Hazánk rendezi a hidrogeológusok 2026-os világkongresszusát

2024.09.19.
Hazánk rendezi a hidrogeológusok 2026-os világkongresszusát
A fenntartható fejlődés elősegítésében egyre nagyobb szerepet játszó vízkutató szakemberek következő nagyszabású találkozójáról a Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetsége szeptemberi konferenciáján döntöttek. Davosban az ELTE kutatói a felszínalatti vízáramlási rendszerekkel foglalkozó munkájukat is ismertették. 

A Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetsége (International Association of Hydrogeologists / IAH) 2024. szeptember 8. és 13. között tartotta legfontosabb nemzetközi, felszínalatti vizekkel foglalkozó rendezvényét. Az 51. IAH kongresszus Wuhan és Fokváros után visszatért Európába: a találkozót a Svájci Hidrogeológiai Társaság (SSH) és a Neuchâteli Egyetem Hidrogeológiai és Geotermikus Központja (CHYN) szervezte, és a neves svájci Davos Kongresszusi Központ adott neki otthont.

A hidrogeológusok munkájának globális jelentősége napról napra nő. Az egyhetes davosi rendezvényen mintegy 1100 szakember gyűlt össze, hogy megvitassák a hidrogeológia tudományának legégetőbb kérdéseit. A felszínalatti vízzel kapcsolatos legfrissebb eredményeket és innovatív megoldásokat, a sürgető jövőbeli kihívásokat plenáris üléseken és kerekasztal-beszélgetéseken tárgyalták meg. A rendezvény programját képezték a hétközepi szervezett kirándulások is, amelyek módot adtak az alpesi környezet hidrogeológiai kérdéseinek megértésére, az esti rendezvények pedig a kapcsolatépítést segítették.

A konferencia egyik kiemelkedő eseménye volt Szőcs Teodóra beiktatása, aki a Szövetség új és egyben első női elnöke lett. Elnöksége nagy megtiszteltetés a magyar hidrogeológus szakma számára is.

A rendezvényen döntés született arról is, hogy 2026-ban az ELTE részvételével Magyarország rendezheti meg az IAH világkongresszusát. A rendezés kezdeményezője az IAH Magyar Nemzeti Tagozata, amelynek elnöke Erőss Anita, az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék tudományos munkatársa. Az ELTE hidrogeológusai más egyetemekkel és intézetekkel összefogva vesznek majd részt a nagyszabású nemzetközi esemény szervezésben.

Az ELTE hidrogeológiai kutatócsoportját Mádlné Szőnyi Judit, Baják Petra, Erőss Anita, Hegedűs-Csondor Katalin, Szijártó Márk és Szkolnikovics-Simon Szilvia képviselte a konferencián, akik kutatási eredményeiket előadásokon és posztereken mutatták be. Mádlné Szőnyi Judit és Szkolnikovics-Simon Szilvia emellett aktívan részt vettek a felszínalatti vízáramlási rendszerekkel foglalkozó szekció szervezésében és levezetésében, valamint elnökként, illetve titkárként ők irányították a kongresszuson éves ülését tartó Regionális Felszínalatti Vízáramlási Bizottság munkáját. 

A konferencián a kutatók az Éghajlatváltozás Nemzeti Multidiszciplináris Laboratórium RRF-2.3.1-21-2022-00014 számú, és a 2023-1.2.2-HE_PARTNERSÉG-2023-00005 számú ClimEx-PE projektek keretében vettek részt, részvételüket a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal PD-OTKA kiválósági program 142660 számú pályázata, a Papp Simon Alapítvány és az MTA Ifjúsági Nemzetközi Konferencia-részvétel pályázata is támogatta. 

 A borítóképen a magyar résztvevők egy része Davosban, köztük az ELTE kutatói.