Budapest fenntartható termálvíz-gazdálkodásáról tanácskoztak a szakemberek

2025.03.25.
Budapest fenntartható termálvíz-gazdálkodásáról tanácskoztak a szakemberek
Mádlné Szőnyi Judit stratégiai dékánhelyettes is részt vett meghívottként az Energiaügyi Minisztérium (EM) és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által szervezett, 2025. március 20-án megrendezett „Budapest Fenntartható Termálvíz-gazdálkodása” című szakmai konferencián.

A konferencia célja a geotermikus energia fenntartható hasznosításának előmozdítása volt, különös tekintettel Budapest termálvíz-gazdálkodására. Az eseményen számos szakértő és döntéshozó vett részt, akik megvitatták a geotermikus energia szerepét Magyarország energiabiztonságában és fenntartható jövőjében.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter kiemelte, hogy Magyarország hosszú ideje Európa élvonalában van a földhő hasznosításában, és a Nemzeti Földhő Hasznosítási Koncepció révén 2030-ra megkétszerezhetjük a geotermikus energia felhasználását. A Jedlik Ányos Energetikai Program további forrásokat biztosít a geotermia fejlesztésére, így az a hazai zöldgazdaság húzóágazatává válhat.

Dr. Nagy László, az SZTFH elnöke hangsúlyozta, hogy a geotermikus energia helyben elérhető, kiszámítható és környezetbarát forrás, amely tíz éven belül akár egymilliárd köbméter gáz kiváltására is alkalmas lehet. Az engedélyeztetési reformoknak köszönhetően a geotermikus energiahasznosítás gyorsan fejlődhet.

Gonda Bence stratégiai elnökhelyettes elmondta, hogy a főváros alatt fekvő termálkarszt kutatási programja biztosítja, hogy a termálvíz energetikai célú felhasználása ne jelentsen kockázatot.

Mádlné Szőnyi Judit a konferenciát záró panelbeszélgetésen vett részt az egyetemi szféra képviselőjeként, Horváth Viktor energiaátmenetért felelős helyettes államtitkárral, EM és Dr. Falus György főosztályvezetővel, SZTFH. A beszélgetést Dr. Nádor Annamária földtudományi szakreferens, SZTFH moderálta. A panelbeszélgetésen Mádlné Szőnyi Judit hangsúlyozta a felsőoktatás bekapcsolásának fontosságát a földhő fejlesztési stratégiába. Kiemelte a szakember képzés, valamint az innováció nélkülözhetetlenségét az iparágban és a stratégia megvalósításában.

A konferencián bemutatott geotermikus kutatási program célja az ígéretesnek tűnő, de földtanilag alulkutatott vagy kockázatos területeken a felszínalatti térrész minél alaposabb megismerése, hogy az új helyszíneken is lehetőség nyíljon a geotermikus beruházások mielőbbi elindítására, amely a térségben élők hazai, fenntartható, biztonságos és olcsó energiához való hozzáférését támogatja.

(Forrás: Tóth József és Erzsébet Hidrogeológiai Professzúra, Borítókép: SZTFH)