Biológia BSc
A Biológiai Intézet hazánk legsokoldalúbb biológiai szakmai közössége, ahol a legmodernebb tudományos módszereket tanítjuk és honosítjuk meg, ezért érdemes az ELTE-n biológiát tanulni.A tantervbe iktatott választható gyakorlatok és kutatás-módszertani modul elvégzése képessé teszi alapokleveles biológusainkat arra, hogy közvetlenül bekapcsolódjanak biológiai alap- vagy alkalmazott kutató, illetve termelőmunkába. A biológia alapképzésre olyan jelentkezőket várunk, akik vonzódnak a természettudományokhoz és érdeklődnek a biológia egésze vagy annak valamely résztudománya iránt. Előny, ha a jelöltnek kutatói alkata van (szeret elmélyülni egy-egy probléma megismerésében, megértésében), de ez nem feltétlen követelmény. Két érettségi tárgyat kell választani, ez lehetőség szerint a biológia és a kémia vagy a fizika legyen, de elfogadott a matematika, természettudomány, földrajz, informatika, szakmai előkészítő tárgy is.
A legkiválóbbak folytathatják tanulmányaikat MSc szinten.
A szakot bemutató videók
Elhelyezkedési lehetőségek
Napjainkban a biológiatudásra a kutatás és oktatás mellett számos alkalmazott, gazdasági, kereskedelmi, sőt közigazgatási (pl. természet- vagy környezetvédelem) szakma vagy foglalkozás épül. A munkaerő-piacra kilépő alapokleveles biológusok elhelyezkedése alap- és alkalmazott kutatási területeken várható. A tudományos kutatást ellátó vagy más kereskedelmi, továbbá biotechnológiai termelési-fejlesztési munkakörökben is igény van hallgatóinkra. Kutatóegyetemi létünk biztosítja azt, hogy hallgatóinkat örömmel fogadják a gyógyszeripar, a természet- és környezetvédelem, az egészségügy, a környezetipar számos területén itthon, de az egész világon is.
Kritériumtárgyak
A felzárkóztató kritériumtárgy célja a középiskolai ismeretek ellenőrzése, az esetleges hiányosságok feltárása és a felzárkózás lehetőségének biztosítása. E tantárgyak segítséget jelentenek az egyetemi tanulmányokban a hiányos ismeretek miatt felmerülő kezdeti nehézségek leküzdéséhez. A kritériumtárgyak mind az őszi, mind a tavaszi félévben meghirdetésre kerülnek. Kreditértékük nincs, értékelésük kétfokozatú (teljesítette/nem teljesítette), teljesítésükre az első két regisztrált félév áll rendelkezésre. Teljesíthetők a szorgalmi időszak első hetében megírt szintfelmérő dolgozattal, illetve ennek sikertelenséges esetén a szorgalmi időszak utolsó hetében eredményesen megírt felmérő dolgozattal. A biológia alapszakos tanulmányaikat megkezdő hallgatók kötelesek felvenni a kémiai, valamint a biológiai felzárkóztató kritériumtárgyakat.
A hallgatók a félév elején megírandó szintfelmérő dolgozatotok helyszínéről és időpontjáról értesítést kapnak! Aki a dolgozatot az elvárt szinten sikeresen megírta, felmentést kap a kritériumtárgy foglalkozásainak látogatása alól: a felzárkóztató kritériumtárgy teljesítettnek tekintendő. A szintfelmérő dolgozat sikertelensége esetén a félév végén írt felmérő dolgozattal teljesíthető a kritériumtárgy. E dolgozat(ok) megírására készítenek fel a kritériumtárgy(ak) foglalkozásai, ezért ezek látogatása kötelező. A kritériumtárgyak teljesítésére két félév áll rendelkezésre!
BIOLÓGIA KRITÉRIUMTÁRGY
A biológia alapszak/osztatlan biológiatanár szak sikeres kezdéséhez elengedhetetlen a középiskolai biológia tantárgy keretében tanultak megfelelő szintű ismerete. A "Biológia kritériumtárgy" segítséget nyújt ahhoz, hogy azok a hallgatók, akiknek hiányosságaik vannak ezen a területen, a biológia BSc és tanári szakirány eredményes folytatásához szükséges alapokat meg tudják szerezni.
A kritériumtárgy felvétele minden biológia alapszakos és tanárszakos hallgató számára kötelező! A kredit nélküli tárgy egyféléves, teljesítésére két regisztrált félév áll rendelkezésre! A tárgy teljesítéséhez legalább 70%-os eredményt kell elérni. Azoknak a biológia alapszakos és osztatlan biológia tanárszakos hallgatóknak, akik biológiából emelt szintű érettségin – az érettségi évétől függetlenül - legalább 70%-os eredményt értek el, nem kell a biológia kritérium dolgozatot megírni. Nekik a kritériumtárgy az érettségi eredményük alapján teljesített lesz.
