Elhunyt Prékopa András emeritus

Nekrológ

Szomorú szívvel tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy Dr. Prékopa András akadémikus életének 88-ik évében 2016. szeptember 18-án családja körében elhunyt.

Dr. Prékopa András 1929. szeptember 11-én született Nyíregyházán és 1947-ben érettségizett a Kossuth Lajos Gimnáziumban. Ezt követően a Debreceni Tudományegyetemen 1952-ben matematika-fizika-ábrázoló geometria szakos diplomát szerzett. 1956-ban védte meg kandidátusi disszertációjat, melyet a Bolyai János Matematikai Társulat Grünwald Géza-díjjal jutalmazott, 1971-ben pedig megvédte akadémiai doktori értekezését.

1956 és 1968 között az ELTE egyetemi tanára, majd a Budapesti Műszaki Egyetem tanára. Félállásban 1970 és 1985 között az MTA Számítástechnikai Központ Operációkutatási Osztályának, majd az MTA SZTAKI Alkalmazott Matematikai Főosztályának Alapító főosztályvezetője volt. 1979-ben az MTA levelező taggá, majd 1985-ben rendes taggá választotta. 1983-ban az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára lett az általa alapított Operációkutatási Tanszéken. 1985-ben elfogadta az amerikai Rutgers University meghívását, ahol a statisztika, matematika és operációkutatás kiemelt professzora lett.

1977-ben külső tagja lett a Mexikói Mérnöki Akadémiának. 1991-ben alapító tagja és tiszteletbeli elnöke lett a Magyar Operációkutatás Társaságnak, 1996-ban pedig tiszteletbeli elnöke lett a Bolyai János Matematikai Társulatnak. Alapító főszerkesztője volt az 1979-ben indult Alkalmazott Matematikai Lapoknak. 1981 és 1989 között a Mathematical Programming Society Stochastic Programming bizottsága elnöke volt.

Tudományos munkásságának jellemzője az elmélet és az alkalmazás magas színvonalú egységének megvalósítása. Ennek nagyszerű példái azok a vízügyi, villamosenergiaipari, termelési, közgazdasági, pénzügyi, biológiai és egyéb alkalmazások, amelyekben az általa megfogalmazott modellek és eljárások kerültek alkalmazásra. Prékopa András irányításával 58-an szereztek tudományos fokozatot.

1992-ben a Bolyai János Matematikai Társulat neki adományozta a Szele Tibor-emlékérmet, 1996-ban Széchenyi-díjat kapott, 2002-ban megkapta az Arany János Kuratóriumi Nagydíjat, 2003-ban pedig neki ítélték az Európai Operációkutatási Társaságok Aranyérmét. 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést kapta, 2012-ben Khachiyan-díjat kapott, végül 2014-ben elnyerte az Informs Society Elnöki Díját.

Tudományos pályafutása során 20 könyvet publikált, több száz tudományos dolgozatot közölt és 150 ismeretterjesztő és egyéb művet írt. Könyvei között a legfontosabbak a Valószínűségelmélet, a Lineáris Programozás, Sztochasztikus Programozás, valamint az újonnan megjelent Scheduling of Power Generation, melynek első szerzője.

Prékopa András személyében az operációkutatás és az alkalmazott matematika kiemelkedő képességű kutatóját és oktatóját, és kivételes tudományszervezői készségekkel rendelkező pályatársát veszítette el a magyar tudományos közösség.

Bolyai János Matematikai Társulat

ELTE TTK Operációkutatási Tanszék