A jövő szociális robotjai az időseknek is segíthetnek

2024.08.06.
A jövő szociális robotjai az időseknek is segíthetnek
Magyar kutatók egy nemzetközi együttműködésben szociális robotflotta fejlesztésén dolgoznak. Céljuk olyan robotok tervezése és gyártása, amik például az idősgondozásban látnak el szociális és kiszolgáló funkciókat. Az ember-robot együttműködés válasz lehet a népesség növekedésével párhuzamos zajló elöregedő társadalom kihívásaira.

A várható élettartam megnövekedése, az egészségügyi szolgáltatások fejlődése erős nyomás alá helyezi az idősotthonok működtetőit. A következő évtizedben jelentős hiány alakul ki a szakképzett humán erőforrásban és romlik az ellátás minősége az egész fejlett világban. 

Világszerte kutatók fogtak össze és rendeződtek egy nemzetközi konzorciummá, hogy megoldásokat találjanak a várható problémákra. Az együttműködés tagjai, a PPM Robotics AS (Norvégia), a DLM Solutions Kft (Magyarország), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (Magyarország) és a Nord University (Norvégia) ötvözve IT és robotikai tudásukat a legújabb idősgondozási és ember-robot kommunikációs kutatási eredményekkel arra vállalkoznak, hogy kifejlesztenek egy rendszert szociális és együttműködési képességgel ellátott, a lakókra fókuszáló, kiszolgáló robotokkal és az ápolók munkáját elősegítő, mesterséges intelligenciával támogatott munkafolyamat szervezési megoldással.

A projekt keretében a konzorcium kifejleszt egy kedvező költségű

mobil robotflotta megoldást, amely szociális és kiszolgáló funkciókat képes ellátni idősotthonokban.

A robotok egyedi multimodális kommunikációja lehetővé teszi, hogy a robotok az idős lakók számára is könnyen érthetőek legyenek anélkül, hogy jelenlétük zavaróvá válna, továbbá elősegíti a robotok elfogadását a lakók és a személyzet részéről is. A robot viselkedésével igazodik az adott helyzetekhez és a lakók kognitív képességeihez. A lakóhoz való igazodás célja növelni a sikeres feladatvégrehajtás és az ember-robot együttműködés esélyét, miközben az ember bevonásával egyszerűsíthető az alkalmazandó technológia és így csökkenthető a megoldás ára.

A megoldás magában foglalja a robot flotta működtetéséhez elengedhetetlen szoftverlogikát. Ez egy többrétegű mesterséges intelligenciára épülő folyamatvezérlő megoldás, ami prediktív funkciókat is tartalmaz és optimum-közeli tervet ad a robot flotta és a kiszolgáló személyzet együttes munkavégzésére, a feladatok felosztására.

A projekt egyik kihívása, hogy a megoldás a csökkent kommunikációs és kognitív képességekkel rendelkező lakókat is képes legyen támogatni, kiszolgálni.

A robotoknak a lakókkal folytatott kommunikáció során alkalmazkodniuk kell a fogadó félhez, a munkafolyamat szervező alkalmazásnak pedig a feladatok felosztása, priorizálása során kell figyelembe vennie ezeket a korlátokat.

Fontos feladat a robotok elfogadtatása mind a lakókkal, mind pedig az ápoló, kiszolgáló személyzettel. Ennek eléréséhez a robot viselkedésének igazodnia kell a feladathoz és dinamikusan kell tudnia váltani a kiszolgáló, a motiváló, a kommunikációs segéd és a megfigyelő szerep között, és a multimodális kommunikáció nyújtotta lehetőségekkel hitelesen kell a munkatárs és a személyzet szerepet is felvennie.

A prototípus tesztelésére a norvég piacon kerül sor, ahol kb. ezer idősotthonban, otthononként öt robot telepítésével a 2030-ra várt kiszolgáló személyzeti igény 10-20%-a kiváltható lenne.

Ezt követően kerül sor az európai piac megcélzására.

 

Borítókép: Biscee, a pincérsegéd robot, akit az ELTE kutatócsoportja fejleszt