TOP50 - kutatási infrastruktúra

TOP 50 - kutatási infrastruktúra

TOP 50 - kutatási infrastruktúra

Fehérjemodellező Kutatócsoport, Szerkezeti kémiai és Biológiai Laboratórium

 
Csoportvezető: Dr. Perczel András
Elérhetőség: prot.chem.elte.hu

Hazánkban számos olyan magas minőségű, nemzetközi összehasonlításban is versenyképes kutatási infrastruktúra működik, amely a világ bármely pontján sikerrel állná meg a helyét, ezért az NKFIH kezdeményezésére a „TOP 50” kiváló kutatási infrastruktúra pályázat keretében összegyűjtötték hazánk legjobb kutatóhelyeit, illetve infrastruktúra-hálózatát, hogy azokat kereshető adatbázisba rendezzék és biztosítsák számunkra a nemzetközi láthatóságot. A program keretében az NKFIH koordinálásával 2021 végén a hazai infrastruktúrák legjobbjait választották ki, amelyek a Kiváló Kutatási Infrastruktúra / Excellent Research Infrastructure cím használatára lettek jogosultak.

Karunkról az ELTE Kémiai Intézetben működő, Perczel András vezette Fehérjemodellező Kutatócsoport, Szerkezeti kémiai és Biológiai Laboratórium nyert Kiváló Kutatási Infrastruktúra tanúsítványt,  az Egészség és élelmiszertudományok kategóriában. A kutatóhelyek részéről beérkező pályázatokat számos mutató mentén értékelte a tudományos bizottság, többek között ipari-és beszállítói, humánerőforrás, nemzetközi kapcsolatok, innovációs és tudományos mutatók alapján.

A Fehérjemodellező Kutatócsoport, Szerkezeti kémiai és Biológiai Laboratórium tevékenységei:
Napjainkra a krio-elektronmikroszkópia (krio-EM) – érzékenység és felbontás terén – olyan technikai fejlődésen ment keresztül, amely a laborunkban működtetett X-ray és 500-700 MHz-es NMR készülékeink mellett, az alap- és alkalmazott kutatástól, az anyag- és a gyógyszerkutatáson át, a makromolekuláris kémiától a molekuláris biológiáig több kutatási ágat helyez új alapokra. A krio-EM segítségével a 100 kDa és ennél nagyobb makromolekulák és komplexeik (fehérjék, DNS, RNS, stb.) térszerkezetét lehet megoldani. Fejlesztési célunk ezért egy krioEM laboratórium kiépítése (200 és 300 kEv) és egy ezzel komplementer szilárd NMR rendszer beszerzése, mely eszközökkel még hatékonyabb és kompetitívebb szerkezetkutatókká válhatunk és segíthetjük kooperáló partnereinket. A már meglevő peptid és fehérje előállító képességünkkel karöltve, a meglevő és fejlesztés előtt álló szerkezetkutató eszközeinkkel hasznosan tudjuk majd szolgálni a felfedező kutatásokat és az ipari kooperációinkat.