A Kar kiválóságait köszöntöttük az Eötvös Napon

2025.05.16.
A Kar kiválóságait köszöntöttük az Eötvös Napon
Idén is megrendezésre került az immár hagyományos Eötvös Nap, amely 1992 óta a Kar kiválóságainak ünnepe. A rendezvényt az akkori dékán, Kiss Ádám alapította, időpontja pedig hagyományosan május második csütörtökjére esik.

A rendezvény a Kar dékánjának, Dr. Kacskovics Imrének nyitó gondolataival vette kezdetét, aki röviden összefoglalta az elmúlt év sikereit, eredményeit, mind a kutatás, mind az innováció, mind az adminisztráció területén.

Az idei Eötvös Nap kiemelt, tudományos előadását Dr. Endrődi Gergely fizikus tartotta, aki 2024-ben csatlakozott Karunkhoz.

Endrődi Gergely elméleti részecskefizikus, aki a kvantumtérelmélet és a rács-QCD területén elért úttörő eredményeivel vált nemzetközileg elismert kutatóvá. Munkássága jelentősen hozzájárult az erős kölcsönhatások viselkedésének megértéséhez extrém körülmények között. Pályafutása nagy részét Németországban töltötte; 2020-ban a Bielefeldi Egyetem professzorának nevezték ki. 2024-ben ERC Consolidator Grant pályázatot nyert el, amelyet hazahozott az alma materébe, az ELTE TTK Fizikai és Csillagászati Intézetébe, ahol tavaly novembertől egyetemi tanárként dolgozik. Oktatóként és előadóként is inspiráló személyiség, aki a fizika iránti szenvedélyét közérthető módon képes átadni.

Az izgalmas előadás után a díjak átadása következett.

Medzihradszky Kálmán Díj

A Kar dékánja az ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanácsának többségi szavazással meghozott kezdeményezése alapján 2025-ben Medzihradszky Kálmán Díjat adományozott Dr. Szabó Csaba, a Földrajz- és Földtudományi Intézet nyugalmazott egyetemi docense, az ELTE Természettudományi Kar Kőzettani és Geokémiai Tanszék, valamint a Litoszféra Fluidum Kutatólaboratórium kiváló kutatója részére.

Szabó Csaba több mint négy évtizedes pályafutásával a kőzettan és geokémia nemzetközileg is elismert művelője, akinek neve összefonódott a tehetséggondozás és a tudományos utánpótlás-nevelés példaértékű hagyományával Karunkon. Oktatói és témavezetői munkája során generációk hosszú sorát indította el a tudományos kutatói pályán, diákjai közül sokan hazai és nemzetközi kutatóintézetek vezető személyiségeivé váltak. A tudományos diákköri mozgalom iránti elkötelezettsége, több mint harmincöt PhD-fokozatot szerzett tanítványa, számos országos díjjal elismert, témavezetésével született TDK-munka és több évtizedes szervezői tevékenysége egyaránt bizonyítja fáradhatatlan munkáját a tudományos utánpótlás nevelésében. Szabó Csaba tehetséggondozó életműve, tudományos iskolateremtő munkája és a tudomány iránti lankadatlan elkötelezettsége kivételes példát állít mindannyiunk elé.

A Medzihradszky Kálmán Díjról
Medzihradszky Kálmán 
kémikus, az ELTE egykori rektorhelyettese, Karunk egykori dékánja, az ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanácsának 1984-2019 közötti elnöke, az MTA rendes tagja. A peptidkémia nemzetközi hírű tudósa, a magyar kutatói közösség kiemelkedő személyisége, munkásságát számos díjjal jutalmazták. Szívügye volt a hallgatók tudományos diákköri tevékenységének támogatása. Medzihradszky Kálmán emlékének és szellemiségének megőrzése érdekében, a Kar Tudományos Diákköri Tanácsának javaslatára az ELTE TTK Medzihradszky Kálmánról elnevezett kitüntetés alapított 2021-ben. A kitüntetés adományozásánál irányadó szempont, hogy a jelölt képviselje azt a szellemiséget, melyet Medzihradszky Kálmán az ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanácsa elnökeként, dékánként és az OTDT Kémiai Vegyipari Szekciója Szakmai Bizottsága elnökeként, valamint két OTDK ügyvezető elnökeként 30 éven át képviselt.

