Talajerőforrás-gazdálkodási Tudásközpontot alapított az ELTE és az ELKH

2022.03.10.
Talajerőforrás-gazdálkodási Tudásközpontot alapított az ELTE és az ELKH
Közel 540 millió forint támogatásból alakult meg a Kelet-Közép-európai Fenntartható Talajerőforrás-gazdálkodási Tudásközpont a fenntartható talajerőforrás biztosítása és a talajbiom interdiszciplináris kutatása érdekében. Európai Uniós támogatásból a kutatók mintegy 1000 talajminta komplex elemzését végezték el, valamint európai színtéren alkalmazható környezetkímélő, hatékony és fenntartható növénytermesztési eljárásokra tesznek javaslatot.

Az ELTE Természettudományi Kara és az ELKH Agrártudományi Kutatóközpontja több hazai, valamint külföldi (Csehország, Románia) kutatóintézet és vállalkozás bevonásával megalapítja a Kelet-Közép-európai Fenntartható Talajerőforrás-gazdálkodási Tudásközpontot. A tudásközpont a Talajbiom kutató transzdiszciplináris kiválósági központ létrehozása a fenntartható talajerőforrás biztosítása érdekében c. projekt sikeres megvalósítását követően, annak eredményeképpen jön létre.

A program során 2017. január 21. és 2022. március 21. között (5 év fenntartással) 100 %-os támogatási intenzitással, 537,50 millió Ft Európai Uniós támogatásból a kutatók mintegy 1000 talajminta komplex - agronómiai, hagyományos és innovatív talajfizikai, -kémiai, -biológiai, -metagenomikai - elemzését végezték el az 1960-ban elindított világviszonylatban egyedülálló martonvásári növénytermesztési tartamkísérlet és célszerűen megválasztott kontroll területek esetében. Az egyedülálló talajbiom-erőforrás kutató műhelyben kialakított adatbázis értékelése alapján

európai színtéren alkalmazható környezetkímélő, a mainál hatékonyabb, fenntartható növénytermesztési eljárásokra tesznek javaslatot.

A Kelet-közép-európai Fenntartható Talajerőforrás-gazdálkodási Tudásközpont szakmai vezetői: Márialigeti Károly, az ELTE TTK Környezettudományi Centrum igazgatója és Szili-Kovács Tibor (ATK). A projektben mintegy 180 millió forint értékű eszközbeszerzéssel, valamint az ATK saját és MTA forrásokból végrehajtott felújítás eredményeképp három korszerű laboratóriumot hoztak létre a talaj-mikrobióta-növény rendszer vizsgálatához: a Talajmetagenomikai Laboratóriumot és két Talajökológiai Laboratóriumot (vizualizációs és talajmikrobiológiai laboratórium).

Több mint 20 kutató és megközelítőleg ugyanennyi hallgató és technikai munkatárs vett részt a projekt megvalósításában

az ELTE Természettudományi Kar és az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont részéről. A több tudományterületen átívelő kutatásban a fenntartható növénytermesztés mellett a talajminőség megőrzését szolgáló mérésekkel jelentős adatbázist hoztak létre (talajkémia, szerves szén formák, mikrobiom diverzitás, mezofauna, flóra és termésadatokkal).

A projekt ünnepélyes zárórendezvényén köszöntőt mondott Dr. Kacskovics Imre, az ELTE TTK dékánja, Dr. Vida Gyula, az Agrártudományi Kutatóközpont főigazgató, valamint  Dr. Balázs Ervin akadémikus. Emellett a bemutatásra kerültek a projekt főbb szakmai eredményei is, valamint Dr. Márialigeti Károly ismertette az ELTE TTK Talajbiom Kiválósági Központ kutatási munkatervét is. A rendezvényhez online csatlakoztak a projekt küldöldi partnerei: Csehországból és Romániából több egyetem és kutatóintézet képviselői és a kutatócsopotok tagjai.

A hibrid formában megtartott projektzáró rendezvényen Martonvásáron valamennyi kutatási terület bemutatta eredményeit. 

Főbb eredmények

  • A vizsgált művelt talajok mind a mai napig nettó CO2 kibocsátók és a talaj szerkezeti elemei romlanak. A folyamat megfordítható: az ugaroltatott terület szerves anyagai gyorsan a referencia talajokéra emlékeztetnek. A talaj szerves anyagainak minőségére a talajművelésnek és a trágyázásnak volt hatása, a haszonnövények között kimutatható különbség nem volt tapasztalható.
  • A vizsgált termesztési faktorok dominanciája a búza és a kukorica fajnál szoros összefüggést mutat azok forgón belüli részarányával. Ennek csökkenésével mérséklődött a pótolt tápanyagok és emelkedett a növényi összetétel jelentősége.
  • A vizsgált talajok baktériumközösségének összetételét a hosszútávú (szervetlen) trágyázás jobban befolyásolta, mint az eltérő művelési módok vagy a termesztett növény faja. A szervetlen műtrágyáknak a mikrobiótára gyakorolt erőteljes diverzitáscsökkentő hatását szerves trágya kijuttatásával mérsékelni lehet.
  • Erdőtalajok esetében a talaj mikrobiális összetételére az erdőállomány szerkezete nagyobb hatással van, mint annak fafajösszetétele a vizsgált fajok esetében.
  • A talaj szervesanyagbontó enzimaktivitásokra a növénykultúra hatása (kukorica vagy búza) alig kimutatható. Jóval markánsabb különbségek jelentkeztek az eltérő trágyakezelések hatására. A szezonalitás a kukorica monokultúra talajában volt nagyobb.
  • Azonosították a területen jelenlévő domináns endofiton gombacsoportokat és törzsgyűjteményt hoztak létre. Vizsgálatukkal részletesen megismerhetővé vált a gombacsoportok szerepe és lehetővé vált az endofitonok növénytermesztés-segítő alkalmazásának elemzése.
  • A trágyázásnak nem volt kimutatható hatása a talajlakó állatokra, a talaj pH és foszfát tartalom eltérések ellenére. Bizonyos atkacsoportok a kezelésektől és a termesztett növénytől független térbeli mintázatokat is mutatnak.
  • A természetes gyepek nagyobb stabilitását jelzi, hogy az egymást követő évek között a fajok csekély arányban (14-17%) cserélődtek ki.
  • Az eredmények gyakorlati hasznosítására a jó mezőgazdasági gyakorlatot támogató szaktanácsadást fejlesztettek, valamint vállalati együttműködést alakítottak ki a fenntartható növénytermesztést támogató (mikrobiológiai) termékek hazai fejlesztésében.

Részletek a projektről.


A projekt a Széchenyi 2020 program keretében a GINOP-2.3.2-15- 2016-00056 pályázat által valósulhatott meg. 

ELTE TTK Talajbiom Kiválósági Központ

ELTE TTK Talajbiom Kiválósági Központ

0

/

0

0

/

0