Géza összeköt!

2024.05.21.
Géza összeköt!
Sokan sokat készültünk az ünnepségre, melyen megidéztük mindazt, amit Zboray Géza, az ELTE TTK legendás tanára jelentett tanítványainak, pályatársainak, kollégáinak, tisztelőinek, barátainak. Tehettük mindezt a legszélesebb, szakmákon és tudományterületeken átívelő körben, hiszen Zboray Géza, a Tanár Úr, a klasszikus értelemben vett polihisztor volt. Külön öröm volt számunkra, hogy a résztvevők között köszönthettük Zboray Géza családját is: feleségét, Horváth Katalint, és gyermekeit, Miklóst, Katalint és Nórát is.

Zboray Nóra, Miklós és Katalin – Tanár Úr gyermekei és felesége, Horváth Katalin.

 

Az előkészületek nem voltak zökkenőmentesek, a három napra központilag lezárt parkoló megnehezítette a Lágymányosi kampusz megközelítését, és ez nemcsak az idősek és mozgásukban akadályozottak részvételét nehezítette meg, de a végül szerencsésen elültetett hársfa érkezését is bonyolította.

Az esemény regisztrációs felületén 159 fő jelezte részvételét, ám végül csak 105-en jutottak el hozzánk. Már az elején kértük a regisztrálókat, hogy legkedvesebb emlékeiket írják le, hogy összegyűjthessük és egy, az eseményhez kötődő időkapszulába behelyezhessük. A lezárt időkapszula a Piramisban kerül majd elhelyezésre.

A Zboray Géza emlékkönyv, mögötte az időkapszula.

 

A rendezvény első fele előadásokból állt. Az ELTE Alumni képviseletében Pataky Csilla köszöntötte a megjelenteket. Acsády László tudományos előadása a talamusról kiváló felütés volt: rávilágított arra, milyen fontos szerepet játszottak, és játszanak máig is Tanár Úr táblarajzai, a mindig összehasonlító, a funkciót szem előtt tartó, rendszerben gondolkodó anatómus szemlélete a tanítványok gondolkodásában, akár témaválasztásában, a kutatási irány kijelölésében is.

Ezt követte Müller Viktornak, a TTK jelenlegi dékánhelyettesének előadása Zboray Géza TDK-ban betöltött szerepéről, amelyben rávilágított arra, hogyan lett a BTDK Tanár Úr TDK elnökségének idejében (1995-2006 között) és szervezőkészsége révén a hallgatók szűk, kiválasztott körének elitklubjából a legjobb értelemben vett tömegsporttá, amely az ELTE országos TDK szereplésében is tovább erősítette egyetemünk meghatározó szerepét.

Péczely Péter előadásában nagyon szemléletesen ismerhettük meg az indulás éveit, még a Puskin utcában, ahol az oktatás és kutatás olykor az éjszakába nyúlóan zajlott, és ahol a muzsika, zenei irányzattól függetlenül, és olykor kicsit túl hangosan is, de folyamatosan jelen volt az Állatszervezettani Tanszék életében. Molnár Kinga és Pálfia Zsolt, Kriska György és Farkas János előadásai a 2000-es évekig nyomon követték Géza tevékenységét, segítségükkel a tanítványok újraélhették a legendás előadásokat és gyakorlatokat, a vörös inggel fémjelzett vizsgákat, ahol az ötösért akár három hetet (a vizsgaidőszak majdnem fele!) is küzdeni kellett, de a horvátországi tengeri terepgyakorlatok emlékezetes pillanatai is megelevenedtek. Forgács József és Weiszburg Tamás előadásában röviden Géza leginkább kézzelfogható öröksége, a Természetrajzi Múzeum, és annak Biológiai és Őslénytani Kiállítása is szóba került, ahol a költözés kapcsán az is hangsúlyt kapott, hogy Géza mindig örömmel és kedvesen tárgyalt, még akkor is, ha a téma sokszor kényes, problémás volt.