Kari Emlékérem

A Kari Emlékérem a Természettudományi Kar egyik legnagyobb presztízsű kitüntetése, amelyet a Kari Tanács azoknak a személyeknek ítél oda, akik kimagasló tudományos, oktatói vagy közösségi tevékenységükkel hosszú távon, maradandó módon járultak hozzá a Kar szakmai színvonalának emeléséhez és közösségének erősítéséhez. Az elismerés – egy Bődy Kálmán szobrászművész által tervezett emlékérem és díszoklevél – méltó módon fejezi ki a Kar megbecsülését és háláját.  A Matematikai Intézet javaslatára a Dékán az ELTE Természettudományi Kar Emlékérme kitüntetést adományozott 2025-ben Dr. Ágoston István nyugalmazott egyetemi docensnek és Dr. Kiss Emil nyugalmazott egyetemi tanárnak.

Ágoston István több mint négy évtizeden át kiemelkedő oktatói, kutatói és közösségi munkájával szolgálta a Természettudományi Kart. Szakterülete, az algebra, a gyűrűelmélet és a reprezentációelmélet területén elért tudományos eredményei nemzetközi szinten is elismertek. Oktatói tevékenysége során hallgatók generációit vezette be a matematika magasabb szintű világába, számos tehetséges fiatal szakmai pályafutásának elindításában játszott meghatározó szerepet. Több mint húsz folyóiratcikk, két disszertáció, két könyvfordítás, valamint több száz független hivatkozás tanúskodik tudományos munkásságáról. Az oktatás mellett kiemelkedő szerepet vállalt a tehetséggondozásban, a matematikai közösség építésében, a nemzetközi együttműködések fejlesztésében, valamint az intézményi közéletben is aktívan tevékenykedett. Elkötelezettségét és kiváló munkáját számos rangos díjjal ismerték el, többek között a Magyar Arany Érdemkereszttel és a Pro Universitate Érdemérem ezüst fokozatával is.

Kiss Emil professzor több évtizedes, kiemelkedő oktatói, kutatói és tudományszervezői munkájával járult hozzá a Természettudományi Kar és az egész magyar tudományos közösség fejlődéséhez és nemzetközi elismertségéhez. Tudományos tevékenysége az univerzális algebra területén világszínvonalú eredményeket hozott, különös tekintettel a moduláris kommutátor elméletére és a kongruenciaszelídítés kérdéseire. Mintegy ötven tudományos publikációját több mint ötszáz független hivatkozás erősíti meg. Kiss Emil nemcsak a kutatásban, hanem az oktatásban is kiemelkedőt alkotott: több évtizeden át oktatta a matematika BSc és tanárszakos hallgatókat, és szerzője az alapképzés számára készült átfogó, közel 1000 oldalas algebra tankönyvnek is. E munkája, valamint az általa készített oktatási segédanyagok és videók ma is meghatározó alapját képezik a hallgatók képzésének. Munkásságát az évek során számos kitüntetés ismerte el, köztük a Széchenyi Professzori Ösztöndíj és több rangos szakmai díj.

Tudományos Diákköri Érmek és Oklevelek

Az ELTE Természettudományi Karának diákköre az ország legnagyobb és egyben az egyik legrégebbi tudományos diákköri szervezete. A Kari TDK 13 tagozatba tömörülve a természettudományok teljes spektrumát lefedi a növénybiológiától a természetföldrajzon át a nukleáris kémiáig. A Kari Tanács az ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanácsának javaslatára Tudományos Diákköri Érem adományozásáról döntött, amely értelmében 2025-ben Dr. Ábrahám Péter fizikus és Dr. Erőss Anita geológus részesült TDK Éremben.

Ábrahám Péter a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos tanácsadója. 1987-ben szerzett fizikus-csillagász diplomát az ELTE-n, majd 1996-ban ugyanitt PhD fokozatot. 1995 és 2001 között a németországi Heidelbergben dolgozott az Infravörös Űr Obszervatórium kalibrációs és tudományos projektjein. Magyarországra való visszatérése után infravörös csillagászati csoportot alapított a Csillagászati Obszervatóriumban. 2010 és 2015 között az obszervatórium igazgatója, majd 2012-15-ben az újonnan alapított Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója is. Ma a Nap-szerű csillagok kialakulásának különböző aspektusain dolgozik, mind az űrbe szállított műszerek, mind a chilei Európai Déli Obszervatórium távcsövei segítségével.

 

Erőss Anita diákköri és tehetséggondozó tevékenysége több lábon áll. Egyrészt az utóbbi 15 évben intenzív diákköri témavezető tevékenységet folytat, másrészt kiváló diákköri szervező, aki sok extra feladatot vállal. A kari TDK konferenciákon 1 első, 3 második, 7 harmadik díjat nyertek és 10 különdíjat érdemeltek ki diákjai. Az OTDK-kon 2 első, 3 második, 1 harmadik díjazott pályamunka témavezetője volt.  Csondor Katalin az ő témavezetése mellett nyerte el a diákok legmagasabb kutatási jellegű elismerését, az OTDT által adományozott Pro Scientia Aranyérmet. 2025-ben az ő korábbi diákja és PhD témavezetettje, Baják Petra nyerte el a a kiemelkedő fiatal kutatóknak járó Roska Tamás Díjat az OTDK FiFöMa Szekciójában.  A TDK szervezőmunkában 2010-óta vesz részt, mint a geológus TDK elnöke.

