A CERN főigazgatójának előadása és a ,,Sokszínű fizika-busz" bemutatója az ELTE TTK-n

Rolf Heuer, a CERN főigazgatója 2014. május 27-én az ELTE Lágymányosi Campusán nyitja meg a CERN (a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma) alapításának 60. évfordulóját ünneplő rendezvénysorozatot és mutatja be a ,,Sokszínű fizika-busz" interaktív kiállítást. A megnyitóra 13 órakor kerül sor a két épület közötti parkolóban, amely után ugyanazon a helyszínen megtekinthető a ,,Sokszínű fizika-busz". 14 órától az Eötvös -teremben (Északi tömb, földszint, 0.83) Rolf Heuer angol nyelvű ismeretterjesztő előadást tart.

A világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumát, a CERN-et, 60 éve, 1954-ben alapították. Létrehozása a világháború által megtépázott Európában az emberiség összefogását jelképezte egy nagy cél érdekében. Azóta több hasonló célú kutatólaboratórium alakult, de egyik sem éri el a CERN méretét, melynek jelenleg 21 ország a tagja (2015-től Románia csatlakozásával már 22). A CERN tudományos, kulturális, technikai és társadalmi szerepe egyaránt meghatározó. A szovjet érdekszféra részecskefizikai intézményeivel közös konferenciák és műhelyek megszervezésével jelentősen hozzájárult a hidegháború negatív hatásainak csökkentéséhez. A CERN által 25 éve kifejlesztett világháló messze túlnőtt a számítástechnikán, a Gutenberg-féle könyvnyomtatáshoz mérhető információs robbanást hozott. Számos tudományos eredménye közül kiemelkedik a Higgs-bozon felfedezése (2012).
Ehhez korszakalkotó méréstechnikai fejlesztésekre volt szükség, amit szintén több Nobel-díjjal ismertek el. A CERN-ben működnek a világ legnagyobb kísérleti berendezései és tudományos együttműködései.

Bővebb információk a rendezvénnyel kapcsolatban: pentek.csilla[at]wigner.mta.hu

Csatolmány: 
Meghívó
Poszter

2014.05.24.