A Víz Világnapja: veszélyben egy kritikus erőforrás

2022.03.21.
A Víz Világnapja: veszélyben egy kritikus erőforrás
A minden évben március 22-én tartott Víz Világnapján különösen fontos említést tennünk a felszín alatti vízről, mint létfontosságú erőforrásról, amely a világ ivóvízkészletének közel felét biztosítja. Élelmiszer-ellátásunk, természeti környezetünk és általános higéniás állapotunk jó állapota mind a felszín alatti vizekre épül. Sürgető szükség van a fenyegető vízválság tudatosítására és az összehangolt fellépésre bolygónk élete védelme érdekében.

A "felszín alatti vizek éve" alkalmából a Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetsége kiemeli a felszín alatti vízkészletek bölcs használatának és védelmének szükségességét. Arra buzdítjuk az embereket, hogy vegyék számba, hogy mennyi vizet használnak és az honnan származik valójában, gondolják át, mit tehetünk e létfontosságú erőforrás védelmében. Mindenkit arra kérünk, hogy támogassa a WWD 2022-t, és írja alá a felszín alatti vizekről szóló São Paulo-Brüsszeli nyilatkozatot.

A felszín alatti vizek létfontosságúak a Föld fennmaradása szempontjából: a vízadó rétegek, bolygónk természetes víztározói az édes és folyékony víz 97%-át adják. A víztartó rétegekből felszínre jutó források folyókat táplálnak, és amikor ezeket használjuk a vízellátás, mezőgazdaság és ipar céljaira, akkor ennek nagy része valójában felszín alatti víz. Világszerte veszélyben vannak a túlzott vízkivétel és a szennyezés miatt. A felszín alatti víz a szegénység és a gyermekhalandóság elleni küzdelem nélkülözhetetlen eleme. Sok helyen ez az egyetlen vízforrás. Így felszín alatti vizek biztosítják a veszélyeztetett népcsoportok túlélését.

A Víz Világnapját minden évben március 22-én tartjuk. Ez egy 1993 óta az ENSZ által évente megrendezett esemény, amely a vizet ünnepli és felhívja a figyelmet arra, hogy mintegy 2 milliárd ember él a Földön biztonságos vízhez való hozzáférés nélkül. Ez a nap az édesvízkészletekkel való fenntartható gazdálkodás támogatására szolgál. A Víz Világnapjának egyik fő célja, hogy cselekvésre ösztönözzön a Sustainable Development Goal elérése érdekében mely így szól: víz és megfelelő higiénia mindenki számára 2030-ig. Az ENSZ által kiadott World Water Development Report (WWDR) minden évben a Víz Világnapja idején jelenik meg.

A felszín alatti vizek segíthetnek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban, valamint a sérülékeny ökoszisztémák védelmében és helyreállításában - de ellenőrzés, szabályozás és kommunikáció segítségével fenntartható módon kell velük gazdálkodni. Világszerte az országok hatalmas mennyiségű vizet importálnak az külföldről behozott élelmiszereken, ruházati és ipari termékeken keresztül. Ennek a víznek nagy része felszín alatti víz. Ez problémákat okozhat más országok számára vízgazdálkodásban és saját élelmiszer termelésükben.

Cselekvésre van szükség a felszín alatti vizek védelméért felelős intézmények felhatalmazása révén, hogy azok hatékonyabb, etikusabb és demokratikusabb irányelveket támogathassanak. Nagyobb erőfeszítésekre van szükség a kormányok, a hidrogeológusok, a civil szervezetek és a társadalom szélesebb köre részéről, hogy megvédjük ezt a bolygónk jóléte és a méltó emberi élet szempontjából létfontosságú erőforrást.

“Ha a földnek van egy rejtett föld alatti pulzusa, akkor ez a pulzus a felszín alatti víz"

- mondja David Kreamer professzor, a Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetségének elnöke.

A világ mobilizálható legnagyobb édesviz készlete a felszín alatt található, és az élet nem lenne lehetséges nélküle. Nagy mennyiségben megtalálható a felszín alatti víztartó rétegekben – különböző kőzetekben, homokban és kavicsban -, utánpótlását az eső és az olvadó hó szolgáltatja. Szárazság idején is fenntartja az életet, táplálja a forrásokat, folyókat, tavakat és vizes élőhelyeket, valamint az bejut az óceánokba. Szivattyúk és kutak segítségével a felszínre hozzuk, és ez szolgáltatja az ivóvizet, biztosítja a közegészségügyi és mezőgazdasági vízszükségletet. Emellett mocsarakhoz és folyókhoz kapcsolódó ökoszisztémákat is táplál. A felszín alatti vizek nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyeket tartanak fenn, és gyakran egyedülálló ökoszisztémákat hoznak létre.

Egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy az emberi tevékenység sok helyen szennyezi a vízkészletet és használhatatlanná teszi azt. A felszín alatti víz túlzott kitermelése a talaj instabilitásához és a földfelszín süllyedéséhez vezet, valamint a tengerparti térségekben a tengervíz benyomulását okozza a szárazföld alá.

A Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetségét (IAH/AIH) 1956-ban alapították. A szervezet tudományos, oktatási és jótékonysági célú szakmai tagsággal rendelkező egyesület tudósok, mérnökök, vízgazdálkodók és más, a felszín alatti vízkészletek tervezésével, kezelésével és védelmével foglalkozó szakembereket fog össze. Az IAH/AIH-nak 130 országban több mint 4000 tagja van, 50 nemzeti tagozattal, valamint 15 tudományos és műszaki bizottsággal és hálózattal rendelkezik. Küldetésük a felszín alatti vízkészletek megértésének, bölcs használatának és védelmének előmozdítása szerte a világon.