 

Juhász-Nagy Pál-díj

A Kar legnagyobb tudományos diákköri szakterülete a Biológus TDK saját témavezetői elismerésére több mint 10 éve díjat alapított, Juhász-Nagy Pálra emlékezve. 2025-ben, a Juhász-Nagy Pál-díjat Dr. Lőrincz Péter egyetemi adjunktus (ELTE TTK BI Anatómiai, Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszék) kapta.

Lőrincz Péter az ELTE Ígéretes kutatója, Győrffy Barna-díjas molekuláris sejtbiológus, az ELTE-n végzett és szerzett PhD fokozatot. Jelenleg az Anatómiai, Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszéken az MTA-ELTE Lendület Vezikuláris Transzport Kutatócsoportot vezeti. Tucatnyi TDK-dolgozat témavezetője volt az ELTE TTK biológus TDK Konferenciákon, melyek közül kilenc helyezést is szerzett. A témavezetésével készült OTDK dolgozatok közül három első és egy különdíjat nyert. Lőrincz Péter 2020-ban Juhász-Nagy Pál Ifjúsági Díjat kapott, az azóta eltelt időben témavezetői tevékenysége töretlen, az általa témavezetett dolgozatok fele az azóta eltelt időben készült. Több korábbi TDK-s hallgatója a témavezetése alatt folytatta PhD-tanulmányait, két korábbi PhD-hallgatója fokozatot, egy további abszolutóriumot szerzett. 2020 és 2023 között elnökhelyettese volt az ELTE-TTK biológus Tudományos Diákkörnek és részt vett több intézményi diákköri konferencia szervezésén túl az ELTE-n megrendezett 36. OTDK Biológia szekció szervezésében is.

A Kar Kiváló Oktatója

A Dékán 2025-ben a Hallgatói Önkormányzat felterjesztése alapján a Kar Kiváló Oktatója elismerést adományozott Dr. Kiss Emil nyugalmazott egyetemi tanárnak és Dr. Angyal Zsuzsannának, a Környezettudományi Centrum mesteroktatójának.

Kiss Emil idén Kari Emlékérmet is kapott, így az ő méltatása fentebb olvasható. Alább megtekinthető a vele készült kisfilm.

Angyal Zsuzsanna hosszú évek óta meghatározó szereplője Karunk oktatási életének, aki szakmai tudásával, felkészültségével és empatikus hozzáállásával generációk számára tette érthetővé és élvezetessé a tanulást. Oktatói tevékenységét a hallgatók elismerése, a következetes szakmai igényesség és a kiváló pedagógiai érzék jellemzi. A Hallgatói Önkormányzat felterjesztése szerint Angyal Zsuzsanna a környezettan és Z-szakon az egyik legkedvesebb, legmegértőbb és legsegítőkészebb oktató. Előadásain és terepgyakorlatain mindig remek élmény részt venni. Hallgatóit partnerként kezeli, bármikor fordulhatnak hozzá akár csak egy jó szóért, akár a legnagyobb problémáikkal is. Szívügye a tanárképzés, példamutató oktatói munkájával inspirálja a hallgatókat az olyan kezdeményezésekben való részvételre, mint a Tanítsunk Magyarországért! program.   

 

A Kar Kiváló Hallgatói

A Kar Kiváló Hallgatója Oklevelet az ELTE TTK intézeteinek javaslatára, a Tanulmányi és Oktatási Bizottság véleménye alapján a Kari Tanács adományozza. A cím odaítélése a tanulmányi eredmény, a tudományos- és versenyeredmények, publikációk, valamint szakmai közéleti és oktatási tevékenység figyelembevételével történik. Nemrég zajlott le az Országos Tudományos Diákköri Konferencia is, amelyen Karunk hallgatói idén is szép számban és kiváló eredményekkel szerepeltek, ezért az Eötvös Nap keretében az OTDK-n kimagasló eredményt elért hallgatók díjazására is sor került. Vannak olyan hallgatók is, akik nemcsak OTDK első helyezést értek el, hanem elnyerték a Kar Kiváló Hallgatója címet is – számukra a két elismerés együttesen került átadásra.

