"Hiszem, hogy rengeteg lehetőség rejlik ezen a kutatási területen."

2024.09.23.
A lengyelországi Katowicében mérték össze tudásukat 37 ország legtehetségesebb fiataljai a 35. EU Fiatal Tudósok Versenyén. Hegedűs Márton, a Kecskeméti Református Gimnázium korábbi diákja, az ELTE kémia szakos hallgatója a rangos megmérettetésen harmadik helyen végzett, és elnyerte a verseny különdíját is. Kutatása során UV-fény hatására deformálódó, fotoreszponzív szupramolekuláris egység kialakításán dolgozott.

Milyen élmény volt számodra a katowicei döntő, és hogyan hatott rád a többi versenyzővel való találkozás?
Rendkívül felemelő érzés volt közel 40, különböző országból érkező diákkal megismerkedni, megtudni, ki mivel dolgozott, miért kezdett el foglalkozni a témával, és hogyan végezte a kísérleteit. Mivel több projektet is láttam, nagyjából tisztában voltam vele, hogy ki mivel szerzett díjat. Jó érzéssel töltött el látni a többieket is a pódiumon.

A "Katenán: eyütt vagy külön?" projekted Nobel-díjas kutatásokra épül. Mi inspirált arra, hogy ezen a területen dolgozz?
Egy számomra nagyon kedves verseny, az International Chemistry Tournament 2022-es feladatsorában hasonló, molekulákkal kapcsolatos feladatot kaptam, éppen ezért már korábban beleástam magam a szakirodalomba. Akkor szembesültem azzal, hogy mennyi mindenre lehetne használni ezeket a rendszereket. A kutatócsoport, ahol jelenleg tevékenykedem, épp fotokapcsolókkal foglalkozik, így adta magát a két téma ötvözése.

Pontosan mi az a fotoreszponzív szupramolekuláris egység, amit a kutatásod során előállítottál?
Ez egy olyan molekularendszer, ahol két gyűrű alakú molekula fizikailag át van hurkolódva egymásba, és egy-egy fotokapcsolható résszel rendelkezik. A két gyűrű elfordulását pedig megadott hullámhosszú fénnyel lehet előidézni, és ezzel irányított mozgást létrehozni. Ezt a jelenséget megfelelő finomhangolás után különböző területeken lehet kihasználni, úgymint az elektronika, a nanotechnológia és a farmakológia.

Hogyan készültél fel a versenyre, és hogyan segítettek ebben a konzulenseid?
A projektet a Kecskeméti Református Gimnázium laboratóriumában kezdtem el, de ősszel lehetőséget kaptam, hogy a HUN-REN TTK Funkcionális Szerves Anyagok Kutatócsoportnál (csoportvezető: London Gábor) végezzem a preparatív munka zömét. Bogner Marcell Márk (BME-VBK vegyészmérnök alapszakos hallgató) kísért a laboratóriumi munkában. Tóth Imre az iskolai kötelességeim és a budapesti munka között segített egészséges egyensúlyt kialakítani, valamint vele konzultáltam arról, hogyan haladok. 

Hogyan érintett az, hogy meghívást kaptál a 2025-ös Oszakai Világkiállításra? 
Ez talán eddigi életem egyik legnagyobb megtiszteltetése, hatalmas felelősség, de fenomenális érzés is egyben. Nagyon várom a rendezvényt, és folyamatosan dolgozom azon, hogy minél többet tudjak a világnak megmutatni a kutatásomról és felhasználhatóságáról.

Hogyan tudod folytatni a kutatásaidat egyetemi tanulmányaid mellett?
Szeretném, ha gördülékenyen menne a diploma megszerzése, de a szakmai munka is az eddigi színvonalon folytatódna. Mindenképpen folytatni szeretném a projektem, nagyon hiszek abban, hogy rengeteg lehetőség rejlik ezen a területeken.

 

(Forrás: elte.hu)