és egy optimalizált optikai detektorrendszert fejlesztünk ki, ami a következő tulajdonságokkal/funkciókkal rendelkezik: A vizsgáló rendszer kompakt és univerzális, igény szerint állítható, pontos, bármely mikronos méretű részecskékkel ellátott szuszpenziót képes fogadni, adott specifikációnak megfelelő fényforrással képes ezt megvilágítani, a részecskékről szóródó fényeket pedig képes nagy mintavételi frekvenciával rögzíteni és tárolni, az így keletkező adat hordozza a konkrét 1db részecske, vagy sok adott típusú részecske fényszórási szögtartományait és a szórt fény intenzitás eloszlását. Az ebből létrehozható detektorrendszer kis méretű, egyszerű, méréstechnikai specifikációra optimalizált, költséghatékony, egyszerűen gyártható és a változó igényeknek megfelelően könnyen módosítható, ezért versenyképesebb lesz, mint a piacon létező flow cytometriás mérőrendszerek. Ezáltal olyan technológiai részeredmény keletkezik a projekten belül, amely kutatási, egyéb részecskevizsgáló ipari, és a jövőben esedékes új hematológiai fejlesztések területén hasznosíthatók.