Az élet mozgatórugói

Az élet mozgatórugói
04/24

2025. április 24. 17:00

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online

04/24

2025. április 24. 17:00 -

ELTE TTK Eötvös terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, fszt. 83.) és online


Derényi Imre a fizika és a biológiai kapcsolatáról tart előadást "Az atomoktól a csillagokig" sorozatban.

A biológiai fizika nagykorúvá válik („Biological Physics Comes of Age”). Ezzel a címmel jelent meg William Bialek véleménycikke az Amerikai Fizikai Társaság 2023. márciusi „APS News” kiadványában. Ugyanebben az évben ünnepelte fennállásának 25. évfordulóját az ELTE Biológiai Fizika Tanszék is. A fizika és a biológia között – annak ellenére, hogy a világunkban mindent a fizika törvényei irányítanak – sokáig mély szakadék húzódott. A fizika az egyszerűséget és univerzalitást keresi, míg a biológia alapvetően komplex és sokszínű. Az elmúlt néhány évtizedben azonban – elsősorban a molekuláris szintű technológiák robbanásszerű fejlődésének köszönhetően – lehetővé vált a bonyolult biológiai jelenségek mögött meghúzódó fizikai elvek feltárása. Gyakran olyan evolúciós megközelítések is szerepet kaptak, amelyek azon alapulnak, hogy a túlélésért való küzdelem számos biológiai folyamatot egészen a fizikai határukig optimalizál. Ezzel párhuzamosan jelent meg és vált önálló tudományterületté a biológiai fizika. Az előadás ennek a területnek a fejlődését tekinti át számos olyan érdekes (Nobel-díjakhoz is kötődő) példán keresztül, mint a molekuláris motorok működése, a sejtek mozgása, a hangok érzékelése, szöveteink felépítése a hosszú élet biztosítása céljából.

Derényi Imre az ELTE Fizikai és Csillagászati Intézet egyetemi tanára, kutatási területe a molekuláris motorfehérjék működése.

Az atomoktól a csillagokig előadássorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyeket a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál az érdeklődő fiataloknak. Az előadások online is követhetők a Természettudományi Kar közvetítőcsoportjának támogatásával, a videofelvételek napokon belül felkerülnek a sorozat weblapjára és YouTube-csatornájára is.