Akkumulátorok, újrahasznosítás, környezetvédelem

2024.07.04.
Akkumulátorok, újrahasznosítás, környezetvédelem
Egynapos minikonferenciát szervezett az akkumulátorokról, kiemelten az újrahasznosítás kérdéseiről és a környezetvédelmi problémákról az ELTE TTK, a Magyar Kémikusok Egyesülete és a Magyar Akkumulátor Szövetség.

A június 19-én, az ELTE lágymányosi kampuszán megszervezett rendezvény egy közös gondolkodásra, a jó gyakorlatok megosztására hívta össze a kutatói szféra és az ipar képviselőit. A teltházas előadásokon az ELTE kutatói és hallgatói mellett a HUN-REN kutatási hálózat munkatársai, valamint több magyar egyetem, illetve az területen jelen levő főbb ipari szereplők, mint a BKK, vagy a MOL is képviseltette magát a hallgatóságban.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával indult meg egy akkumulátorokkal foglalkozó hazai szakmai szerevezet létrehozása, melynek eredményeként 2022. július 1-jén több, mint hetven cég részvételével sor került a Magyar Akkumulátor Szövetség alakuló ülésére. A Szövetség megalakulása az első jelentős lépés volt a hazai akkumulátoripar stratégiai célkitűzéseinek megvalósítása irányába. A Platform tevékenysége iránt érdeklődést mutató jelentős számú szereplő együttműködésével a Szövetség megkezdte működését, a munkacsoportok megalakultak és elkezdték szakmai tevékenységüket. A Magyar Akkumulátor Szövetség szakmai munkájában az Eötvös Loránd Tudományegyetem is aktívan részt vesz, a „Biztonság, Egészség, Környezetvédelem” (EHS) Munkacsoport vezetője Dr. Láng Győző, karunk egyetemi tanára.

A Li-ion akkumulátorok napjaink kiemelt témái közé tartoznak, hiszen modern világunk és az elektromos autó gyártás fellendülése napirenden tartja a Li-ion akkumulátorok témáját, kiemelten az újrahasznosításhoz és a környezetvédelemhez kapcsolódó kérdéseket. Láng Győző, az ELTE TTK Kémiai Intézetének egyetemi tanára megjegyezte, hogy bár az akkumulátorgyártás több üzeme épült már fel Magyarországon, jó lenne, ha a hozzá kapcsolódó kutatás-fejlesztési egységek is velük jönnének, hogy ne pusztán összeszerelés, de a fejlesztéshez kapcsolódó tudás és emberanyag is jelen legyen hazánkban. A témához kapcsolódó kutatásokban az ELTE TTK is aktívan részt vesz, nem véletlen, hogy már többedik alkalommal ad otthont az e-mobilitás energiaellátásáról, az akkumulátorok anyagainak újrahasznosításáról, a környezetbarát és fenntartható akkumulátor-gyártásról, illetve a veszélyes hulladékok kezeléséről szóló rendezvénynek a lágymányosi kampusz.

A nap első előadói Dennis Haardt és Till Gerlach a BASF munkatársai az e-közlekedés okozta hulladék csökkentésének és feldolgozásának jövőjéről tartottak érdekes előadást. A számos felmerülő hallgatói kérdés jól mutatta, miért is kell egyre többet beszélni ezekről a kérdésekről. A program folytatásaként az akkumulátorok újrahasznosításának, környezeti terhelésének legújabb tudományos eredményeit és elméleti hátterét ismerhette meg a hallgatóság, Láng Győző (ELTE TTK, MKE, HUBA) és Záray Gyula az (ELTE TTK, HUBA, HUN-REN) az akkumulátorok újrahasznosításának kérdéseitől és az újrafeldolgozás technológiai kérdéseiről beszélt, Pomázi István és Nemes Csaba (HUBA) pedig a fenntarthatósági dimenzióiókat járta körbe.

Bátonyi Attila a Jász-Plasztik Kft. akkumulátor üzletág ügyvezető igazgatója az ólomakkumulátorok újrahasznosításának gyakorlatáról, az Imsys Kft. részéről Varga József pedig a Li-ion akkumulátorok gyártásához és újrahasznosításához kapcsolódó veszélyes anyagok és hulladékok kezelésének gyakorlati problémáiról beszélt. Kirchkeszner Csaba az Unicam részéről a Li-ion akkumulátorok újrahasznosítási folyamatait segítő modern, műszeres analitikai módszereket ismertette, míg Nagy Péter, a BM OKF Tűzoltósági Főfelügyelőség tűzvizsgálati igazságügyi szakértője az ilyen akkumulátorok tűzeseteiről, azok új oltási módszereiről tartott érdekes előadást a jelenlevőknek.

Hazánkban egyre fontosabb kérdés az akkumulátorok megfelelő kezelése, és Magyarország még nem túl aktív az újrahasznosítás területén. A szervezők bíznak benne, hogy a hasonló rendezvények támogatni tudják a hazai akkumulátor-ipar megfelelő, biztonságos működését, az emberi és a természetes környezet minél magasabb fokú védelmét.