OTDK 1. díjat nyert hallgatók, akik a Kar Kiváló Hallgatója címet is elnyerték:

  • Egyed Máté – biológus mesterképzés
  • Jánosik Áron – matematikus mesterképzés
  • Kökényesi Márk Péter – matematika alapképzés
  • Kovács Balázs Csaba – fizika alapképzés
  • Vincze Vázsony Viktor – biológia alapképzés

Kar Kiváló Hallgatója címet nyert hallgatók:

  • Babcsányi István János – vegyész mesterképzés
  • Czett Mátyás – osztatlan tanárképzés (matematika–fizika)
  • Csepely Zsófia – osztatlan tanárképzés (matematika–ének-zene)
  • Császár Kornél – csillagász mesterképzés
  • Divinszki Ferenc Tamás – földtudományi alapképzés
  • Dóka Imre Péter – meteorológus mesterképzés
  • Farkas Márton – geográfus mesterképzés
  • Ficsór István Dávid – osztatlan tanárképzés (kémia–matematika)
  • Fleiner Zsigmond György – matematika alapképzés
  • Fritz Petra – meteorológus mesterképzés
  • Gereczi Botond Géza – geológus mesterképzés
  • Holló Áron – fizikus mesterképzés
  • Horváth Anikó – fizikus mesterképzés
  • Huba Flóra Anna – biológia alapképzés
  • Koller Dávid – csillagász mesterképzés
  • Li Luca Kamilla – biológus mesterképzés
  • Lugosi Csenge Anna – biológus mesterképzés
  • Mészáros Botond – matematikus mesterképzés
  • Nagy András Domonkos – földrajz alapképzés
  • Nagy János Dániel – környezettudomány mesterképzés
  • Németh Rita Mónika – biológus mesterképzés
  • Nonn Ádám – vegyész mesterképzés
  • Prokics Hanna Luca – osztatlan tanárképzés (biológia–földrajz)
  • Tóth Katalin Zsófia – biológus mesterképzés
  • Török András – biológus mesterképzés

OTDK 1. díjat nyert hallgatók:

  • Abdulrahman Mohamed Alsadiq Abdulmohsen Seddik – Molekuláris Genetika 2. Tagozat – II. helyezett, SH-s hallgató
  • Andó Kamilla – környezettudomány, geológia
  • Érfalvy Dávid – biológia
  • György Zoltán – Kvantumoptika és kvantuminformatika
  • Fejes Bence – kémia
  • Fröhlich Viktória – csillagászat
  • Gáliková Ramóna – Molekuláris Sejtbiológia 2. Tagozat
  • Hollósy Péter – Modern kvantumfizikai problémák
  • Horváth Laura – Megújuló energia és mernökgeológia
  • Iván Levente Botond – Geoinformatika és térképészet
  • Jánosiné Kemenczei Edina – A fizika és a matematika tanítása
  • Jólesz Zsófia – fizika
  • Kalocsai Zoltán – Valószínűségszámítás, mértékelmélet
  • Karvaly Krisztián Márk – kémia
  • Károlyi Dorottya – Tumorbiológia Tagozat
  • Koszta Benedek – geofizika
  • Ligeti Gábor Mihály – fizika
  • Lukács Kolos – Elméleti anyagtudományok
  • Molnár-Szabó Vilmos – Algebra és számelmélet
  • Nagy Bence – geofizika
  • Oelberg-Pánczél Emese – Magmás- és metamorf kőzettan
  • Rácz Dorottya Szilvia – Etológia és Viselkedésbiológia 2. Tagozat
  • Rácsai Balázs – kémia
  • Simon-Zsók Anett – Extragalaktikus csillagászat
  • Stein Anna – kémia
  • Szepessy Dávid – fizika
  • Tisza Ádám Bálint – biológia
  • Toronyi András – Nukleáris detektorok
  • Varga Nóra – csillagászat

 

A rendezvény keretében a hallgatói innovációk is teret kaptak, a Hungarian Startup University Program TTK-s hallgatói, Daróczi Dániel János, Mészáros Bence Balázs és Tóth Kinga liftbeszédek keretében mutathatták be díjnyertes ötleteiket, Horváthné Dani Brigitta Roxána pedig az EKÖP liftbeszéd versenyén második díjat nyert előadását mondta el.

A rendezvényt Dr. Kacskovics Imre szavai zárták, akinek mondatai szépen reflektáltak az esemény számos kitüntetésére, és amelyek megerősítették, ELTE-snek lenni büszkeséggel tölthet el minden munkatársat és hallgatót. A díjazottaknak ezúton is gratulálunk és további szép sikereket kívánunk!