Az ELTE TTK matematikusa az FKA újonnan megválasztott tagjai között

2020.04.17.
Az ELTE TTK matematikusa az FKA újonnan megválasztott tagjai között
Egyetemünkről egyedüliként Terpai Tamás matematikust, az ELTE TTK Analízis Tanszék adjunktusát választotta új tagjai közé a 40 év alatti kutatókat tömörítő szervezet, a Fiatal Kutatók Akadémiája. Az Akadémia elnökének és tagjainak támogatásával létrehozott szervezet arra törekszik, hogy felszínre hozza a fiatal kutatók problémáit és segítsen a megoldásukban.

A Fiatal Kutatók Akadémiája 2020. március 30-án 12 új tagot választott meg, köztük 5 kutatónőt. Egyetemünkről most egyedüliként Terpai Tamás (képünkön) került a 2019 májusában megalapított szervezet tagjai közé. Az alapító tagok közül többen is az ELTE kutatói: Kubinyi Enikő etológus, Schlosser Gitta vegyész, Ősi Attila paleontológus, Sík Domonkos szociológus, Solymosi Katalin növénybiológus és Szöllősi Gergely fizikus.

Az FKA új tagjainak listája

  • Gacsályi-Bába Barbara, Debreceni Egyetem, I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya
  • Szilágyi Adrienn, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, II. Filozófiai- és Történettudományok Osztálya
  • Terpai Tamás, Eötvös Loránd Tudományegyetem, III. Matematikai Tudományok Osztálya
  • Jámbor Attila, Budapesti Corvinus Egyetem, IV. Agrártudományok Osztálya
  • Lázár Zsófia, Semmelweis Egyetem, V. Orvosi Tudományok Osztálya
  • Hartmann Bálint, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, VI. Műszaki Tudományok Osztálya
  • Dömötör Orsolya, Szegedi Tudományegyetem, VII. Kémiai Tudományok Osztálya
  • Bazsáné Csuka Dorottya, Semmelweis Egyetem, VIII. Biológiai Tudományok Osztálya
  • Kecskés Gábor, Társadalomtudományi Kutatóközpont, IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya
  • Balogh Gábor, Pécsi Tudományegyetem, IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya
  • Hatvani István, Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, Földtani és Geokémiai Intézet, X. Földtudományok Osztálya
  • Tóth György, Pécsi Tudományegyetem, XI. Fizikai Tudományok Osztálya

A Fiatal Kutatók Akadémiája céljai

  • A tudományos kiválóság elősegítése
  • A motiváció felkeltése és fenntartása a tudományos pálya iránt
  • Tehetséggondozás, mentorálás
  • A hazai fiatal kutatók sajátos nemzedéki érdekeinek képviselete
  • A tudományos pályán érzékelhető egyenlőtlenségek enyhítése
  • A fiatalok és az MTA, a kutatók és a társadalom közelebb hozása egymáshoz
  • Tudományos ismeretterjesztés

Nem csak a tagok, hanem a szervezet is fiatal, mindössze egy éves. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökének és tagjainak támogatása mellett, 2019 májusában megalapított FKA arra törekszik, hogy felszínre hozza a fiatal kutatók problémáit és segítsen a megoldásukban. Céljai között szerepel emellett

a tudományos kiválóság elősegítése, a tehetséggondozás, valamint a társadalom szélesebb rétegei felé történő minőségi tudományos ismeretterjesztés is,

az MTA céljaival és küldetésével összhangban.

Az FKA szerteágazó eddigi tevékenységét jól illusztrálja, hogy tagjai felmérést készítettek a fiatal magyar kutatók helyzetéről és problémáiról, az FKA tudománykommunikációs workshopot tartott az MTA Kommunikációs Főosztályával együttműködésben (az előadások megtekinthetők az MTA honlapján, beszámoló olvasható több hírportálon). Tagjai egyeztetettek a fiatal kutatókat érintő kérdésekről és életpályamodellről a Doktoranduszok Országos Szövetségének, illetve a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezetének képviselőivel is. A külföldön (OECD tagállamokban) szerzett doktori fokozatok honosítási kötelezettségének eltörlése ügyében megkereste a döntéshozókat is.

Ki lehet tagja a Fiatal Kutatók Akadémiájának?
A szervezet tagjának az jelölhető, aki az MTA köztestületének tagja és első PhD-fokozatának megszerzése óta kevesebb, mint 12 év telt el, valamint taggá válása évében még nem tölti be 40. életévét. A korhatár a gyermeknevelési céllal igazolhatóan igénybe vett távolléttel (gyermekenként 24 hónappal), valamint kérvény esetén egyéb igazolható távollét hosszával egyéni elbírálás alapján kitolódhat 45 éves felső korhatárig. A tagság 5 évre szól, mely idő után a tag alumnussá vagy alumnává válik. Minden évben 12 új tag kerül megválasztásra – reprezentálva az Élettudományok, Humán- és Társadalomtudományok, valamint a Természettudományok szakterületeit – addig, amíg az FKA létszáma el nem éri a 60 főt. Ezt követően minden évben annyi új tag kerül megválasztásra, amennyi biztosítja a 60 fős taglétszámot.

A fiatal kutatók számára kiírt hazai pályázatokat áttekintő rendezvényén a döntéshozókkal való közvetlen párbeszédre is lehetőséget nyújtott a résztvevőknek. Az FKA tervezi a korábbi, fiatal kutatókat érintő felmérés folytatását is, képviseltette magát a ’Nők karrierlehetőségei az akadémiai szférában’ című kerekasztal beszélgetésen. A 4. Fiatal Kutatók Fórumának az eredeti tervek szerint idén májusban az MTA közgyűlésének hetében a nagydoktori cím megszerzése, a fokozatszerzéshez előírt feltételek és a pályázatok eljárásrendje lett volna a témája. A rendezvény a járványügyi helyzetre való tekintettel későbbi időpontban lesz megtartva.

 

Borítókép: Terpai Tamás

Kapcsolódó cikkek