Mindent az etorobotikáról

2024.10.02.
Mindent az etorobotikáról
Az etorobotika egy izgalmas, tudományterületeken átívelő új tudományág, melynek megismerését segíti az Etológia Tanszék kutatóinak most megjelent könyve. A robotika és az állati viselkedés tanulmányozása közötti szinergia úttörő felfedezésében az "An Introduction to Ethorobotics" című új könyv egyedülálló nézőpontot kínál az olvasóknak, amelyen keresztül megérthetik mindkét terület összetettségét és a jövőbe mutató lehetőségeket.

Gondolkodott már azon, hogy nézne ki egy szociális robot? Olyan lenne, mint a Robin Williams által megformált Kétszáz éves ember vagy Wall-e, vagy bármely más robotokról szóló film főszereplője? Mint sok dolog a sci-fi irodalomban, eleinte csupán fantázia, ám előbb-utóbb valósággá válik.

Az etorobotika, egy fiatal tudományág, amelyet a magyar akadémikus, Miklósi Ádám alapított. A kutatók arra keresik a választ, hogyan válhat egy szociális robot az életünk részévé, vagyis milyen egy szerethető robot. Eleinte ijesztő ötletnek tűnhet, de valójában sok gyakorlati előny származhat belőle; például idősek otthonában, ahol a személyzet túlterhelt, a szociális robotok nagyon hasznosak lehetnek.

Az első, ezzel a témával foglalkozó könyv Miklósi Ádám és Abdai Judit szerkesztésében most jelent meg a Taylor and Francis kiadó gondozásában.

A könyv tartalma és felépítése: 

Interdiszciplináris megközelítés: A szerzők újszerű módon mutatják be az etorobotika alapjait, ötvözve az állati viselkedés és a robotika kutatási területeit. Ösztönzik a viselkedéskutatók és mérnökök közötti szorosabb együttműködést, ami elősegíti a hatékonyabb segítő szociális robotok létrehozását az emberi környezetekben, és emelett új és izgalmas módszerrel segíti elő az állati viselkedés jobb megértését. 

Főbb témák: 

  1. Az első rész azoknak szól, akiknek kevés vagy semmilyen ismeretük sincs az állati viselkedés biológiájáról, így különösen azok számára hasznos, akik mérnöki háttérrel rendelkeznek, és egy könnyen érthető bevezetést keresnek az etológiába és annak robotikai alkalmazásaiba. Külön hangsúlyt kap az állatok problémamegoldási képessége, valamint a szociális viselkedés és a kommunikáció.

  2. A második rész az etorobotika alapvetéseit, alakulását és aktuális témáit, bemutatva az evolúciós és funkcionális megközelítés fontosságát, az autonómia és az “élőség” kérdései, valamit a szociális robotoktól elvárt legfontosabb fizikai és szociális képességek is.

  3. A harmadik rész bevezetést nyújt a robotok alapvető felépítésébe nem mérnökök számára, valamint bemutatja a jelenlegi technikai eredmények által kínált lehetőségeket és azok korlátait.

  4. A negyedik fejezet az etorobotika gyakorlati megvalósítását vizsgálja kulcsfontosságú kutatási projekteken keresztül.

Ez a könyv izgalmas lehet egyetemisták, posztgraduális diákok és kutatók számára, akik az állati viselkedés és kogníció területén dolgoznak, valamint azok számára, akik mérnöki, robotikai, biológia alapú robotika, mesterséges intelligencia és ember-robot, valamint állat-robot interakciók terén végeznek tanulmányokat.


 

További információk: 

  • ISBN 9781032023335
  • 516 Pages 115 B/W Illustrations
  • September 27, 2024 by Routledge
  • A borítóképet Iván Alexandra és a kiadó készítette

 

Forrás: Biológiai Intézet