Hungarian Startup University Program - Anchor Dynamics

Közel 130 ELTE-s hallgató fejezte be a Hungarian Startup University Program első félévét, a tavaszi szemeszterben a legjobb ötletek továbbfejlesztésén csapatokban dolgoznak az ösztöndíjasok. A nyertes ötletgazdákkal készült interjúsorozatban Daróczi Dániel János, a Természettudományi Kar hallgatója mutatja be projektötletét. Dániel projektjével az Eötvös nap közönsége is megismerkedhetett.
– Mesélj az ötletről!
Az Anchor Dynamics ötlete személyes tapasztalatból született. Édesanyám több mint egy évtizede él Parkinson-kórral, amely súlyos tünetei mellett a fizikai sérülés veszélyével is jár, állandóvá vált elesései a csonttörések, vagy fejsérülések folyamatos veszélyét tartogatják. Esete sajnos közel sem egyedi: az egyensúlyvesztés és az ebből fakadó elesések emberek tömegeinek életét fenyegetik a világon számos betegcsoport körében. Az egyensúlyzavarral küzdők és hozzátartozóik élete egyenlő a folyamatos félelemmel, ugyanis a legváratlanabb helyzetekben is bekövetkezhet a baj. És habár mindez emberek millióit érinti, jelenleg nincs igazán hatékony megoldás, amely képes lenne ezeket az eséseket aktívan megelőzni. Innen indult az Anchor Dynamics ötlete: olyan technológiát fejlesztünk, amely valós időben képes felismerni az egyensúlyvesztés legapróbb jeleit, és azt még az esés bekövetkezése előtt, aktívan korrigálja. Mindezt egy hordható robotikus eszközbe (exoskeletonba) integrált, prediktív, mesterséges intelligencia segítségével valósítjuk meg. A megközelítésünk az AI-technológia legfrissebb fejlődésének köszönhető: olyan gyors és pontos előrejelzést tudunk megvalósítani, mely korábban egyszerűen nem volt lehetséges. Hiszünk abban, hogy technológiánk valódi „game changer” lesz az orvoslásban, új távlatokat nyit a mozgásbiztonságban, jelentősen javítja a betegek életminőségét.
–Milyen kompetenciák jelennek meg a csapatban, hogyan zajlik a közös munka?
Az Anchor Dynamics egy erős és sokszínű kompetenciákkal rendelkező csapat, amely lehetővé teszi az orvosi-technológiai vállalkozást megvalósítsát. A csapatban helyet kap egy mérnök, aki a Semmelweis Egyetemen doktorál orvostechnológiai területen – ez a tudás különösen értékes, hiszen az orvostudomány és a műszaki megvalósítás határterületeinek mély ismerete elengedhetetlen egy hatékony, betegbiztonságot növelő rendszer létrehozásához. Velünk dolgozik egy fiatal programozó, aki mesterséges intelligenciára és robotprogramozásra specializálódott, és aki a szakterület egyik feltörekvő tehetségeként kiemelkedő algoritmikus és rendszerszintű gondolkodással járul hozzá a fejlesztéshez. Én fizikusként érkezem a csapatba, így fejlett matematikai modellezési, predikciós és analitikus képességeket sajátíthattam el. Korábbi újságírói tapasztalatom pedig nagyban hozzájárul ahhoz, hogy hatékony üzleti kommunikációt és professzionális kapcsolattartást tudjunk megvalósítani, mind az ipari partnerek, mind a szélesebb közönség felé. A közös munkánk nyitott, kreatív és egymást erősítő együttműködésre épül: mindenki saját szakterületének legjavát adja hozzá a projekthez, miközben folyamatos párbeszédben fejlesztjük és tökéletesítjük a megoldásainkat.
–Ki a szolgáltatás/termék célcsoportja?
Az Anchor Dynamics célcsoportját elsősorban olyan betegek alkotják, akiknél az egyensúlyvesztés és az ebből eredő elesések mindennapi veszélyt jelentenek. Kiemelten a Parkinson-kórral, szklerózis multiplexszel, ataxiás mozgászavarokkal és egyéb neuromuszkuláris betegségekkel élő páciensek számára fejlesztjük a technológiát. Megoldásunk választ ad az időskori egyensúlyvesztés problémájára is, amely az elöregedő társadalmakban egyre növekvő kihívást jelent. Az elesések megelőzése kulcsszerepet játszik abban, hogy az idősebb korosztály minél tovább megőrizhesse önállóságát és életminőségét. Célunk, hogy olyan korszerű, aktívan beavatkozó rendszert kínáljunk, amely nemcsak a biztonságot növeli, hanem visszaadja a páciensek számára a mozgás szabadságát és magabiztosságát.
–Mi jelenti a legnagyobb kihívást a projekt megvalósítása alatt? Mik a további terveitek? A projekt megvalósítása során a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy az esésmegelőzés extrém gyors, megbízható és pontos beavatkozást igényel. Kezdetben matematikailag, formálisan próbáltuk leírni az egyes eleséseket, azonban hamar világossá vált, hogy a folyamat összetettsége okán a hagyományos modellezési módszerek korlátokba ütköznek, mindazonáltal a mesterséges intelligencia elmúlt években történt robbanásszerű fejlődése egészen új lehetőségeket kínált: gépi tanulási eszközökkel képezünk ki olyan prediktív algoritmusokat, amelyek képesek valós időben előre jelezni a közelgő egyensúlyvesztést, és így még az esés bekövetkezése előtt lehetséges a beavatkozás. A projekt során szoros integrációra törekszünk az orvostudomány, a biomechanika, a robotika és az AI-technológia között. Emellett kiemelt figyelmet fordítunk arra is, hogy a rendszer a valódi páciensek számára biztonságos, kényelmes és hosszú távon is használható legyen.
–Ki segíti a csapatot a megvalósítás során?
A megvalósítás során tapasztalt mentorhálózat támogatja csapatunkat. A technológiai fejlesztésben egy robotikai kutató/egyetemi oktató mentorál minket, aki jelentős tapasztalattal rendelkezik a robotfejlesztés és intelligens rendszerek területén. Az ő iránymutatása biztosítja, hogy a mérnöki és technológiai megoldásaink a magas szakmai színvonalat képviseljenek. Az ELTE is biztosított számunkra egy mentort, , aki aktívan támogatja a csapatot, hogy az Anchor Dynamics nemcsak technológiai, hanem üzleti szempontból is stabil, fenntartható és sikeres vállalkozássá fejlődjön.
–Miért ajánlanád a Hungarian Startup University Programot a következő évadban?
A HSUP a „kapudrog” a startupok világába. A program során nemcsak első kézből tapasztalhatjuk meg, milyen lépéseken keresztül lehet felépíteni egy vállalkozást, de magas színvonalú szakmai programokon is részt vehetünk. Ezek a rendezvények kiváló lehetőséget kínálnak a networkingre, amely során már most kapcsolatba léphetünk sikeres vállalkozókkal, befektetőkkel és szakmai mentorokkal. A HSUP belépő a vállalkozói életbe: nemcsak tudást és tapasztalatot ad, hanem egy olyan közösségbe is bevezet, ahol minden adott ahhoz, hogy az ötleteinkből valós, működő vállalkozások szülessenek.
A csapat tagjai
Ötletgazda: Daróczi Dániel János (ELTE TTK)
Csapattagok: Juhos Bendegúz (Semmelweis Egyetem) és Zsoldos Péter (ELTE IK)
(Forrás: ELTE HSUP)