A kémia evolúciója I. – A kémiai sokféleség eredete, kialakulása

A kémia evolúciója I. – A kémiai sokféleség eredete, kialakulása
10/17

2024. október 17. 17:00

ELTE TTK Kémiai Intézet, 0.83 Eötvös terem 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A és online

10/17

2024. október 17. 17:00 -

ELTE TTK Kémiai Intézet, 0.83 Eötvös terem 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A és online


Az ELTE Kémiai Intézet 2007 szeptemberében indította az Alkímia ma programot. A sorozat elsősorban a kémia iránt érdeklődő 11. és 12. évfolyamos középiskolásoknak szól, de a szervezők örömmel látnak mindenkit, aki szeretné nyomon követni a tudományág legfrissebb eredményeit.

Négy részes, látványos kémiai kísérletekkel szemléltetett előadássorozatunk egy időutazás az anyag (atomok, molekulák) birodalmában az ősrobbanástól napjainkig. A ma minket körülvevő anyagi világ kémiai sokfélesége évmilliárdokat átívelően alakult ki.

A ma jelenlévő összes elem szakaszosan alakult ki kb. 5 milliárd év alatt a csillagokban és csillagközi térben. Ezt követték a kőzetek kristályai, a légkör kismolekulái, majd pedig az élet molekulái, amelyek egyre komplexebbé váltak és minőségileg teljesen más világot teremtettek: baktériumok, növények, állatok és végül az ember megjelenésével.

Ezt követően a kémiai sokféleségét az emberi tevékenység sokszorozta meg a különböző funkciójú anyagok (molekulák) kifejlesztésével és mindennapos használatával. Itt ér véget utazásunk abban a reményben, hogy sikerül felismerni, hogy a kémiai sokféleség az életünk része és jelenlegi ismereteink szerint ez a különleges sokféleség zömében itt a Földön jött létre, igy rajtunk áll, hogy megőrizzük és tovább növeljük a jövő generációk számára és javára.

Előadó: Dormán György, gyógyszerkémikus, a Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem címzetes egyetemi tanára.

Kísérlet: Róka András, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi docense, a látványos kémiai előadások mestere

A látványos bemutatókkal, kísérletekkel, kvízjátékokkal és más meglepetésekkel színesített előadásokat élőben közvetíti a Galileo Webcast tudományos portál, és utólag is megtekinthetők a sorozat Facebook-oldalán. A kurzus 2009 óta tanárok számára akkreditált harminc órás, térítésmentes továbbképzést is nyújt.

ELTE TTK Kémiai Intézet

Népszerű kémia

Youtube