Molnár Kinga előadása.

 

Az előadások után az előadók és a hallgatóság együtt átvonult az ELTE TTK északi és déli tömbjét összekötő, Géza kezdeményezésére ültetett, immár foghíjas hársfasorhoz. Közös erőfeszítéssel került elültetésre egy kis hársfa, melyre a Géza emlékét megidéző piros színű szalagot felesége, Katalin kötötte fel. A résztvevőkről itt csoportkép is készült.

A hársfa közös elültetése.

Horváth Katalin piros szalaggal díszíti fel a hársfasor legújabb tagját.

Csoportkép a fa körül.

A múltidézést az ünnepélyes faültetés után a Biológiai és Őslénytani Kiállítás (Piramis) előtti térben, szendvicsek, aprósütemények és friss eper mellett folytathatták a résztvevők. Ezen a napon már az előadások alatt is nyitva tartott a mind a Piramis, mind az Ásvány és Kőzettár. A Piramisban három számítógép lett felállítva, melyeken Zboray Géza három előadását (köztük a 2011-es, a jubileumi, XXX. OTDK Biológia szekciójában elhangzott, az agykutatás történetét zenekísérettel illusztráló előadás), és a temetéséről készült felvételeket lehetett megtekinteni.

 

Zboray Miklós és párja hallgatják Géza előadásait.

 

Erre az alkalomra a Piramisban készült egy vezető is, amelynek útvonalait, állomásait Géza egy tíz évvel ezelőtti rádióinterjúja jelölte ki. A látogatók QR kód segítségével juthattak el a hangfelvételekig és élvezhették az időkön átnyúló szubjektív tárlatvezetést 6 útvonalon.

Hársfalevél jelzi a Géza vezette múzeumi útvonalakat.

Az ünnepség képi világának és róla szóló emlékezések fő alkotóelemei voltak Zboray Géza rajzai. Erre reflektált a programlap, és hogy az emlékezők is magukkal vihessék, kitűző és hűtőmágnes készítésére biztosítottunk lehetőséget a Géza felesége, Katalin által kölcsönadott, Tanár úr idegszövethez fűződő óravázlatainak rajzaiból, amely igen nagy népszerűségnek örvendett még a családtagok körében is.

Hűtőmágnesek Tanár úr óravázlataiból.

Nem hangzottak el tényszerűen száraz adatok, de itt azért érdemes néhány adatot kiemelni Zboray Géza (1941‒2023) életművéből: biológia-földrajz szakos tanárként végzett az ELTE-n 1964-ben. 1965-től az Állatszervezettani Tanszéken, később az Anatómiai, Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszéken dolgozott, 48 év munkaviszony után lett ment nyugdíjba, de még éveket töltött aktívan a Biológiai Gyűjtemény fejlesztésével, csoportok fogadásával, így több mint 50 éven át szolgálta Alma Materét, az ELTE-t, a felnövekvő biológus és biológia tanár generációkat.

Az alábbi interjú 2022-ben készült vele, annak alkalmából, hogy elnyerte a Medzihradszky Kálmán -díjat:

Ezúton mondunk köszönetet mindazoknak, akik támogatták a rendezvény létrejöttét: ELTE Alumni Alapítványnak, Horváth Katalinnak, a rendezvény előadóinak, az ELTE Természetrajzi Múzeum és az ELTE TTK Biológiai Intézet munkatársainak.

Azok számára, akik esetleg nem tudtak eljönni a rendezvényre, jelezzük, hogy Géza szakvezetése elérhető marad a Piramisban, és mind a korábbi előadásokat, mind az ünnepség napján elhangzott előadásokat tervezzük a közeli jövőben az interneten is elérhetővé tenni.

Aki pedig személyesen tekintené meg Géza örökségét, a Biológiai és Őslénytani Kiállítást (Piramis), megteheti legközelebb június 1-én (szombaton) 10-16 óra között, vagy a Múzeumok Éjszakáján, június 22-én (szombaton) 15-24 óra között.