A többi hallgató tudásszintjét a félév elején (szorgalmi időszak második hetén) egy egyórás kritériumdolgozattal ellenőrizzük (a dolgozatot Moodle teszt formájában írjuk, időpontja megegyezik a kurzus beosztott időpontjával, helyszínéről és a dolgozat megírásának további részleteiről az első órán nyújtunk részletes tájékoztatást!). A dolgozat eredményéből derül ki, hogy kik azok a hallgatók, akiknek az alapok elmélyítéséhez segítségre van szükségük: számukra a felzárkóztató tárgyon a további részvétel kötelező! Az első kritériumdolgozatot legalább 70%-os eredménnyel teljesítők mentesülnek a kurzuson a további részvételtől. A sikertelen első dolgozatot írók a szemeszter során három átfogóbb témakörben gyakorló Moodle teszteket oldanak meg, önálló, otthoni munka keretében, és az ismételt gyakorlások során egyéni visszajelzést kapnak a pótlandó ismeretekkel kapcsolatban. A három nagyobb témakör gyakorló tesztjei egymást követően, meghatározott ideig (3-4 hétig) elérhetőek, többszöri próbálkozás is megengedett, azonban a megadott határidőre legalább 70%-on teljesíteni kell mindhármat. Utóbbi teljesítmény elérése feltétele a kurzus elvégzésének, és a szemeszter végi második dolgozat megírásának. Akinek nem sikerül mindhárom gyakorló tesztet és a második dolgozatot küszöb fölött teljesíteni, a következő félévben vizsgakurzusként teljesítheti a tárgyat. A második szemeszterben a vizsgakurzus során továbbra is biztosítjuk a gyakorló teszteket szabad felhasználásra, valamint további két alkalmat – előre egyeztetett időpontokban: márciusban és májusban – a dolgozat megírására. Amennyiben a két szemeszter során biztosított összesen 4 dolgozat egyikét sem sikerült megfeleltre megírni, úgy a hallgató elbocsátásra kerül a képzésből. A dolgozat követelményei a középszintű biológia érettségi szintjének megfelelőek, a felkészülésre tehát bármely középiskolai biológia tankönyv alkalmas, ezen felül a kurzus végzése során elérhetővé tesszük a tematika leghangsúlyosabb elemeit tárgyaló előadásdiákat is. A feladattípusokról és azok nehézségi szintjéről az alábbi minta feladatsor alapján tájékozódhatnak (a tényleges tesztek online, Moodle tesztek).
► MINTA FELADATSOR (PDF)
KÉMIA KRITÉRIUMTÁRGY
A biológia alapszak sikeres kezdéséhez elengedhetetlen a középiskolai kémia tantárgy keretében tanultak megfelelő mélységű ismerete. A "Kémiai felzárkóztató kritériumtárgy" segítséget nyújt ahhoz, hogy azok a hallgatók, akiknek hiányosságaik vannak ezen a területen, a biológia BSc eredményes elvégzéséhez szükséges alapokat meg pótolni tudják. A kredit nélküli tárgy egy féléves , teljesítésére két regisztrált félév áll rendelkezésre! A kritériumtárgy felvétele minden biológia alapszakos hallgató számára kötelező. A kredit nélküli tárgy egy féléves , teljesítésére két regisztrált félév áll rendelkezésre! E lőzetesen teljesíthető a szorgalmi időszak elején sikeresen megírt szintfelmérő dolgozattal (a dolgozat időpontjáról és helyszínéről értesítést kapnak!), illetve ennek sikertelensége vagy elmulasztása esetén a szorgalmi időszak utolsó hetében eredményesen megírt felmérő dolgozattal. A sikeres teljesítéshez legalább 67%-os eredményt kell elérni. (A dolgozatokra előzetes jelentkezés szükséges a kinyomtatandó dolgozatok számának meghatározásához.) Az előadások és gyakorlatok látogatása kötelező. Az órák látogatottságát esetenként jelenléti ívvel ellenőrizzük.
A felkészülésre javasolt irodalom:
- általános vagy természettudományos irányultságú középiskolai kémia tankönyvek, feladatgyűjtemények;
- az előadások és gyakorlatok anyaga (http://garfield.chem.elte.hu/Zsigy/oktatas/BiolBSc_felz.html)
Zsély István Gyula adjunktus, Kémiai Intézet
► GYAKORLÓ FELADATOK (korábbi évek dolgozatai is!)
Specializáció
- biológia
Tantervi hálók
További információk a szakról
A Biológia BSc szakról további, adott felvételi időszakra vonatkozó aktuális információk a felvi.hu oldalán olvashatók.
A szakról szóló további információk, kimeneti követelmények a Biológiai Intézet oldalán: biologia.elte.hu