Chilei együttműködés

2019.11.03.
Chilei együttműködés
Harangi Szabolcs, az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója szeptember végén, október elején egy 3 hetes chilei tanulmányúton vett részt, ahol hallgatói és kutatói együttműködésekről is egyeztetett.

Harangi Szabolcs, a MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője A látszólag inaktív vulkánok természete és reaktiválódási lehetősége a Csomád vulkán (kelet-közép Európa) példáján címmel tartott előadást az antofagastai Universidad Católica del Norte egyetem Földtani Tanszékének (UCN) kutatói és hallgatói számára.

A chilei Lascar vulkán kráterpereme

A Földtajz- és Földtudományi Intézet igazgatója a chilei antofagastai egyetemen ezenkívül egyeztetett 

a közös kutatási témákról, témavezetésről, hallgatói és kutatói együttműködésekről is.

A jövőben közös munkát terveznek többek között a vulkánkitörések előtti magmatározó folyamatok feltárására és vulkáni területeken zajló gázkiáramlások vizsgálatára.

Az El Tatio gejzírmező

A CKelar kutatócsoport vulkanológusaival megmászták Chile egyik legaktívabb vulkánját, a Lascart, ahol kőzettani és vulkanológiai megfigyeléseket tettek. Ezt követően egy nemzetközi kutatócsoporttal a Chile északi részén lévő Taapaca és Parinacota vulkáni területet tanulmányozták.

Ezek a tűzhányók

számos hasonlóságot mutatnak a székelyföldi Csomád működésével, ami kiváló lehetőséget adott vulkanológiai, kőzettani és vulkanológiai folyamatok megvitatására.

A tudományterület vezető szakembereivel végzett terepmunka lehetőséget adott a közeledő kőzetlemezek szegélyén (szubdukciós övezetekben) zajló tektonikai jelenségek értelmezésére is.

A Parinacota tűzhányó ismeretünk szerint a Föld leggyorsabban épülő vulkánja

A borítóképen: Nemzetközi kutatócsoport tanulmányozta Chile északi részén lévő tűzhányókat
Fotók: Harangi Szabolcs