A rendezvény az ELTE Alumni támogatásával valósult meg.

Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja!

Összeállította: Bárány Annamária és Harman-Tóth Erzsébet

 

Válogatás a résztvevők gondolataiból:

"Biológus hallgatóként az 1980-as évek elején jártunk a tanár úrhoz állatrendszertan előadásra és a boncolási gyakorlatainkat is ő vezette. Egy élmény volt mindkettő. No nem a millió latin név megtanulása, de csodáltuk gyönyörű táblarajzait, élveztük világos, logikus előadásait és a lelkesedést, amivel az állati test működésének és az embriológiának adózott és amit szívesen mutatott meg nekünk. Gólyaként is úgy éreztük, partnerként kezel minket, amit az is bizonyított, hogy egyszer behozta szaxofonját és a gyakorlat után zenélt nekünk egy kicsit. Ma tanárként dolgozom, példaképemnek tekintem és próbálom a biológiát olyan lelkesen tanítani, ahogy ő tette." (Kotánné Baló Krisztina)

 

"Mindig nagy élvezettel hallgattam előadásait és csodáltam táblarajzait annak ellenére, hogy az anatómia nem tartozott a kifejezett érdeklődési körömbe. Édesanyámnak - aki orvos volt - sokat meséltem róla, ezért egy alkalommal felutazott, hogy beüljön meghallgatni egy előadását. Az előadás után nagy elismeréssel mondta, hogy élénken idéződtek fel benne Szentágothai professzor úr előadásai. E mellett gyakorlatra is szerencsém volt hozzá járni, ami számtalan tanulságos élménnyel gazdagított. Talán az egyik legbeszédesebb, hogy máig emlegetjük a volt évfolyamtársakkal, hogy Zboray tanár úrnál úgy lehetett egyest kapni egy-egy beszámolón, hogy még meg is köszöntük, mert olyankor is oktatott, igyekezett megtanítani az anyagot a felkészületlen diáknak. Egyetemi éveink meghatározó alakja volt, emlékét tisztelettel és szeretettel őrizzük." (Preiszner Bálint)

 

"Első órám az Egyetemen: Zboray Tanár Úr két kézzel villámgyorsan felrajzolt egy eukarióta sejtet az összes sejtalkotóval a nagy előadóterem táblájára: tudtam, hogy jó helyen vagyok!" (Dr. Szmodis Márta)

 

"Évfolyamtársként (azzal a különbséggel, hogy ő biológia-földrajz szakos volt én pedig biológia-kémia) ismertem meg, később pedig igen sokszor szigorlatoztattunk együtt. Szeles műveltségű, jó kedélyű és mindig korrekt jóbarátot találtam benne akit, bár igen szigorú volt mégis szerették és nagyra becsülték a hallgatók is. Mindig szeretettel gondolok Rá." (Dózsa-Farkas Klára)

 

"Zboray tanár úrral a vizsgák is változatos élményt jelentettek. Kinek pozitív, kinek negatív, de egy biztos mindkét részről: tőle mindig lehetett tanulni. A tudása és kisugárzása páratlan volt. Öröksége bennünk él tovább, mi magunk vagyunk azok." (Szigeti Balázs)

 

"Előadásaira élmény volt járni, a táblánál két dimenzióból hármat varázsolt színes anatómiai rajzaival." (Zeöld Anikó)

 

"Nagyon szerettem a szövettan gyakorlatokat, mindenről mindent tudott, lerajzolt. A felelés alatt is tanultunk, fejlődtünk. 8 éve gyakorló tanárként meghívtam az iskolánkba, az akkor készített rajza örök emlék, őrzöm az aláírásával együtt." (Magyarné Malatinszky Beáta)

 

"Csodás előadásokat tartott, meseszép színes kréta rajzokkal illusztrálva. Szuggesztív tanár volt, emléke bennem él." (Pál Gábor)